ELBOCOIM B.V. HYDROGRAFIE LANDMETEN Geo-Meetdienst kenmerkte zich met zijn presentatie bij het 20-jarig bestaan als een pragmatische dienst, met een doeltreffende aanpak van de werkzaamheden. Of het nu gaat om de verzameling van in formatie voor bestemmings- of uitbreidingsplannen, de vervaardi ging van kaarten voor vastgoed of leidingen, de vervaardiging van de GBKN ofwel de aanvulling daarvan, deze presentatie gaf er blijk van, dat werd gezocht naar een optimale afstemming tussen doel en middelen. Het sterkst komt dit wel tot uiting in de tarievenlijst, waarin de eventuele klant niet alleen duidelijke aanwijzingen vindt wat de inzet van mensen en middelen kost, maar de hoogte van de tarieven ook een afspiegeling vormt van die pragmatische aanpak. Naast rechtstreekse opdrachten van de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers, veelal met behulp van het systeem Detail meting '76, verzorgde Geo-Meetdienst de afgelopen twintig jaar talloze opdrachten van gemeenten in het kader van kaartvernieu- wing, ofwel ten behoeve van de GBKN. Ook voor andere rijks diensten en provinciale overheden zijn werkzaamheden uitgevoerd. Nutsbedrijven blijken veel situatiemetingen en inmetingswerkzaam- heden aan de Geo-Meetdienst toe te vertrouwen. Semi-overheids- lichamen weten eveneens de weg naar het bedrijf te vinden voor meetwerkzaamheden voor sport- of recreatieprojecten. Particuliere opdrachtgevers en grote aannemingsbedrijven schakelen de Geo- Meetdienst in voor situatie- en hoogtemetingen. Deze laatste groep zorgt ervoor, dat de werkzaamheden niet alleen beperkt blijven tot Nederland, maar zich uitstrekken tot de ons omringende landen in Europa en de Arabische staten. Vermeldenswaard is, dat het bedrijf in 1980 door de Nederlandse overheid is belast met een opleidingsproject voor landmeetkundi gen op Aruba. Niet verwonderlijk is het dan ook, dat door Geo- Meetdienst Internationaal in het Caraïbisch gebied ook diverse pro jecten worden uitgevoerd. Vanuit dat gebied vindt acquisitie plaats naar de landen van Zuid-Amerika. Het „open huis" op 29 en 30 mei getuigde van dit alles, door demonstraties „binnen" en „buiten" en door een gastvrij onthaal. ir. W. Berends en de bepaling ervan. Belangrijk is, dat homogene grondslag wordt gebruikt. Is het noodzakelijk om in de toekomst, onafhankelijk van een kringnet, paspunten te bepalen, bijvoorbeeld met GPS? 3. Weersinvloeden/vliegbare dagen Onderzoekingen zijn gestart om de nauwkeurigheid van de lucht opname te verbeteren. Leveranciers van de camera's Wild en Zeiss zijn al met ontwikkelingen op de marktfkosten: 'A miljoen gulden voor één camera. Wild heeft het IMC, het image motion control en Zeiss het FMC, het forward motion control system. KLM Aerocarto onderzoekt samen met de TH Delft, afdeling Vliegtuigbouw, de be wegingen van het vliegtuig tijdens de opnamen. Gevolgen kunnen zijn: Nauwkeuriger luchtopnamen maakt hoger vliegen mogelijk dus minder vliegkilometers en dus een hogere produktie, dus min der vlieguren of minder dagen nodig. 4. Aerotriangulatie Tot voor kort werden de blokvereffeningen uitgevoerd met het pro gramma van prof. Ackermann. KLM Aerocarto heeft nu de be schikking over het programma FOTEF van de heer Schwartz van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat. 5. Levering kaarteringen/bestanden 80% van de produktie wordt in digitale vorm geleverd. Het is moge lijk, dat de KLM het digitale bestand bewaart en een analoog pro- dukt levert. Het digitale bestand bevat de maximale topografische informatie, de nauwkeurigheid afhankelijk van de eisen van het ge bruik, en er bestaat een koppelingsmogelijkheid naar administra tieve informatie. Speciaal voor de naverkenning is er een program ma om deze digitaal te kunnen verwerken. Toelevering van de na- verkenningsgegevens gaat met behulp van ponsdocumenten. Er bestaat geen scheiding in de bestanden; alle modellen worden aan elkaar gekoppeld. J. M. Herlaar GEO MEETDIENST 20 JAAR Op 29 en 30 mei 1986 hield Geo-Meetdienst „open huis" ter gele genheid van zijn 20-jarig bestaan. Een bestaan dat in die twintig jaren een belangrijke groei heeft mogen beleven, een blijk van een duidelijke behoefte. Het bedrijf verzorgt alle soorten landmeetkun dige activiteiten, zoals landmeten, waterpassen, uitzetten, peilen, grondboren, deformatiemetingen, kadastrale en revisiemetingen. Daarvoor is een dertigtal meetploegen beschikbaar. De verwer king van de verzamelde gegevens in de binnendienst gebeurt met geavanceerde apparatuur, zoals het bezoek aan het „open huis" ons leerde. Naast analoge produkten kan de opbouw van digitale bestanden onder meer met behulp van de interactief-grafische werkwijze worden uitgevoerd. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat Geo-Meetdienst zijn kennis ter beschikking stelt voor de oplei ding in de landmeetkunde in het algemeen en eveneens kan optre den als adviseur en dienstverlener met betrekking tot automatise ring in de landmeetkunde. Oude Vest 187, 2312 XX Leiden Telefoon 071-122415 NGT GEODESIA 86

(NGT) Geodesia | 1986 | | pagina 28