de stereofotogrammetrie ook zijn vruchten kan afwer pen voor de robot stereo vision. 5. Discussie en conclusies Vanuit de stereofotogrammetrie, als zeer wel onder zochte meetmethode, is nagegaan hoe onder gebruik van digitale camera's en krachtige computers driedimen sionale geometrische informatie uit digitale stereobeel- den kan worden verkregen, zowel off-line als in real time, en zijn wij al doende terechtgekomen bij de com puter stereo vision. De computer heeft een aantal opmerkelijke veranderin gen teweeggebracht in de stereofotogrammetrie. Op de eerste plaats werd de uitwerking van luchtfoto's flexibe ler. Daarnaast opende het nieuwe toepassingsmogelijk heden met name in industrie en geneeskunde (terrestri- sche fotogrammetrie). Door invoering van digitale beeld verwerkingstechnieken worden niet alleen flexibelere systemen ten behoeve van de lucht- en terrestrische fotogrammetrie verkregen, maar worden opnieuw nieu we toepassingsgebieden geopend, die vooral liggen op het gebied van de robot stereo vision, d.w.z. computer gestuurde industriële procluktie- en controlesystemen, die, doordat zij in real-time stand, positie, vorm en af metingen van een voorwerp kunnen bepalen en het voorwerp herkennen, een groot aantal vrijheidsgraden hebben. Voor deze real-time toepassingen zijn niet alleen goede algorithmen noodzakelijk, maar ook computers die de mogelijkheid hebben van parallelle verwerking, opdat de immense hoeveelheid data snel kan worden verwerkt. Het onderzoek naar parallelle processoren is in volle gang en het ziet ernaar uit, dat zij over een vijftal jaren aantrekkelijk zullen zijn voor commercieel gebruik. Voor uitlopend op deze ontwikkeling wordt thans al veel onderzoek gedaan hoe digitale beeldverwerkingstech nieken te converteren ten behoeve van parallelle verwer king [Yalamanchili en Aggerwal, 1985]. Daarnaast geeft de ontwikkeling van hoge resolutiecamera's voor billijke prijzen de hoop dat real-time toepassingen daadwerkelijk binnen afzienbare tijd worden gerealiseerd. Invoering van de computer stereo vision technieken in de luchtfotogrammetrie is echter een bijzonder com plexe aangelegenheid en zeker mag niet worden ver wacht dat de eerstkomende tien jaar (wanneer dit al niet een veel te optimistische schatting is) een volautoma tisch systeem voor de verwerking van digitale luchtop namen zal zijn ontwikkeld. De ontwikkeling van de ana lytische uitwerkingsinstrumenten heeft een geschiedenis van dertig jaar achter de rug, voordat zij thans algemeen ingang vinden. De technieken zijn goed uitgebalanceerd en voordat met gelijke nauwkeurigheid digitale luchtop namen kunnen worden verwerkt, is nog reusachtig veel onderzoek nodig. Wel kunnen digitale beeldverwer kingstechnieken als partitie in de huidige uitwerkings methodieken worden geïmplementeerd ter verfijning van de metingen en semi-automatisering [Ackermann, 1984, 1985], Vooralsnog liggen de toepassingen meer op het gebied van de terrestrische fotogrammetrie, waar deze technieken dringend gewenst zijn. Ter realisering van de computer vision technieken in de stereofotogrammetrie is bij het Laboratorium voor Foto grammetrie en Remote Sensing van de Faculteit der Geodesie van de TU Delft een project gestart met de naam: 3-Dimensionale Geometrische Informatie uit Digi tale Stereobeelden, met als acroniem: DIGIDSGe poogd wordt om in samenwerkingsverband met diverse andere onderzoeksinstituten en een bedrijf dat werk zaam is in de terrestrische fotogrammetrie het vele hier voor benodigde onderzoek uit te voeren. Literatuur Ackermann, F., Digital Image Correlation: performance and poten tial applications in Photogrammetry. Photogrammetric Record, 11 (64), p. 429-439. 1984. Ackermann, F., Digitale Bildverarbeitung in der photogrammetri- schen Stereo-Auswertung. Photogrammetrische Woche, 1985. Costabile, M. F., C. Guerra en G. G. Pieroni, Matching Shapes: A Case Study in Time-Varying Images. Computer Vision, Graphics, and Image Processing 29, p. 296-310. 1985. Davies, L. S., A Survey of Edge Detection Techniques. Computer Graphics and Image Processing 4, p. 248-270. 1975. Ehlers, M., Untersuchung von digitalen Korrelationsverfahren zur Entzerrung von Fernerkundungsaufnahmen. Wissenschaftliche Ar- beiten der Fachrichtung Vermessungswesen der Universitat Han nover nr. 121. (Dissertatie). 1983. Groen, F. C. A. en P. W. Verbeek, Sensors, Vision and Tactils, Ad visory group for aerospace research development (edt.). Arti ficial intelligence and robotics, p. 3.1 -3.17. 1985. Gülch, E., Instrumentelle Realisierung und Kalibrierung der digita len Korrelation am Planicomp. Photogrammetrische Woche, 1985. Haralick, R. M., Digital step edges from zero Crossing of second directional derivatives. IEEE Transactions on pattern analysis and machine intelligence, vol. PAMI 6, 1, p. 58 - 68. 1984. Konecny, G. en G. Lehmann, Photogrammetrie. W. de Gruyter, Berlin New York. 1984. Kunji, B., Experiments in digital processing of photogrammetric images. ISPRS Congress, Commission II, WGII-2, Rio de Janeiro, p. 298 - 304. 1984. Lemmens, M. J. P. M., Handleiding bij het college Remote Sen sing, Afd. der Geodesie, TH Delft. 1985. Luh, J. Y. S. en J. A. Klaasen, A three-dimensional vision by off- shelf system with Multi-cameras. IEEE transactions on Pattern Analysis and Machine Intelligence, vol. Pami-7, 1, p. 35 - 45. 1985. Pertl, A., Digital Image Correlation with an Analytical Plotter. Photogrammetria, 40, p. 9- 19. 1985. Pessl, P., Kenntnisgestützte Liniensuche in Digitalen Bildern. Insti- tut fiir Informationsverarbeitung Technische Universitat Graz, Diplomarbeit. 1983. Rosenfeld, A. en A. C. Kak, Digital Image Processing. 2e edt. vol. II, Academic Press. 1982. Stadt, A. van der, 3D robot vision with one hand held camera using PAPS. N. J. Zimmerman (edt.), Proceedings of the 5th internatio nal conference on robot vision and sensory controls, 29 - 31 oct. 1985, Amsterdam. Vegt, H. J. W. van der, en A. van Voorden, Fotogrammetrische maatcontrole en vormbepaling van industriële objecten. NGT Geo- desia 28e jrg., no. 4, 1986. Yalamanchili, S. en J. K. Aggerwal, A system organization for parallel image processing. Pattern Recognition vol. 18, 1, p. 17-29. 1985. Het acroniem DIGIDS is in verscheidene opzichten gelukkig ge kozen. Op de eerste plaats roept het, zonder gekunsteld te zijn, associaties op met digitaal, dat het trefwoord vormt van het pro ject. Daarnaast verliest het zijn geldigheid niet bij internationaal gebruik. 290 NGT GEODESIA 86

(NGT) Geodesia | 1986 | | pagina 16