2. Op locatie uitlezen van veldboeken Anders is dit bij de tachymeters, die vanaf 1984 door de Dienst zijn aangeschaft. Kenmerken de hiervoor ge noemde tachymeters zich als „total stations", de appa ratuur van de volgende generatie kenmerkt zich door een modulaire opbouw, namelijk elektronische theodo liet, afstandmeter en veldboek. Het betreft hier van Kern de theodoliet E1, de afstand meters DM-502 en DM-503 en het veldboek R48 (foto 1) en van Wild de theodoliet Theomat T-2000, de afstand meter Distomat Di-4 en de veldterminal GRE-3. In tegen stelling tot de eerder genoemde geheugenelementen is de kostprijs van de veldboeken zodanig, dat per tachy- meter slechts één veldboek beschikbaar is. Daar zonder dit veldboek geen meetgegevens kunnen worden gere gistreerd, dreigen voor de meetploeg wachttijden te ont staan als het veldboek op kantoor moet worden uitge lezen. Gezocht is naar een mogelijkheid de uitlezing door de meetploeg zelf te laten verrichten in de tijd die toch onproduktief is, bijvoorbeeld de reistijd. Hiertoe is aan de uitrusting van elke Kern- en Wild-tachymeter een Epson HX-20 computer toegevoegd. Dit apparaat wordt be diend in de meetauto (foto 2). Aan het einde van de meetdag wordt het veldboek aan gesloten op de EPSON en wordt het uitleesprogramma gestart. Terwijl de meetploeg naar kantoor rijdt, worden de die dag geregistreerde meetgegevens uitgelezen en op microcassette gezet. Bovendien worden de meet gegevens afgedrukt op een papierstrook. Als de reis naar kantoor is beëindigd, dient de metend ambtenaar aan de hand van de afdruk te beoordelen of de uitlezing is geslaagd. Is dit het geval, dan gaat de microcassette voor verdere verwerking naar de binnendienst en blijft de papierstrook als „back up" in de meetauto. Het veld boek kan worden schoongemaakt om het de volgende meetdag weer te kunnen gebruiken. Mocht de uitlezing om de een of andere reden niet lukken, dan gaat het veldboek alsnog naar de binnendienst om daar te wor den uitgelezen. Deze omstandigheid van een falende techniek kan zich bijvoorbeeld voordoen, als de EPSON of een onderdeel daarvan defect is of als de verbinding tussen veldboek en EPSON niet goed functioneert. De verdere verwerking van de meetgegevens vindt plaats binnen systeem Detailmeting '76 [1] en [2]3). Voor het uitlezen van de informatie van de microcasset tes naar, nu nog, de Tektronix, maar binnen een tijds bestek van een jaar naar de micro-VAX, beschikt ook de binnendienst over een EPSON. Omdat het uitlezen van cassettes in het algemeen geen volledige dagtaak zal beslaan, zijn aan deze EPSON, naast de functie van uit- leescomputer, nog enkele andere functies toebedacht (zie hoofdstuk 4). Behalve de veldboeken R48 en GRE-3 is bij het Kadaster nog een derde veldboek in gebruik, namelijk de MSI/85. Dit apparaat wordt ingezet als „los veldboek" naast een 2) De vaak gebruikte omschrijving „ze/fregistrerende tachymeter" geeft m.i. een minder exact beeld van de apparatuur. Onder scheid dient namelijk te worden gemaakt tussen apparatuur waarbij de waarnemer de meetwaarden zelf moet noteren (registreren) op bijvoorbeeld een formulier, en apparatuur waar bij de meetwaarden automatisch worden vastgelegd op een geheugenmedium. Bij deze laatste categorie vindt registratie echter pas plaats door een druk op de knop, dus op initiatief van de waarnemer. Beter is het daarom te spreken van een regis trerende tachymeter". 3) De nummers [1] t.m. [3] verwijzen naar „Literatuur" op p. 248 aan het eind van dit artikel. 246 Foto 1. Modulaire registrerende tachymeter met veldboek R48. optisch-mechanische theodoliet met elektronische af standmeter. Helaas is in de praktijk gebleken dat dit veldboek onbetrouwbaar is. Door nog niet opgehelderde oorzaken kan een blokkade optreden van het besturings systeem van het veldboek, waarbij de opgeslagen gege vens verloren gaan. Momenteel wordt een onderzoek verricht naar een opvolger van dit type veldboek. 3. EPSON HX-20 De EPSON HX-20 (foto 3) is door zijn kleine afmetingen (29 x 21,5 x 4,4 cm), zijn lage gewicht (1,7 kg) en zijn compacte vormgeving bij uitstek geschikt voor werk zaamheden in het veld. Omdat de elektronika niet is af geschermd tegen vocht en het magnetische veld van portofoons, is het, zonder verdere voorzieningen, echter raadzaam het gebruik te beperken tot in de meetauto. De machine is voorzien van een LCD-display4), met een indeling van 4 x 20 schrifttekens, een ingebouwde prin ter, met een regelbreedte van 24 schrifttekens, een zgn. QWERTY-toetsenbord5) en kan worden uitgebreid met een ingebouwde recorder voor microcassettes. Voor het koppelen van de EPSON met andere apparatuur, zoals bijvoorbeeld een veldboek of een Tektronix, is de machi ne uitgerust met een standaard RS232-interface. De EPSON is leverbaar met een RAM-geheugen6) van 16K of 32K bytes. Dit geheugen bevat de programma's en gegevens, die door de gebruiker zijn ingebracht, en houdt deze vast ook nadat de machine is uitgeschakeld. De stroomvoorziening wordt geleverd door drie oplaad bare NiCd-batterijen waarmee, afhankelijk van het ge bruik van printer en recorder, ongeveer 24 uur kan wor den gewerkt. Als de spanning van de batterijen onder NGT GEODESIA 86

(NGT) Geodesia | 1986 | | pagina 10