De toren van Barneveld kwaliteit van de woningen eigendomsverhoudingen parkeerbehoefte verzorgingsgebieden groenvoorzieningenbeheer en ontwikkeling woningvoorraad kan in de toekomst met behulp van digitale topografie geautomatiseerd worden afgebeeld. Vastgoedinformatie is van wezenlijk belang bij de uitvoe ring van een aantal bestuurlijke taken bij de gemeente lijke overheid. Het is een belangrijk instrument bij het sturen van ontwikkelingen in een gewenste richting. Bestuurlijke afwegingen kunnen beter worden onder steund. De kwaliteit van de besluitvorming zal daardoor verbete ren. Beslissingen over talrijke kwesties die met vastgoed te maken hebben, kunnen alleen goed worden genomen als er adequate vastgoedinformatie beschikbaar is. Dit zijn allemaal overwegingen om als gemeente aanslui ting te vinden bij het LKI-systeem, een systeem dat na verdere uitbouw geschikt zal zijn om er management informatie aan te ontlenen ten behoeve van planning, beleid en beheer. In toenemende mate zullen kaarten op geautomatiseer de wijze worden vervaardigd. Nieuwe technische midde len nopen tot een grotere samenwerking bij kaart vervaardiging. Afstemming van produktieprocessen is wezenlijk. Alleen op deze wijze kan echt doelmatig en doeltreffend worden gewerkt met de moderne technolo gie [5]. Koppeling van digitale basiskaart en administratieve ge gevens, die in computerbestanden zijn opgeslagen, geeft in de toekomst onvermoede mogelijkheden. Zo kan automatisering van de basiskaart de mogelijkheid gaan bieden administratieve gegevens, die in bestanden zijn opgeslagen, automatisch af te beelden. De over brenging van bestanden zal dan moeten geschieden via een rechtstreekse aansluiting op het computersysteem van het Kadaster hetzij via aanlevering van bijvoorbeeld diskettes of winchester-schijven. Een plotter zal dan vrij wel onmiddellijk een hoog rendement kunnen opleveren. De afstemming en koppeling van de Vax-computer van het Kadaster en het IBM-systeem van de gemeente moet leiden tot het automatisch tekenen van afzonder lijke overlays via classificatie en in combinatie met de administratieve bestanden tot een goede vastgoedinfor matievoorziening. Literatuur 1. Landmeetkundig en Kartografisch Informatiesysteem; project plan. Projectgroep LKI, Hoofddirectie Kadaster, maart 1984. 2. Van Raamsdonk, J., Uitbreiding van het Systeem Detailmeting '76 met lijncodering. NGT Geodesia 1984, p. 201 -206. 3. De Stigter, J. en P. Donker, Door samenwerking een digitale GBK. NGT Geodesia 1983, p. 119- 121. 4. Van Raamsdonk, J., Epson HX-20: een belangrijke schakel in de terrestrische gegevensinwinning bij het Kadaster. NGT Geode sia 1986, p. 245. 5. Remijnse, C. J., Het Kadaster als producent en verstrekker van vastgoedinformatie. NGT Geodesia 1985, p. 440. door A. M. Molen, werkzaam bij de gemeente Barneveld. Bij het lezen van de plaatsnaam „Barneveld" denkt men al vlug aan kippen, eieren en, niet te vergeten. Jan van Schaffelaar. Over het al of niet springen van Jan van Schaffelaar gaat het hier niet, want daarover bestaan veel verschillende opvattingen. De deskundigen zijn het nog steeds niet eens. In dit artikeltje gaat het over de eigendomstoestand van de bewuste springtoren. De toren stamt vermoedelijk uit de 13e of 14e eeuw. Het aangebouwde kerkgebouw is aanmerkelijk jonger. Ter zijde van het onderwerp zij nog vermeld, dat zich in de toren een luidklok bevindt, gemaakt door Claes van Noorden en Jan Albert de Grave en gedateerd 1771. Op marktdagen (donderdag) kan men van het geluid van deze klok, samen met het carillon, genieten. Kerk en toren staan op het gedeelte van de GBKN dat jarenlang op de omslag van NGT Geodesia was afgedrukt. Dit verhaal is niet bedoeld als een juridische beschou wing. Het is een voorbeeld hoe in de praktijk werd gerea liseerd, dat deze toren, die kadastraal nog op naam van de Nederlands Hervormde Gemeente stond, in de kadas trale legger ten name van de burgerlijke gemeente werd gesteld. Heel interessant is in dit verband het artikel van ing. P. S. Teeling in Geodesia 1975-6 vanaf p. 143. Sinds jaren kreeg de landmeetkundige afdeling van de gemeente Barneveld regelmatig de vraag gesteld: „Wie is eigenaar van de kerktoren?" Bij raadpleging van de kadastrale legger kwam steeds de Nederlands Hervorm- 344 de Kerk als eigenaar te voorschijn. In de praktijk ge droeg, zoals door iedereen gemakkelijk was vast te stel len, de gemeente zich als eigenaar. Zij verzorgde het onderhoud, regelde de verzekeringen enz. Deze situatie bestond al meer dan dertig jaar. Deze vraag en het feit dat de toren is opgenomen in het Monumentenregister, waren aanleiding voor nader on derzoek. De Monumentenwet bepaalt dat de identificatie, de na men van de eigenaren en zakelijk gerechtigden moet ge beuren met de kadastrale aanduidingen en de gegevens uit de kadastrale legger. Na lezing van het eerder ge noemde artikel van de heer Teeling volgde daarom een onderzoek van het oude kadastrale archief, maar eerst volgt nog wat achtergrondinformatie. De akte van Staatsregeling van 1798, speciaal artikel 6 van de aanvullende artikelen, behelst in het kort het volgende: „Alle kerkgebouwen en pastorieën der voor malige heersende kerk (thans de Nederlands Hervormde Kerk) worden overgelaten aan de schikking van het Plaatselijk Bewind, maar de torens aan de kerkgebou wen gehegt, benevens de klokken worden verklaard eigendom te zijn van de burgerlijke gemeente". Deze maatregel wordt bevestigd door artikel 13 van de Staats regeling van 1801 en artikel 1 van de Constitutionele Wet van 1806. Bij raadpleging van het minuutplan en Oorspronkelijk Aanwijzende Tafels van het centrum van Barneveld NGT GEODESIA 86

(NGT) Geodesia | 1986 | | pagina 18