Landmeten in de oerwouden van Indonesië Kartografie ter beschikking gestelde bestanden en pro grammatuur. De benodigde hardware voor het werken in een PC- omgeving bestaat uit een microcomputer (PC) met vol doende intern geheugen, grafische mogelijkheden en bij voorkeur een plotter. Indien de gebruiker de produktie overlaat aan de afdeling Landmeten en Kartografie, heeft dat als voordeel, dat de daar aanwezige kennis, met name waar het de vervaardi ging van thematische kaarten betreft, kan worden ge- 1. Inleiding De Indonesische regering heeft het plan honderdduizen den (arme) boeren, die op het overbevolkte Java maar een klein stuk land hebben, te transmigreren naar de oerwouden van Irian-Jaya (het voormalige Nederlands Nieuw-Guinea). Diverse buitenlandse consultants, waar onder ook het Nederlandse Euroconsult, kregen de op dracht bepaalde gebieden te onderzoeken op hun ge schiktheid als landbouwgrond. Die onderzoeken vonden plaats in drie fasen: - het aanwijzen van de te onderzoeken gebieden en het vervaardigen van luchtfoto's daarvan; - een globaal onderzoek van die gebieden op hun even tuele geschiktheid; - het detailonderzoek van de uit de vorige fase overge bleven gebieden. Aan de hand van de gegevens van de laatste fase werd een plan ontworpen voor ontbossing, het aanleggen van wegen en het bouwen van dorpen. De grootte van de gebieden varieerde van 9 000 tot 25 000 ha; zij lagen voornamelijk in het zuidelijke deel van Irian-Jaya. Merauke werd daarom gekozen als basis van waaruit werd gewerkt. Nieuw-Guinea Nieuw-Guinea is met een oppervlakte van 785 000 km2 op Groenland na het grootste eiland ter wereld. Het is verdeeld in een oostelijk deel (Papua Nieuw-Guinea, onafhankelijk in 1975) en een westelijk deel. Dit gedeelte was tot 1962 Neder lands, daarna werd het overgedragen aan Indonesië. Van 1962 tot 1973 heette het Irian-Barat, daarna Irian-Jaya. De hoofdstad is Jayapura (het vroegere Hollandia). Deze provincie is 421 981 km2 groot en telt 923 000 inwoners (1971Ter vergelijking: Nederland is 41 160 km2 groot en telt 14,1 miljoen inwoners (1981). Ten tijde van het uitvoeren van het project was de auteur ver bonden aan Euroconsult. bruikt. Verder kan dan het uit te werken thema worden gecombineerd met bestaand kaartmateriaal. Als de gebruiker zelf zijn produkten vervaardigt, heeft dit als voordeel, dat hij zeer snel (eenvoudige) kaarten kan maken. Worden de thema's complexer, dan kan hij ad vies vragen bij de afdeling Landmeten en Kartografie, zodat hij de juiste kaartsoort gebruikt voor zijn doel. Ook als hij speciale uitvoermedia (elektrostatische plotter, drukwerk) wil gebruiken, kan hij terecht bij deze afde ling. Transmigratie Om het transmigratieprobleem van Indonesië duidelijk te maken, volgen hieronder enige cijfers en toelichtingen. Het eilandenrijk Indonesië telt ongeveer 3 000 eilanden met een totale oppervlakte van zestigmaal dat van Nederland, en een inwoneraantal van ongeveer 165 miljoen. Vijfenzestig procent van deze bevolking woont op Java en Madura, welke te zamen slechts zeven procent van de oppervlakte innemen. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat al aan het begin van deze eeuw een bevolkingsstroom vanuit Java naar de andere eilanden werd ingezet. Van 1905 tot 1941 verhuisden 240 000 Javanen naar Sumatera (Sumatra) en van 1950 tot 1980 nog eens 1 miljoen naar Sumatera en Kalimantan (Borneo). De toekomstplannen gaan tot de 65 miljoen mensen; de benodig de financiën worden op tafel gelegd door de donorlanden van Indonesië, verenigd in de IGGI, de Intergouvernementele Groep voor Indonesië. De transmissieprojecten in Indonesië staan overigens onder zware kritiek van een aantal organisaties op het gebied van de mensenrechten. Dit artikel geeft een indruk van de landmeetkundige werkzaamheden in die derde fase, waarbij het eindpro- dukt een kaart moest zijn op schaal 1 20 000, met topo grafie en hoogtelijnen met een interval van vijf meter. Ten behoeve van de overdracht van specifieke kennis moest worden samengewerkt met een Indonesische consultant, die een deel van de opdracht uitvoerde en de (Indonesische) surveyors leverde. De buitenlandse con sultant kreeg bovendien voor ieder vertegenwoordigd vakgebied een Indonesische assistent toegewezen. In het vakgebied landmeten was dat één HTS-er, de ove rige surveyors waren van MTS- of MAVO-niveau, waar van een enkeling een specifieke landmeetkundige oplei ding had. 2. Voorbereiding a. Kaartmateriaal Als basis werd een kaart op schaal 1 50 000 gebruikt, die was vervaardigd uit luchtfoto-mozaïeken. De schaal van de oorspronkelijke luchtfoto's was 1 20 000; de op door P. C. AGijzen, verbonden aan de Hogere Bosbouw- en Cultuurtechnische School te Velp*). SUMMARY Surveying in the virgin forests of Indonesia The government of Indonesia intends to transport hundreds of thousands poor peasants from the over- populated Java to Irian-Jaya. Different consultants are commissioned to look in the jungle of Irian-Jaya for fertile agricultural soils. In this article an impression is given of the surveying activities tinder these difficult circumstances. 294 NGT GEODESIA 86

(NGT) Geodesia | 1986 | | pagina 20