literatuur GEMEENTE KAMPEN LANDMEETKUNDIG MEDEWERKER (M/V) Via het tweede standaardvraagstuk resulteert dit in het Kalman- algorithme. Vervolgens wordt aangenomen dat het filter in steady-state ver keert: hierbij zijn de filtercoëfficiënten als „constant" te beschou wen. De invloeden van verschillende typen fouten (ruis, blunders, systematische fouten enz.) worden nu onderzocht door middel van de overbrengingsverhoudingen en impulsresponsies van het steady-state algorithme. Hierbij wordt gebruik gemaakt van de Z- transformatie; tevens wordt een numerieke methode aangegeven om deze impulsresponsies te vinden. Een en ander wordt toegelicht aan de hand van een eenvoudig navigatiefilter. Tot slot worden verschillende toetsingsmethoden en -strategieën besproken. Hierbij wordt onderscheid gemaakt tussen het toetsen op één moment en venster-toetsen, waarbij ook gegevens van eer dere tijdstippen worden gebruikt. De resultaten van de analyses in het bovenstaande zijn grotendeels verwerkt in een navigatie-simulatieprogramma „Kalmandemo", waarin verschillende navigatiesystemen kunnen worden gecombi neerd. C. D. de Jong RELATIVE GEODETIC POSITIONING WITH THE GLOBAL POSITIONING SYSTEM De scriptie behandelt het gebruik van fasemetingen ten behoeve van relatieve plaatsbepaling. Na een korte beschrijving van het Glo bal Positioning System (GPS) en de foutenbronnen die van invloed zijn op de nauwkeurigheid waarmee posities met dit systeem kun nen worden bepaald, wordt de waarnemingsvergelijking voor de „one way phase observable" afgeleid. Vervolgens worden de waarnemingsvergelijkingen voor single, double en triple differences opgesteld. Ten gevolge van het vormen van deze lineaire combina ties raakt de data gecorreleerd. Deze correlatie kan het eenvoudigst worden vermeden door geen lineaire combinaties te vormen. Dit leidt tot het „base station base satellite" concept. De voor- en nadelen van de verschillende verwerkingsmethoden worden besproken. Verder worden verschillende methoden be sproken om de problemen die ontstaan ten gevolge van „cycle slips" op te lossen. Hierna volgt een korte beschrijving van de op de Faculteit der Geo desie geïmplementeerde PHASER software. Tot slot worden enige resultaten, behaald met deze programmatuur, voor basislijnen van 50 - 200 km gepresenteerd. De behaalde precisies voor de coördi- naatverschillen variëren van 5 tot 20 cm. De hieronder vermelde tijdschriften kunnen door de lezers van NGT Geodesia worden geleend bij ing. H. A. Schok, Vak groep Landmeetkunde van de Landbouwuniversiteit, post bus 339, 6700 AH Wageningen. Zeitschrift für Vermessungswesen 1986-1 Schuster, Kontrollsysteme für die Rohrverpressung Stand und Entwicklungstendenzen beim zielgenauen Auffahren von Leitungs- tunneln. Nehring, Markscheiderische Messung von Böschungsbe- wegungen in den Tagebauen der rheinischen Braunkohle. Rawert, Die Nordwanderung des Ruhrbergbaus. Schmidt, Praktischer Ein- satz des Macrometers in der Landesvermessung Ergebnisse und Ausblick. Campbell, Grundlagen zur Nutzung des Global Positio ning System in der Landesvermessung. Grimhardt, Sensitivitats- analyse Geodatischer Netze. 1986-2 Scherer, Brauchen wir heute noch Gerateuntersuchungen? Illner, Untersuchungen zur Datumsabhangigkeit der Lösungen des Designs zweiter Ordnung bezüglich Kriteriummatrizen. Knick- meyer, Eine Lösung der Grundgleichung der Physikalischen Geoda- sie für beleibige Rander und Normalschwerefelder durch Kugel- funktionsentwicklungen. 1986-3 Brüggemann, Der Graphisch-lnteraktive Arbeitsplatz, Beispiel für ein offenes graphisches System. Li Deren, Trennbarkeit und Zuver- lassigkeit bei zwei verschiedenen Alternativhypothesen im Gauss- Markoff-Modell. Lenzmann, Gewichtsschatzung zur Berücksichti- gung eines mehrdimensionalen Ausreissers. Bij het bureau Landmeten van de afde ling Stedebouw, Grondzaken en Land meten van de dienst Gemeentewerken komt vacant de functie van Functie-informatie: De te benoemen medewerk(st)er zal worden belast met het vervaardigen van landmeetkundige tekeningen en zal de landmeetkundige assisteren bij alle voorkomende werkzaamheden in de buitendienst. Functie-eisen: een opleiding op MTS-niveau, rich ting landmeten of een gelijkwaar dige opleiding, zoals bijvoorbeeld Landmeetkundige PBNA; ervaring met gelijksoortige werk zaamheden en een positieve instel ling ten aanzien van automatise ringsprocessen. Salariëring: In afwachting van de uitkomsten van de functiewaardering wordt een salaris geboden van maximaal f 3.601,— bru to per maand. De gebruikelijke rechts positieregelingen zijn van toepassing. Inlichtingen: Nadere informatie over deze functie worden gaarne verstrekt door de chef van de afdeling, de heer B. van Essen, telefoon 05202 - 9 29 99. Sollicitaties: Belangstellenden wordt verzocht hun sollicita ties binnen 10 dagen na het verschijnen van dit blad te richten aan burgemeester en wet houders van Kampen, Postbus 5009, 8260 GA Kampen. NGT GEODESIA 86 355

(NGT) Geodesia | 1986 | | pagina 29