Stereofotogrammetrie en computer stereo vision door ir. M. J. P. M. Lemmens, werkzaam bij het Laboratorium voor Fotogrammetrie en Remote Sensing van de Faculteit der Geodesie, Technische Universiteit Delft. SUMMARY Stereophotogrammetry and computer vision techniques Stereophotogrammetry is a measuring technique to extract spatial geometric information about objects from images of these objects. Computer vision techniques process digital images in a numerical way. The development of digital image processing techniques has started soon after the introduction of the first computers and nowadays they are used in a number of disciplines. During the last five years investigations have begun for the application in stereophotogrammetry. To start with, this paper deals with the developments in stereophotogrammetry made possible by the use of computers. Next the extraction of three-dimensional geometric information from digital images will be shown. To conclude, new applications will be discussed. 1. Inleiding Al vrij spoedig nadat de Fransman Louis Daguerre in 1839 zijn regering de camera obscura aanbood en zij op haar beurt de nieuwe vinding voor algemeen gebruik de gehele wereld ter beschikking stelde, ontstond de wens maten te ontlenen aan het met licht geschrevene. Uit deze wens is de fotogrammetrie geboren en zij is uitge groeid tot een zeer nauwkeurige meetmethode om uit afbeeldingen van objecten geometrische informatie van die objecten te verkrijgen. Daar een enkelvoudige afbeelding geen ruimtelijke infor matie kan bevatten, ging men ertoe over om, naar analo gie van de menselijke diepte-perceptie, meerdere, elkaar overlappende aanzichten van het object te maken. Voor al ten behoeve van het in kaart brengen van het aard oppervlak heeft de stereofotogrammetrie, die zich hier uit ontwikkelde, een „hoge vlucht" genomen. Dat de ontwikkeling van het kostbare instrumentarium zich vooral op de luchtkaartering richtte, heeft echter als schaduwzijde dat toepassingen, waarbij de camera met alle drie de statiefbenen stevig op de grond bleef staan, verzeild dreigden te raken in het grote technologische vergeetboek*). Door de numerieke verwerkingsmethoden en digitale beeldverwerkingstechnieken, mogelijk gemaakt door de huidige computers met grote rekencapaciteit, lijkt het er op dat de terrestrische fotogrammetrie uit het slop is ge raakt en dat zelfs tal van nieuwe toepassingsgebieden aan de horizon opdoemen, waarvan de voornaamste is: robot stereo vision. Deze tak van de computer stereo vision vormt thans een van de belangrijkste onderzoeks gebieden binnen de digitale beeldverwerking en is geïni tieerd door het streven in de industrie naar flexibele produktie- en controlesystemen, het gebied van de robo tica. Mogelijk levert onderhavig onderzoek een bijdrage hieraan, maar het meetobject van de geodeet is per defi nitie het oppervlak van de aarde en het onderzoek is ge baseerd op het streven om de inzetbaarheid van digitale beeldverwerkingstechnieken in de luchtfotogrammetrie na te gaan. Kenmerkend voor de onderwaardering van de terrestrische foto grammetrie is wel het feit, dat Nederland tientallen jaren lang slechts één bureau, De Waal te Hattum, heeft gekend dat op dit terrein werkzaam is. In 1984 is het terrestrische fotogrammetri- sche potentieel verdubbeld, doordat ingenieursbureau Geodelta te Rijswijk zich op deze markt ging begeven. 282 Nu echter kan al worden gesteld, en dit misschien ter ge ruststelling van sommigen, dat volledig geautomatiseer de verwerking van digitale luchtopnamen het eerst komende decennium nog niet in het verschiet ligt, hoe wel al zeer bemoedigende resultaten zijn bereikt bij semi- automatische verwerking van luchtfoto's [Ackermann 1984, 1985; Pertl 1985]. De informatie die men uit lucht foto's wil verkrijgen, is bijzonder complex en de ladder van de artificiële intelligentie moet diverse treden hoger zijn beklommen, voordat van volledig geautomatiseerde verwerking sprake kan zijn. In de terrestrische fotogrammetrie en robot stereo vision waar, wegens de zeer beperkte verzameling van objec ten, veel meer a priori kennis over de objecten aanwezig is, lijkt realisatie binnen afzienbare tijd haalbaar. Alvorens over te gaan tot het geven van een korte ge schiedkundige schets van de stereofotogrammetrie, het onderzoeken van de implementatie van de digitale beeld verwerkingstechnieken hierin en het behandelen van toepassingen in de robot stereo vision, worden eerst twee vragen beantwoord. 1. Wat is een digitaal beeld7 Een foto is geen digitaal, maar een analoog beeld, d.w.z. een tweedimensionale continue verdeling van grijswaar den. Een computer lust alleen maar getallen en daarom dient de grijswaardeverdeling te worden omgezet in een matrix van getallen, hetgeen digitaliseren wordt ge noemd. Een digitaal beeld is daarmee een tweedimensio nale discrete verdeling van grijswaarden. Elke willekeu rige rekenkundige bewerking kan nu, wanneer men over krachtige computers beschikt of over voldoende tijd van leven, op deze matrix worden uitgevoerd. Dit brengt ve le voordelen met zich mee, die al meteen na de introduc tie van de computer, begin jaren vijftig, zijn onderkend. Digitale beeldverwerkingstechnieken, met name op enkelvoudige beelden, zijn dan ook goed onderzocht en theoretisch degelijk gefundeerd. In hoofdstuk 3 wordt hierop uitvoerig teruggekomen. 2. Wat is het kenmerkende verschil tussen terrestrische fotogrammetrie en robot stereo vision? Omdat in de fotogrammetrie de beelddrager een foto is, treden vertragende factoren op tussen de opnamen en het ter beschikking komen van de resultaten, die zijn ver oorzaakt door het ontwikkel- en uitwerkingsproces. Digi tale camera's leveren computertoegankelijke beelden, NGT GEODESIA 86

(NGT) Geodesia | 1986 | | pagina 8