j Gebruik van een grafisch beeldscherm bij het maken van een voorlopig toedelingsplan De conclusie is, dat door deze vergelijking de geschatte kwaliteitsaanduiding van beide geoïdes aan betrouw baarheid heeft gewonnen en dat het bijvoorbeeld goed mogelijk is de gravimetrische geoïde te gaan gebruiken in combinatie met een satellietsysteem als het Global Positioning System (GPS) en/of in combinatie met orthometrische hoogteverschillen. Met dank aan de heer M. G. G. J. Jutte voor het tekenwerk. Literatuur 1. Bakker, G., Explanation Dutch Gravity Anomaly Map. TH Delft, 1963. 2. Brennecke, J., D. Lelgemann, E. Reinhart, W. Torge, G. Weber en H.-G. Wenzel, A European Astro-Gravimetric Geoid. Deutsche Geodatische Kommission, Reihe B, Nr. 269. Frank furt am Main, 1983. 3. Husti, G. J., The Final Results of the NEDOC Project. Reports of the Department of Geodesy, 83.1. Delft University of Tech nology, 1983. Inleiding Voor het uitvoeren van een toedelingsonderzoek in een vroeg stadium van een landinrichtingsproject is een volledig geautomatiseerde methode operationeel [1]*). Bij toepassing van deze methode wordt, nadat in het te onderzoeken gebied een vakindeling is aangebracht, met een optimaliseringstechniek berekend welke bedrij ven in welke vakken een bepaalde hoeveelheid grond krijgen toegedeeld. Om inzicht te krijgen in de verbete ringen die door uitruil van de grond kunnen worden ge realiseerd, wordt een aantal tabellen vervaardigd, waarin zowel voor de bestaande toestand als voor de toedeling enige bedrijfs- en verkavelingskenmerken worden gepre senteerd. De tabellen voor de toedeling worden samengesteld met behulp van de uitkomsten van de toedelingsberekening. Hierbij doet zich het probleem voor, dat moet worden vastgesteld in hoeverre een hoeveelheid grond, die in een vak aan een bedrijf wordt toegedeeld, overeenkomt met een kavel, terwijl als kavelafstand gebruik moet wor den gemaakt van de afstand tot het midden van het vak De nummers [1] t.m. [3] verwijzen naar „Literatuur" op p. 259 aan het eind van dit artikel. 254 4. Lerch, F. J., C. A. Wagner, J. A. Richardson, J. E. Brownd, Goddard Earth Models (5 and 6) Nasa Document X-921 - 74-145. Goddard Space Flight Centre. Greenbelt, Maryland, USA, 1974. 5. Rapp, R. H. en R. Rummel, Comparison of Doppler Derived Undulations with Gravimetric Undulations Considering the Zero-Order Undulation of the Geoid, proc. Intern. Geodetic Symposium „Satellite Doppler Positioning", vol. 1, 389 - 397. Las Cruces, 1976. 6. Rummel, R., Gravimetrie (s50). Collegedictaat TH Delft, 1983. 7. Strang van Hees, G. L., Precision of the geoid, Computed from Terrestrial Gravity Measurements. Manuscripta geodetica 11, 1, 1 - 14, 1986. 8. Strang van Hees, G. L., Zwaartekrachtmetingen in het Gro ninger aardgasgebied. NGT Geodesia, 22e jrg., no. 5, p. 188- 192, 1980. 9. Strang van Hees, G. L., Gravity Survey of the North Sea, Marine Geodesy, 6, 2, 1983. 10. Vening Meinesz, Baron de Vos van Steenwijk, Plumbline de flections and geoid in eastern Indonesia, 1946. 11. Willigen, G. W. van, De berekening van de gravimetrische geoïde van Nederland, afstudeerscriptie, vakgroep A, Afdeling der Geodesie, TH Delft, 1985. waarin de toedeling heeft plaatsgevonden. De op deze wijze berekende kengetallen kunnen slechts een benade ring zijn, hoewel door het werken met gemiddelden voor grotere aantallen bedrijven deze benadering over het algemeen redelijk betrouwbaar is. Afhankelijk van de structuur van het gebied kan er be hoefte bestaan de kengetallen nauwkeuriger te bepalen. Dit is mogelijk door aan de hand van de berekende toe deling een voorlopig toedelingsplan te tekenen en de benodigde kengetallen aan de kaart te ontlenen. Er ont staat dan tevens een beter inzicht in hoeverre de toe deling binnen de bestaande topografie past. De benodigde gegevens voor een toedelingsonderzoek worden ontleend aan de Cultuurtechnische Inventarisa tie Nederland, een geautomatiseerd vastgoedsysteem dat vanuit cultuurtechnisch gezichtspunt het agrarisch bodemgebruik in een gebied beschrijft. Sinds een aantal jaren wordt voor het samenstellen van een cultuurtech nische inventarisatie gebruik gemaakt van digitalisering [2], waardoor onder andere alle kavelgrenzen in coördi naten worden vastgelegd. Deze ontwikkeling biedt de mogelijkheid bij het tekenen van een voorlopig toe delingsplan een grafisch beeldscherm in te schakelen. Met de bekende coördinaten kan de bestaande toestand op het scherm worden getekend, waarna nieuwe kavels NGT GEODESIA 86 door ing. R. Kik, werkzaam bij het Instituut voor Cultuurtechniek en Waterhuishouding (ICW) te Wageningen. SUMMARY Use of a graphics display to design a reallotment plan The system described makes use of a Tektronix 4052 computer as a terminal for the VAX 11/750 main frame. Data for the design are taken from a file in digital form of data about the agricultural inventory and roads and waterways, together with the results of some preliminary reallotment computation. Starting from the present situation according to the data file mentioned above, new lots can be composed by chosing lines (straight or curved) colinear with or perpendicular to available boundaries, or according to an area requirement. The design process is concluded by drawing a map of the reallotment plan.

(NGT) Geodesia | 1986 | | pagina 18