worden gevormd en oude verwijderd. Op die manier ont staat een coördinatenbestand van de toedeling waarmee het toedelingsplan ook op een tekenmachine kan wor den getekend. Gebruikte apparatuur Bij het ontwikkelen van een systeem voor het geautoma tiseerd tekenen van een voorlopig toedelingsplan is ge bruik gemaakt van een Tektronix 4052 grafisch beeld scherm en een Tektronix 4663 plotter. Hoewel de 4052 over een eigen rekeneenheid beschikt, is de geheugen capaciteit daarvan te gering om de omvangrijke pro grammatuur en de grote gegevensbestanden te kunnen bevatten. De programma's zijn daarom in Fortran ont wikkeld op een VAX 11 /750, waarbij de 4052 als terminal op deze computer is gebruikt. Een extra voordeel hier van is, dat met elk voor Tektronix plotsoftware geschikt grafisch beeldscherm, dat op deze computer wordt aan gesloten, het systeem kan worden toegepast. Opzet van het systeem Het tekenen van een voorlopig toedelingsplan bestaat uit het trekken van lijnen op een kaart (bijvoorbeeld een topografische kaart 1 10 000) die, in combinatie met bestaande of reeds eerder gevormde lijnen, de grenzen van de nieuwe kavels vormen. Hierbij wordt rekening gehouden met een bepaalde oppervlakte voor de nieuw gevormde kavels, zodanig dat de betrokken bedrijven ongeveer evenveel grond krijgen toegedeeld als ze in de bestaande toestand in gebruik hadden. Gestreefd wordt de vorm van de kavels zo regelmatig mogelijk te maken, terwijl alle kavels via een openbare weg moeten worden ontsloten. Indien genoemde handelingen met een grafisch beeld scherm worden geautomatiseerd, zullen de benodigde gegevens beschikbaar moeten zijn, terwijl de mogelijk heid moet worden geboden nieuwe lijnen in te brengen, nieuwe kavels te vormen en oude kavels te verwijderen. Tevens moet een administratie worden bijgehouden, zo dat bekend is wat nog moet worden toegedeeld en wat reeds is toegedeeld. De benodigde gegevens worden ontleend aan de uit komsten van een toedelingsberekening en aan het digi tale bestand van de Cultuurtechnische Inventarisatie (Cl). Het resultaat van de toedelingsberekening geeft aan waar aan de bedrijven een bepaalde hoeveelheid grond moet worden toegedeeld. Uit het digitale bestand van de Cl wordt per kavel een aantal gegevens gelicht. Dit zijn de coördinaten van de grenspunten en het cen- trumpunt, de kaveloppervlakte en bij huiskavels de coör dinaten van de plaats van het bedrijfsgebouw. Met de coördinaten van de grenspunten van de kavels wordt de tekening van de bestaande toestand op het scherm gebracht, eventueel in deelvergrotingen. Op het scherm kunnen nu tussen bekende punten of lijnen nieu we lijnen worden aangebracht, waarbij kan worden ge kozen voor rechte of geknikte lijnen. Voor rechte lijnen bestaat de mogelijkheid de lijn evenwijdig aan een be kende lijn, loodrecht op een bekende lijn of in een wille keurige richting aan te brengen. Geknikte lijnen kunnen evenwijdig aan bekende lijnen worden aangebracht, zo wel op een op te geven afstand als vanuit een aan te geven punt. Ook deze lijnen kunnen willekeurig worden aangebracht, waarbij de mogelijkheid bestaat knikpun- ten van de lijn te laten samenvallen met bekende punten. Het vormen van een kavel wordt uitgevoerd door op het scherm de grenspunten van de kavel aan te wijzen. De kavelgrens kan worden gevormd door bestaande lijnen of nieuwe lijnen of een combinatie van beide soorten. Eventueel kan een kavel worden gevormd door een bestaande kavel uit te breiden. Nadat een kavel is gevormd, wordt op het scherm auto matisch de oppervlakte van de kavel aangegeven. Komt in de begrenzing van de kavel een nieuwe lijn voor, dan bestaat de mogelijkheid de oppervlakte van de kavel te wijzigingen. De gewenste oppervlakte wordt ingetoetst, wat tot gevolg heeft dat de nieuwe lijn wordt verschoven en de bijbehorende oppervlakte op het scherm wordt aangegeven. Voor het verwijderen van bestaande kavels (of foutief gevormde nieuwe kavels) is het voldoende op het scherm het centrumpunt van de kavel aan te wijzen. Op het scherm verschijnt dan ter plaatse het nummer van de desbetreffende kavel, waarna alsnog kan worden beslist de kavel wel of niet te verwijderen. Raadplegen van de administratie geschiedt door het in toetsen van een bedrijfsnummer, waarna op het scherm een tabel verschijnt die voor het desbetreffende bedrijf aangeeft wat oorspronkelijk moest worden toegedeeld, welke kavels al zijn toegedeeld en wat nog moet worden toegedeeld. Inbrengen nieuwe lijnen Voordat kan worden begonnen met het inbrengen van nieuwe lijnen, wordt eerst een tekening van het onder havige gebied op het scherm gebracht (fig. 1). Ver volgens kan worden aangegeven welk gedeelte van het gebied vergroot op het scherm moet komen. Bij het tekenen van de vergroting worden alle in coördinaten bekende punten met een recht haakje aangegeven. Het is belangrijk deze punten op het scherm duidelijk te kunnen onderscheiden, omdat nieuw in te brengen lijnen altijd op een bestaande lijn of in een bestaand punt zullen beginnen en eindigen. WJ*** TÈWEmIHS N»HEE, O.NP»0PP> N Mi TEKENING SCMMTfN J ■'ET r-UlUE EERiT HEI PUNT LINPSONOEP IN DxN ■uur PECHTSSOUEN uhH HEI TE VERGROTEN GESIEP «RN Fig. 1. Afbeelding van het scherm nadat een geheel gebied is ge tekend. Indien het beginpunt van een nieuwe lijn moet samen vallen met een bestaand punt, is het voldoende dit punt met de grafische cursor aan te wijzen. De bij het punt behorende coördinaten worden met een bepaalde tole- rans in het bestand opgezocht, waarna de bekende coör dinaten bij de bewerkingen worden gebruikt. Meestal zal een nieuwe lijn op een bestaande beginnen. Op het scherm worden eerst de punten aangewezen waardoor de bestaande lijn wordt bepaald. Uit de coördi naten van deze punten wordt de lijnvergelijking van de lijn berekend. Vervolgens wordt het beginpunt van de NGT GEODESIA 86 255

(NGT) Geodesia | 1986 | | pagina 19