Geo Informatie Systeem Rotterdam door I. van Hunen (projectleider Segmenten) en J. F. Smeets (chef Ontwikkeling en Systeembeheer), afdeling Landmeten en Kartografie van Gemeentewer ken Rotterdam. SUMMARY The Geo Information System of the city of Rotterdam This article discusses the contents, developments and possible applications of an over all information system of the city of Rotter dam. In previous years subsystems like ARTOL and AVS have been realized containing data about population, business and real estate. During the recently started second phase it will be tried to connect these subsystems via the location-indicator. The resulting so-called Geo Information System uses line segments to present the relevant data in a clear and compact format, e.g. by means of thematic maps. Verklarende woordenlijst cartogrammen kaarten waarop (statistische) informatie in directe samenhang met de topografie wordt weergegeven; chorochromaten als choropleten, in kleur; choropleten kaarten waarop in gradaties van wit naar zwart dichtheden worden weergegeven van bijvoorbeeld bevolking, recreatiedruk of lozing van (chemisch) afval; topologie tak van de wiskunde, waarin de eigen schappen van meetkundige figuren wor den bestudeerd, die niet veranderen als zij worden onderworpen aan een 1 1 conti nue transformatie. Aanschouwelijk uitge drukt: Topologie is meetkunde op een rubberbord. (Naar Bogaerts: „Vastgoed registratie", deel 1, Inleiding); ARC-INFO programmapakket voor mini-computers voor het verwerken en presenteren van ge gevens in kartografische vorm; GIMMS afkorting voor Geographic Information Manipulation and Mapping System; een geautomatiseerd systeem voor themati sche kartografie. Voor het eerst onder die naam in 1973 in Engeland toegepast, in ons land aangepast door het ITC in Enschede (volledige beschrijving in het Kartografisch Tijdschrift 1984. X. 4). Draait op een mini- computer; SALADIN eveneens een programma voor het verwer ken en presenteren van kartografische in formatie, draait echter op een PC; TNO/PSC Toegepast Natuurkundig Onderzoek/Pla nologisch Studie Centrum. Inleiding Binnen de gemeente Rotterdam zijn in de eerste auto matiseringsfase een groot aantal systemen en bestanden opgebouwd met gegevens over bevolking, vastgoed, bedrijven, enz. In de zich nu ontwikkelende tweede automatiseringsfase ontstaat de behoefte gegevens en informatie uit deze bestanden integraal te gaan gebrui ken. Tevens ontstaat de behoefte deze veelheid aan gegevens compact, overzichtelijk en snel leesbaar te presenteren, bijvoorbeeld in de vorm van thematische kaarten. Dit is onder andere gebleken uit het onderzoek „Thematische kaarten voor beleid", in 1982 uitgevoerd door de Stichting Studiecentrum voor Vastgoedinforma tie. In dit rapport wordt geschat, dat binnen Rotterdam een behoefte bestaat van 2 000 thematische kaarten per jaar. Tot nu toe ontbrak een systeem dat zorg kon dragen voor de koppeling van gegevens en informatie uit diver se bronnen met verschillende locatieaanduidingen. De stratentabel (onderdeel van het Administratief Vastgoed Systeem) bevat een aantal locatieaanduidingen, maar heeft geen gegevens over de absolute ligging (coördi naten) van objecten, straten en grenzen. Het ARTOL- deelsysteem Topografie bevat gedetailleerde gegevens over de absolute ligging van objecten, maar geen gege vens over de relatieve ligging. Het ARTOL-deelsysteem Kleinste Eenheden bevat gegevens over absolute en relatieve ligging van kadastrale percelen en beheerobjec- ten, maar geen gegevens over de infrastructuur. Bij Gemeentewerken, afdeling Landmeten en Kartogra fie, is men daarom gestart met de ontwikkeling en op bouw van een Geo Informatie Systeem dat aan deze eisen kan voldoen, met name waar het de thematische kaartvervaardiging betreft. Dit systeem sluit aan bij de verantwoordelijkheid die deze afdeling heeft ten aanzien van de groot- en kleinschalige kartografie en de grafi sche vastlegging en presentatie van vastgoedgegevens. Geo Informatie Systeem Een Geo Informatie Systeem (GIS) is een systeem waar in gegevens (die zijn gerelateerd aan een vaste plaats op de aarde) onderling worden gekoppeld, vergeleken en bewerkt en in relatie tot de ruimte kunnen worden afge beeld. De koppeling van gegevens vindt plaats door middel van een geocodering (locatieaanduiding). In het GIS zijn de relaties tussen verschillende locatieaanduidingen (adres, bouwbloknummer, coördinaat) vastgelegd, zodat gege vens uit verschillende bronnen kunnen worden gerela teerd. Bij de bewerking van gegevens gaat het om aggregatie, berekenen van dichtheden of isolijnen, enz. Vaak betreft het een massaliteit van gegevens, die onder bepaalde (ruimtelijke) voorwaarden moeten worden bewerkt. Voor de presentatie van grote hoeveelheden aan de ruimte gerelateerde informatie komt over het algemeen de (thematische) kaart het meest in aanmerking. Voor de opbouw van een GIS door de afdeling Land meten en Kartografie is gekozen voor een topologische structuur in de vorm van een segmentenbestand. Een segmentenbestand heeft een eenvoudige structuur die goed is te controleren op topologische volledigheid, en legt zowel de relatieve als de absolute ligging van de ele- NGT GEODESIA 86 291

(NGT) Geodesia | 1986 | | pagina 17