examenopgaven Examen voor Landmeetkundig tekenaar IMLF 1985*) Opmerkelijk detail: Toen in 1868 in Duitsland werd begonnen met de systematische hoogtemeting over het gehele land, besloot men als nulpunt het NAP te kiezen, zodat de Duitsers niet alleen de kaas, maar ook hun referentiepunt uit Holland halen! De heer J. A. MHop, hoofd afdeling Landmeten van de gemeente Hilversum, was de laatste spreker, met het onderwerp: „Kaarteren tussen de coulissen. Opbouw en gebruik van digitale topografische gegevensbestanden bij de gemeente Hilversum". Uitvoerig schetste hij aan de hand van verhelderende sheets wat er zoal om gaat binnen een landmeetkundige dienst van een middelgrote ge meente als Hilversum. Want groot is de vraag naar topografische informatie in velerlei vorm, zowel van de kant van het publiek als van de bestuurders. Dat die gegevens in digitale vorm worden op geslagen, zal geen verwondering wekken. De inwinning van topo grafische gegevens ten behoeve van digitale opslag mag dan wat duurder zijn dan de traditionele werkwijze, de verwerking en bijhou ding zijn een stuk goedkoper, sneller en bieden meer mogelijk heden. Wel blijft de behoefte aan grafische registratie van topogra fische gegevens. „Een mens ziet nu eenmaal het liefst een plaatje", volgens de heer Hop. En gelijk had hij. Al wekte die uitsprak nau welijks verwondering van iemand, die woont in een stad, waar men zich sinds jaar en dag grote inspanningen getroost om een bijna onafgebroken stroom van plaatjes de vaderlandse huiskamers bin nen te jagen. ir. N. G. H. Koopman XVIII FIG CONGRES 1 -11 JUNI 1986, TORONTO, CANADA Het 18e FIG congres en de daarbij behorende tentoonstelling wer den gehouden in het enorme Sheraton hotel van Toronto. Onder de 1 200 deelnemers was Nederland, met 35 afgevaardigden, goed vertegenwoordigd Het FIG congres vindt eens in de vier jaar plaats en omvat vrijwel alle aspecten van de geodesie. De lezingsessies zijn verdeeld over de negen commissies van de FIG en gelijktijdig vinden daarom een aantal sessies plaats. Elke com missie organiseert dus een deel van het programma voor degenen die in de specifieke onderdelen van die commissie zijn geïnteres seerd. Gezamenlijke zittingen van twee of drie commissies worden gehouden over overlappende onderwerpen. Ter informatie van de lezer die niet met de FIG is vertrouwd, geef ik het volgende over zicht van de commissies: Commissie 1. Professional Practice, Organisation and Legal Sys tems. Commissie 2. Professional Education and Literature. Commissie 3. Land Information Systems. Commissie 4. Hydrographic Surveying. Commissie 5. Survey Instruments and Methods. Commissie 6. Engineering Surveys. Commissie 7. Cadastre and Rural Land Management. Commissie 8. Urban Land Systems: Planning and Development. Commissie 9. Valuation and Management of Real Estate. De FIG (Fédération International des Géomètres) wordt gevormd door aangesloten landelijke verenigingen. In Nederland is de NVG aangesloten bij de FIG. Het centrale orgaan van de FIG, het Bu reau, wordt verzorgd door het land waarin het congres wordt ge houden. De gebeurtenissen op een congres kunnen in drie groepen worden onderscheiden: 1. Het congres met lezingen over een veelheid van onderwerpen. 2. De tentoonstelling. 3. Vergaderingen betreffende de organisatie van de FIG. Naast deze duidelijke activiteiten zijn er uiteraard vele informele contacten, technische en toeristische excursies, enz. Tijdens het congres zijn meer dan 300 papers gepresenteerd. Ge zien de eerder genoemde verscheidenheid in onderwerpen is het ondoenlijk hiervan verslag te doen en wordt volstaan met een per soonlijke indruk. Een van de in theorie meest veelbelovende veranderingen op meet- technisch gebied is de ontwikkeling van het nieuwe Global Positio ning System GPS. Dat dit geen theorie meer is, bleek uit een aantal lezingen over dit onderwerp. In zijn lezing noemde Collins de nauwkeurigheden die hij met GPS haalt. Over afstanden van tientallen kilometers liggen deze rond de centimeter, vergeleken met klassieke terrestrische metingen. In de zelfde sessie bleek naar aanleiding van lezingen van Ashkenazi en Lachapelle, dat aan de keuze van de bij GPS te gebruiken antenne aandacht moet worden besteed om invloeden van reflecties te