agenda In memoriam G. D. de Beurs 8. Topografische kaart Met de verkregen coördinaten werden eerst de veelhoe ken en de paspunten gekaarteerd op schaal 1 20 000. Aan de hand van deze kaartering werd het fotomozaïek gecontroleerd en eventueel verbeterd. Uit de waterpas sing werden de nodige afstanden overgenomen om de secundaire en tertiaire raaien te kunnen kaarteren. Ver volgens werden uit de lijst van de berekening van de waterpassing alle kruisingen met de beekjes gekaarteerd (zie hoofdstuk 6, onder b). Met behulp van alle zo ver kregen gegevens werd de topografie van de kaart verbe terd en aangevuld. Na deze verbeteringen werden de hoogtecijfers op de kaart gezet. Daar door de gekozen schaal niet alle hoog tecijfers op de kaart konden worden afgebeeld, werden alleen de hoogste en de laagste vermeld, of enkele tus- senpunten als de afstand tussen de punten te groot werd. Om het trekken van de hoogtelijnen te vergemak- 25 en 26 september 1986 Studiedagen Traagheidsmetingen te München. Zie bericht op p. 139 in het aprilnummer. 26 september 1986 De Nederlandse Vereniging voor Fotogrammetrie organiseert een voordracht door de heer M. J. P. M. Lemmens, getiteld: „Digitale beeldverwerking in de fotogrammetrie". Zie bericht op p. 300 van dit nummer. 1 - 3 oktober 1986 Tweede conferentie AM/FM (automatisering van stedelijk be heer en kabel- en pijpnetwerken van nutsbedrijven) te Mon- treux. Zie p. 300 van dit nummer. 2 oktober 1986 NGL rayonbijeenkomst te Assen. „Drie eeuwen NAP", door J. Hten Damme. Aanvang: 20.00 uur. Plaats: Kantine kanto rencomplex, Mandemaat 3, Assen. Zie bericht op p. 299 van dit nummer. 15 oktober 1986 NGL rayonbijeenkomst te Eindhoven. Zie bericht op p. 260 in het juli/augustusnummer. kelijken, werden ook de snijdingen van die lijnen met de raaien berekend en gekaarteerd. De hoogtelijnen konden nu worden geïnterpoleerd, waarbij rekening werd ge houden met de snijpunten in de raaien en de ligging en stroomrichting van de beekjes. Het eindresultaat was een kaart op schaal 1 20 000, met daarop de hoogtelijnen met een interval van vijf meter, alle raaien, bench-marks, zonswaarnemingspunten en paspunten. 9. Tenslotte Met deze beschrijving van een transmigratieproject in Indonesië hoop ik u een indruk te hebben gegeven van wat wij als Nederlandse landmeters daar hebben ge daan. De meeste tijd en moeite werden besteed aan wat wij „logistiek" noemen. Het totaal aantal mensen wat op deze klus heeft gezeten, bedraagt tweehonderd tot vijfhonderd man. 22 oktober 1986 NGL rayonbijeenkomst te Delft. Sprekers: dr. ir. H. Quee en ir. R. Kroon. Zie bericht op p. 299 van dit nummer. 24 - 31 oktober 1986 Overzichtscursus „Mathematische Geodesie" op de Faculteit der Geodesie van de TU Delft. Brochure op aanvraag beschik baar. Zie bericht op p. 176 in het meinummer. 29 oktober 1986 Studiedag „Vastgoedinformatie voor gemeentelijk beleid", georganiseerd door NIROV en VVI. Plaats: de Reehorst, Ede. Zie bericht op p. 301 van dit nummer. 11 november 1986 NGL rayonbijeenkomst Overijssel. „Totstandkoming en ge bruik van de GBKN in Overijssel", lezing door ir. J. B. van der Veen. Plaats: Kadastergebouw, Zwartewaterallee 7 te Zwolle. Aanvang: 20.00 uur. Zie bericht op p. 299 van dit nummer. 24 november 1986 NGL studiedag „Satellietgeodesie en traagheidsnavigatie". Zie bericht op p. 299 van dit nummer. 12 - 21 oktober 1987 8e Algemene Vergadering van de Internationale Kartogra- fische Associatie te Mexico. Zie bericht op p. 300 van dit nummer. Van een korte vakantie thuiskomend en de post naziend lag daar het bericht dat de heer G. D. de Beurs, gepensioneerd landmeter van de gemeente Amsterdam, op 13 juni 1986 na een slopende ziekte te Zeist was overleden. Enige minuten bleef ik stil zitten en gingen mijn gedachten uit naar de man, waarmee ik ruim veertig jaar heb mogen samen werken. Je vrienden kies je uit, je collega's moet je aanvaarden, maar de verhouding met Gerrit Dirk de Beurs zweefde daar er gens tussenin. In korte tijd vlogen die jaren aan mij voorbij, ook de keren dat ik hem in het ziekenhuis heb kunnen bezoeken, en de manier waarop hij zijn ziekte aanvaardde met de wetenschap dat voor zijn kwaal geen genezing mogelijk was. Gerrit Dirk de Beurs, geboren op 9 oktober 1912, kwam op 15 mei 1936 in dienst van de afdeling Landmeten van de toenmalige Dienst der Publieke Werken van de gemeente Amsterdam. In 1963 werd hij benoemd tot chef van de buitendienst en op 1 november 1977 werd hij gepensioneerd. Bij zijn afscheid werd hij door FI.M. de Koningin benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Toen in november 1947 de oprichtingsvergadering plaatsvond van de Vereniging van Landmeetkundigen, was De Beurs een der eersten die zich als lid van de vereniging aanmeldde, en tijdens die vergadering werd hij benoemd tot penningmeester. Nadat deze benoeming in de volgende vergadering was bekrachtigd, heeft De Beurs vele jaren de VVL als penningmeester gediend. Bij zijn terugtreden werd hij voor zijn grote inzet benoemd tot lid van verdienste van de VVL. Daarna heeft hij nog vele malen zitting gehad in de kascommissie, en ook het NGL heeft dikwijls ge bruik gemaakt van zijn bestuur lijke capaciteiten. De Beurs was een aimabel man, een fijn collega, rustig ging hij zijn weg. Veel HTS-ers die hun praktijkjaar bij de afde ling Landmeten hebben vol tooid, hebben van zijn gedegen vakkennis geprofiteerd. Hij be oefende zijn vak met liefde, men zou het bijna zijn hobby kunnen noemen. Om al deze rede nen kwam zijn verscheiden voor zijn vrienden, zijn collega's en de leden van de VVL veel te vroeg. De landmeetkundige wereld, in het bijzonder de VVL verliest in hem een man die bereid was zijn kennis, op welk gebied dan ook, in dienst te stellen van allen die hem erom vroegen. Wij wensen zijn echtgenote veel sterkte toe om dit voor haar zo grote verlies te kunnen dragen. Collega De Beurs: Moge hij rusten in vrede. A. H. J. ten Kroode 298 NGT GEODESIA 86

(NGT) Geodesia | 1986 | | pagina 24