te gebruiken rekencodes flink uitgebreid door het inbou wen van een nieuwe „Eprom" (Erasable Programmable Read Only Memory). Helaas blijkt daarna de „accoustic coupler" uitgeschakeld te zijn, zodat zenden via de tele foon niet meer mogelijk is. Na inbouw van een micro- com wordt hieraan tegemoetgekomen, maar na een dag op het apparaat te hebben ingevoerd, blijkt de telefo nische datacommunicatie (1200 baud) 30 minuten te duren en (door telefooncentrales) niet meer geheel fout loos te zijn. Dit is voor het Kadaster en de gemeente onaanvaardbaar. Resultaat: stagnatie. In theorie is met computers alles mogelijk, in de praktijk worden de (hoge) verwachtingen niet altijd voldoende beantwoord. Samenwerking Gezocht wordt dan naar een snelle oplossing. Papen- drecht zit nu middenin een invoer van gegevens en wil niet afwijken van het gestelde tijdschema. Het Kadaster gebruikt voor uitlezing van handterminals de Epson HX-20 computer. Voor dit kleine, maar zeer complete apparaat (printer, cassettelezer en monitor) is een programma „Toets in" voorhanden, waarmee alle SD '76 rekencodes kunnen worden ingevoerd. Gege vens worden opgeslagen op de microcassette. In Apeldoorn werd in juli 1985 een bijeenkomst belegd bij de directie Landmeetkunde en Kartografie van de hoofddirectie van het Kadaster. Een afvaardiging van Gemeentewerken Papendrecht kreeg daar uitgebreid in zage in de automatiseringstoekomst van het Kadaster. Allerlei punten kwamen ter sprake: de vervanging van de Tektronix door een Digital Rainbow of Microvax, IGOS, de Epson HX-20 en de MSI85 handterminal. Er werd ge discussieerd over mogelijke koppelingen van systemen. Juist daarin is de gemeente Papendrecht sterk geïnteres seerd. Papendrecht besloot de opbouw van het topografische bestand te voltooien met de Epson HX-20 en het pro gramma „Toets in" [4], September 1985 werden de eerste microcassettes in Rotterdam uitgelezen en over geseind naar een projectbestand in de Vax. In maart 1986 waren zes projecten gereed, te zamen ongeveer 40% van de oppervlakte van de gemeente. Gecodeerd zijn alle straatbegrenzingen (trottoir- en opsluitbanden), later aangevuld met topografische puntobjecten zoals kolken, lichtmasten, inspectieputten enz. (fig. 2). Dit resulteert in een tekening (fig. 3) die samen met de eer der gecodeerde kadastrale topografie een compleet en homogeen beeld oplevert. De opbouw van de topografische bestanden verloopt gefaseerd. Gebieden waar de prioriteit het grootst is door te verwachten ontwikkelingen of reconstructies, worden het eerst bewerkt. Zeker in de beginperiode zal er dus een „eilandenbestand" ontstaan. Na het opera tioneel worden van LKI zullen deze bestanden worden opgeslagen in het LKI-hoofdbestand. Vastgoedinformatie Bij vastgoedinformatiesystemen gaat het om het verza melen, verwerken en verstrekken van landmeetkundig kartografische en administratieve gegevens. De toe passing van de vastgoedinformatie ligt op vele gebieden, zoals ruimtelijke ordening, volkshuisvesting, belastin gen, milieu, verkeer, onderhoud en beheer. De thema tische informatie die betrekking kan hebben op bijvoor beeld: NGT GEODESIA 86 Fig. 1. Fragment van het zgn. Permanent Bestand met de kadas trale" topografie. Fig. 2. Fragment van het met lijncodering opgebouwde project bestand. Fig. 3. Fragment met het complete en homogene beeld (de lijnen uit het Permanent Bestand zijn dikker weergegeven!. 343

(NGT) Geodesia | 1986 | | pagina 17