minimaliseren. Ook twee antennes van hetzelfde type kunnen ge ringe verschillen in de uitkomst geven. Gelukkig is controle en kali- bratie van meetinstrumenten ingegoten bij landmeters en wordt geen blind vertrouwen gehecht aan de getallen die een instrument produceert. Een van de klachten onder de deelnemers, en het kan door mij wor den bevestigd, was het soms lage niveau van de inhoud van de lezingen. Een betere voorbereiding en scherpere selectie moeten verbetering kunnen brengen. Op de tentoonstelling viel uiteraard ook de opkomst van GPS op, met de aanwezigheid van acht verschillende ontvangers. Op klas siek landmeetkundig gebied viel mij de sterke opkomst van de Japanse fabrieken voor theodolieten en waterpassen op. Total- stations en elektronische instrumenten lijken de mechanisch/opti sche apparatuur volledig te hebben verdrongen. Ook bleken de enorme ontwikkelingen in het belang van landinformatiesystemen. Vele fabrikanten toonden hun systemen voor automatische verwer king van meetgegevens en opslag/presentatie in interactieve infor matiesystemen. Naast de commerciële tentoonstelling trokken de landeninzendin- gen belangstelling. Hier kon men kennis nemen van verschillende activiteiten in de aangesloten landen, vaak op het gebied van onderwijs en onderzoek, hoewel sommige landen juist hun in dustrie naar voren brachten. Een zeer grote stand was ingericht door Finland, waar het volgende congres in 1990 zal plaatsvinden. In de Nederlandse stand werd getoond hoe de Delftse vereffenings theorieën toepassing vinden op alle terreinen van de geodesie, zo als offshore survey werk, kadastrale metingen en precisiemetingen bij de NS. De derde groep activiteiten betrof de FIG zelf. Jaarlijks worden ver gaderingen van het Permanent Committee gehouden, waarvan beslissingen dienen te worden bekrachtigd door de General Assem bly, welke tijdens het congres plaatsvindt. Hierbij valt te denken aan het vaststellen van plaats en duur van congres, vaststellen be grotingen en benoeming van functionarissen, enz. PC en General Assembly zittingen vonden plaats onder de zeer bekwame leiding van de Canadese President Weir. Een hoogtepunt voor de Neder landse deelnemers was uiteraard de benoeming tot erelid van de FIG van prof. mr. ir. J. L. G. Henssen, als blijk van waardering voor het vele werk dat hij voor de FIG heeft gedaan. De Nederlandse aanmelding om het congres in 1994 te organiseren, werd niet gehonoreerd. In verband met de wens de congressen meer over de continenten te spreiden, werd besloten het congres dat jaar in Australië te houden. Persoonlijke ontmoetingen met andere deelnemers vormen een zeer belangrijk onderdeel tijdens een congres. Hiervoor was ruim gelegenheid bij de veelheid aan technische en toeristische excursies die waren georganiseerd. De Canadese organisatie had veel moeite genomen om de deelnemers iets van de cultuur van het land en de vaktechnische aspecten te tonen. Aan deze excursies werd door velen deelgenomen. Zelf nam ik onder meer deel aan een excursie naar het Centrum voor de binnenwateren. Dit Centrum beheert de kwaliteit en kwantiteit van het binnenwater, zorgt voor kaartver vaardiging en omvat laboratoria. Voor een land als Canada, met af metingen van 5 000 bij 8 000 kilometer, is dit een gigantische taak. Dit 18e FIG congres vervulde duidelijk de verwachtingen van de deelnemers, in die zin dat nieuwe ontwikkelingen zowel praktisch getoond als door internationale gebruikers werden besproken. Er varingen werden uitgewisseld, contacten gelegd en hernieuwd. Ir. S. Stellingwerff Beintema (NVG) KAARTTEKENEN Tijd: 6 uur Verstrekt werden twee veldwerken (no. 1 en 2), tekenmateriaal (Stabilene no. 441107), calqueermateriaal (Stabilene no. 441127) en afwrijfschrift. Gegeven zijn de coördinaten van een vijftal grondslagpunten. Kaarteer de veldwerken no. 1 en 2 op schaal 1 500 op het verstrek te tekenmateriaal. Het ruitennet en de op dit blad vallende De volledige examenopgaven en -verslagen van onderstaand examen, evenals die van 1955 tot en met 1977 en van 1979, 1981 en 1983 kunnen worden besteld bij het secretariaat van de Exa mencommissie, Driehoekjes 35, 2513 AZ Den Haag, door over making van 7 6,— per examen op postrekening 390479. NGT GEODESIA 86 305

(NGT) Geodesia | 1986 | | pagina 31