deeld zonder dat de oorspronkelijke kavelvorm van be lang is, wat onder andere bij huiskavels het geval kan zijn. Voor uitruilbare grond is het niet noodzakelijk het opgegeven vak strikt te handhaven. Dit vak moet meer worden gezien als een indicatie in welke buurt de grond moet worden toegedeeld. In de tabel wordt aangegeven welke kavels reeds aan het bedrijf zijn toegedeeld. Een vakaanduiding is hier weg gelaten, omdat de toedeling immers niet in het daarvoor aangegeven vak hoeft te hebben plaatsgevonden. Bo vendien kan het voorkomen, dat een kavel in meer dan één vak komt te liggen. Ook wordt vermeld hoeveel grond nog aan het bedrijf moet worden toegedeeld. Als het bedrijf geheel is toegedeeld, zal deze oppervlakte ongeveer nul zijn. Toedelingsplan op kaart tekenen Met het aangemaakte coördinatenbestand kan het voor lopige toedelingsplan met een tekenmachine worden ge tekend. Hiervoor is gebruik gemaakt van een Tektronix 4663 plotter. In de Cultuurtechnische Inventarisatie worden alleen geregistreerde bedrijven opgenomen, die meer dan tien standaardbedrijfseenheden omvatten. Dit heeft tot ge volg, dat ook alleen deze bedrijven bij de toedelings berekening zijn betrokken. Wel wordt cultuurgrond die niet bij deze bedrijven in gebruik is, gedigitaliseerd, waardoor deze grond bij het tekenen van de toedeling eventueel op een andere plaats in de oorspronkelijke om geving kan worden toegedeeld. In het coördinaten- bestand van de Cl ontbreekt echter alle informatie over niet-cultuurgrond, zoals bebouwde kommen. Een kaart van de toedeling waarop alleen de in het bestand aan wezige informatie voorkomt, zou daardoor erg onover zichtelijk zijn. Daarom is ervoor gekozen de toedeling te tekenen op een topografische ondergrond, waarvoor meestal de topografische kaart 1 10 000 wordt ge bruikt. Eerst wordt de topografische kaart op de plotter gelegd. Om de tekening op de topografische ondergrond te laten aansluiten, worden vier ruitkruisjes met de plotter gedigi taliseerd en de RD-coördinaten van deze ruitkruisjes in getoetst. Uitgaande van deze vier punten worden met een overbepaalde gelijkvormigheidstransformatie de in het bestand aanwezige coördinaten getransformeerd naar het stelsel van de plotter, waarna met de getrans formeerde coördinaten het voorlopige toedelingsplan wordt getekend (fig. 7). Behalve een kaart van het gehele toedelingsplan worden tevens bedrijfskaartjes op A3-formaat gemaakt, waarop de aan een bepaald bedrijf toegedeelde kavels voor komen. Ook deze kaartjes worden op een topografische ondergrond getekend. Behalve de tekening van de kavels wordt op het kaartje een lijst met de kavelnum mers en hun oppervlakte aangegeven; bovendien wordt de totale toegedeelde bedrijfsoppervlakte vermeld en de naam van het gebied met de aanduiding dat het de toe deling betreft (fig. 8). Bij het ICW verscheen ter zake een tweetal nota's [3]. Literatuur 1. Kik, R., Toedelingsonderzoek in de voorbereidingsfase van een ruilverkaveling. Cultuurtechnisch Tijdschrift jrg. 18 no. 4, 1978, p. 187- 198. Verspr. Overdr. ICW 229. 2. Visser, A. C., Digitalisering Cultuurtechnische Inventarisatie Nederland. NGT Geodesia 1984, p. 73 - 84. Med. ns 27. ICW. 3. Nota's 1424 (1983) en 1522 (1984). ,aOi swtaderei Fig. 8. Een bed'rijtskaartje na toedeling. Het betreft een bedrijf (nr. 37) met kavels 01 t.m. 03 met een totale oppervlakte van 25,77 ha. NGT GEODESIA 86 259

(NGT) Geodesia | 1986 | | pagina 23