opgenomen locatieaanduidingen. De volgende locatie aanduidingen zijn in het systeem opgenomen: - coördinaten - straatnummers 1 huisadres - adresranges J - bouwbloknummer (waarin opgenomen wijk-, buurt en subbuurtnummer) Koppeling met andere locatieaanduidingen (postcode, kadastraal perceelnummer, andere gebiedsindelingen) geschiedt via relatietabellen. De belangrijkste vormen van gegevensbewerking zijn: - Registreren van gegevens. Voorbeeld: registratie van plannen in initiatief-, ontwerp- en uitvoeringsfase voor de coördinatie van de uitvoering van werken. - Aggregeren van gegevens: gegevens comprimeren van elk niveau naar elk (hoger) niveau. Voorbeeld: uit adresgekoppelde gegevens over isolatie van wonin gen wordt de verhouding wel- en niet-geïsoleerde woningen per buurt berekend, waarna kan worden besloten in welke buurten extra voorlichting moet worden gegeven. - Berekenen van samengestelde informatie: uit twee of meer gegevens informatie berekenen, die aan de bestaande indeling is gekoppeld. Voorbeeld: vergelij king van het aantal inwoners en het waterverbruik per straatdeel, om knelpunten in de watervoorziening op te sporen. - Berekenen van continue functies: berekening van ge bieden onafhankelijk van bestaande gebiedsindelin gen, op basis van kwalitatieve of kwantitatieve gege vens. Voorbeeld: berekening van het gebied waar ge luidsoverlast een bepaalde waarde overschrijdt, zodat kan worden besloten daar (nieuwe) huizen beter te isoleren. - Oplossen van ruimtelijke vraagstukken: op basis van gegevens (uit verschillende bronnen) oplossen van ruimtelijk georiënteerde vraagstukken, al dan niet onder te definiëren (ruimtelijke, technische, admi nistratieve) voorwaarden. Voorbeeld: berekenen van de locatie van openbare voorzieningen op basis van het aantal inwoners per straatdeel, met als voorwaar den dat de loopafstanden minimaal moeten zijn en er geen rijkswegen, rivieren e.d. mogen worden overge stoken. Indien daar behoefte aan bestaat, kan het systeem even tueel worden uitgebouwd tot een dynamisch besturings systeem; dit kan waarschijnlijk niet op korte termijn wor den gerealiseerd. Voor het presenteren van deze informatie zal vaak de voorkeur uitgaan naar een thematische kaart, omdat daardoor de relatie van deze informatie met de plaats in de ruimte het best tot uitdrukking komt. Hierdoor krijgt men sneller inzicht in de betekenis van de informatie en kan een betere informatieoverdracht plaatsvinden. Uiter aard kan de informatie ook in de vorm van lijsten of gra fieken worden uitgevoerd. Er zijn verschillende soorten thematische kaarten die kunnen worden gebruikt. Als alleen het gegeven op de juiste plaats moet worden afgebeeld, zal men vaak kie zen voor een stippenkaart of een figuratieve kaart. Voor het afbeelden van geaggregeerde of samengestelde in formatie kan worden gekozen voor cartogrammen, cho- ropleten of bewegingskaarten. Het afbeelden van conti nue functies gaat vaak het beste met isolijnenkaarten of chorochromaten. Het zou te ver voeren in dit artikel diep NGT GEODESIA 86 in te gaan op al deze kaartsoorten; de voorbeelden in fig. 3 en fig. 4 geven een indruk van de mogelijkheden. Deze kaarten kunnen met verschillende uitvoermedia en op diverse formaten worden gemaakt. Uitvoer met pen- plotter, elektrostatische plotter en drukwerk zijn bijvoor beeld mogelijk. Fig. 3. Een kaart met als ondergrond het segmentenpatroon, met daarop de verhouding wel- en niet-geïsoleerde woningen per blok. Fig. 4. Een kaart met als ondergrond een topografische kaart, met daarop de zones met overlast veroorzaakt door bedrijven. De lijst van potentiële gebruikers is zeer lang; er wordt volstaan met een paar voorbeelden. De afdeling Statistiek kan het segmentensysteem ge bruiken om allerlei statistische informatie af te beelden. Politie, brandweer en dergelijke kunnen met behulp van het systeem snelle routes berekenen en concentraties van ongevallen, branden, enz. opsporen. Nutsbedrijven kunnen het systeem gebruiken om hun netwerken te evalueren en uitbreiding te plannen. Stadsontwikkeling kan analyses uitvoeren ten behoeve van stedebouwkun- dige plannen. Deze gebruikers kunnen op verschillende manieren ge bruik maken van het segmentensysteem. Zij kunnen be werkingen laten uitvoeren en thematische kaarten laten maken door de afdeling Landmeten en Kartografie, maar zij kunnen ook zelf de benodigde hardware aanschaffen en gebruik maken van de door de afdeling Landmeten en 293

(NGT) Geodesia | 1986 | | pagina 19