Toepassing van clusteranalyse in de landinrichting nederlands geodetisch tijdschrift door ir. P. C. de Wolf, wetenschappelijk medewerker bij de Faculteit der Geodesie van de Technische Universiteit Delft. SUMMARY The application of cluster analysis in land reconstruction With reallotment it can be useful for several reasons to divide a land reconstruction area into parts, but only when this leads to a minimum of farmers with land in more than one part. In this article it will be shown that cluster analysis can be helpful to split up a land reconstruction area according to this requirement. Inleiding Met name de geodetische werkzaamheden in de land inrichting worden gekenmerkt door het gebruik van gro te aantallen gegevens en langdurige processen. Onder meer met het oog op CAD-toepassingen met behulp van kleinere computers en de organisatie van werkzaam heden kan het daarom wenselijk zijn een landinrichtings- gebied op te delen in deelgebieden en daarmee de pro blemen kleinschaliger te maken. Ook de wetgever heeft deze wenselijkheid ingezien en in de Landinrichtingswet de mogelijkheid opgenomen om, binnen een in te richten gebied, zogenaamde blokken te onderscheiden, waar voor afzonderlijke herverkavelingen kunnen worden uit gevoerd. Het opsplitsen in deelgebieden gericht op de herverkave ling is alleen zinvol als zo'n deelgebied in tweeërlei zin een afgerond geheel is. Ten eerste dienen de grenzen van het gebied overeen te komen met topografische grenzen, en ten tweede dient het over en weer gebruik dat is het gebruik door dezelfde rechthebbende in meerdere deelgebieden beperkt te zijn. Dit laatste is essentieel. Met veel over en weer gebruik is het niet effectief om bij de verbetering van de ge bruikssituatie van de afzonderlijke deelgebieden uit te gaan. Zeker in een vroeg stadium van de landinrichting is er echter weinig tot geen inzicht in het over en weer gebruik in het in te richten gebied. In die situatie kan de clusteranalyse, juist door zijn exploratieve karakter, wel licht uitkomst bieden. De algemene probleemstelling bij de toepassing van clusteranalyse is, of objecten op grond van overeen komsten en verschillen ten aanzien van variabelen (attri buten, kenmerken) zodanig in groepen kunnen worden ingedeeld, dat zich binnen zo'n groep een sterke gelijke nis voordoet [6, par. 5.1 en 5.2]*). In dit kader ligt het daarbij voor de hand het gebruik van de rechthebbenden als objecten te beschouwen. Het resultaat van een dergelijke clusteranalyse zou echter alleen via een inge wikkelde conversie een gebiedsindeling opleveren. Veel De nummers [1] t.m. [9] verwijzen naar „Literatuur" op p. 281 aan het eind van dit artikel. efficiënter lijkt het om uit te gaan van blokdelen als objecten. De vorming van deze blokdelen vindt bij het Kadaster plaats in het kader van toedelingsonderzoek. Een blok- deel heeft een homogeen grondgebruik c.q. bodemge schiktheid en varieert, afhankelijk van de schaal van het gebied, in grootte van 30 tot 300 ha. De grenzen van de blokdelen komen overeen met topografische grenzen, zoals wegen, waterlopen en houtwallen. Door dergelijke blokdelen te clusteren, gericht op beperking van het over en weer gebruik, kunnen de gewenste deelgebie den ontstaan. Het ligt daarbij voor de hand om ten aan zien van het gebruik uit te gaan van de gebruikstoestand vóór de herverkaveling. Afhankelijk van de toepassings mogelijkheden kan de clustering echter ook gebaseerd zijn op de wensen betreffende het gebruik, of het ge bruik in de nieuwe toestand. Clusteranalyse Onder de clusteranalyse worden vele methoden gerang schikt, die zich bezighouden met de bovengenoemde probleemstelling. Verreweg de meest gebruikte metho den daarvan zijn de zogenaamde hiërarchische metho den. Deze methoden gaan of uit van een beginsituatie waarin elk object als cluster wordt beschouwd, waarna tijdens iedere stap twee clusters worden samengevoegd, of van de omgekeerde procedure. De eerste variant zal in het onderstaande worden besproken. Welke twee clusters daarbij telkens worden samengevoegd, hangt af van de (dis)similariteitsmaten en de methode van samenvoegen. Voor elk paar objecten wordt de (dis)similariteitsmaat ofwel de mate van verschil c.q. overeenkomst bere kend aan de hand van de scores van de objecten over de attributen. Ingeval van binaire variabelen wordt slechts de aan- of afwezigheid van het attribuut aangegeven; met continue variabelen kunnen tevens de waarden die attributen aannemen, worden weergegeven. De keuze van een methode van samenvoegen kan niet onafhankelijk van de keuze van een (dis)similariteits- coëfficiënt worden gemaakt. Methoden van samenvoe gen die met veel (dis)similariteitscoëfficiënten kunnen 278 NGT GEODESIA 86

(NGT) Geodesia | 1986 | | pagina 4