Testmeting met betrekking tot de systeemnauwkeurigheid van de mobiele elektronische inclinometer Op de tentoonstelling bij het congres is de zakenwereld onze zeer gewaardeerde gast. Als die er niet was, zou het congres niet kunnen bestaan. Toch blijven wij volle dig autonoom tijdens zo'n congres. Het is de verant woordelijkheid van het NGL en dat moet ook zo blijven. Dat betekent niet, dat wij geen rekening willen houden met onze gasten, maar de verantwoording blijft bij ons. Hoe is de samenwerking met andere verenigingen Het NGL is per 1 januari 1986, na lang wikken en wegen, toegetreden tot de Vereniging voor Vastgoedinformatie. Bij de toetreding hebben wij ons afgevraagd wat het nut voor onze leden kan zijn. Wij zijn daarbij tot de conclusie gekomen, dat nu al, en zeker in de toekomst, veel land meetkundigen te maken krijgen met de vastgoedinfor matie. Wij vonden het dan ook belangrijk, dat het NGL de ontwikkelingen in deze sfeer op de voet kan volgen, erbij betrokken is en er binnen de Vereniging voor Vast goedinformatie mee richting aan kan geven. Bovendien liggen er wellicht mogelijkheden tot samenwerking bij congresthema's, studiedagen, rayonbijeenkomsten of artikelen in NGT Geodesia. Het leek ons verstandig om in de kleine landmeetkundige wereld zoveel mogelijk tot samenwerking te komen. Er zijn meer verenigingen waarmee landmeetkundige raakpunten bestaan, o.a. de Vereniging voor Fotogram- metrie, de Vereniging voor Kartografie, de Vereniging voor Agrarisch Recht en de Vereniging voor Cultuur techniek. Veel leden van het NGL zijn ook lid van een of meer van deze verenigingen en dus bestaan er ook over en weer contacten. 1. Inleiding In het kader van een door Dirk Verstoep BV uitgevoerde studie ten behoeve van de constructie van een diepe sta len damwand waaraan zeer hoge eisen werden gesteld betreffende de waterdoorlatendheid (milieuaspect), kreeg de Coöperatieve Vereniging Ingenieursbureau Van Steenis de taak een meetmethode aan te geven om de onderlinge parallelliteit van de ingebrachte elementen te bepalen. Te grote afwijkingen van de theoretische verti cale stand zouden slotopeningen in de damwand veroor zaken, die niet acceptabel waren. Afgezien van de gevallen waarin van een optische meet methode (bijvoorbeeld optische inclinometer) gebruik Het NGL is altijd bereid tot samenwerking met andere min of meer soortgelijk gerichte verenigingen. Of je inte gratie zou moeten nastreven, betwijfel ik. Je krijgt al gauw een erg grote club, waarbij je dan bureaucratisch te werk moet gaan. Ik denk dat dat niet in het belang van de landmeetkunde is. Dus: samenwerking, daar waar mogelijk, is een goede zaak. Daar streven wij ook naar. Samenwerkingsmoge lijkheden liggen bijvoorbeeld in het gezamenlijk organise ren van een studiedag of een thema op het congres. Heb je een slotopmerking Op een managementsbijeenkomst, die het Nederlands Studiecentrum organiseerde over het onderwerp „Ma nagement bij de overheid", zei Erasmus-hoogleraar prof. drs. Edelman-Bos onder meer het volgende: Stuur de mensen naar congressen, iaat ze deelnemen aan lunches met anderen, in plaats van dat ze dikke rapporten zitten te maken". Zo'n uitspraak is iedere rechtgeaarde NGL-er uit het hart gegrepen. Het NGL doet dit al meer dan 25 jaar! Ik hoop dat de leden van het NGL, in hun eigen belang, de activiteiten van het NGL blijven bezoeken en dat de werkgevers hun werknemers de gelegenheid blijven geven om aan de NGL bijeenkomsten deel te nemen. Dan alleen kan het NGL haar doelstelling „Het vergroten van de kennis van de landmeetkunde" ook in de toe komst waarmaken. Allen, die op enigerlei manier met de landmeetkunde te maken hebben, kunnen daarvan pro fiteren. kon worden gemaakt, is tevens onderzocht of de metin gen konden worden verricht met een „mobiele elektro nische inclinometer". Oorspronkelijk is dit instrument ontwikkeld in de geotechniek ten behoeve van o.a. het gecontroleerd verrichten van diepboringen. Uit deze categorie zijn door diverse fabrikanten inclinometers ont wikkeld met een hogere graad van nauwkeurigheid voor civieltechnische toepassingen. Zo zijn er de merken: Geonor, Totco, Leutert, Maihak, Sinco en Egey. Hoewel de fabrieksspecificaties spreken van hoge sen sorgevoeligheden, is uit de literatuur nagenoeg niets ge bleken omtrent de absolute nauwkeurigheid van het systeem bij metingen over grotere lengten. Hierbij kun- door A. E. Jongeling, medewerker bij de Coöperatieve Vereniging Ingenieursbureau Van Stee nis B.A. SUMMARY Examination of the system accuracy of mobile slope inclinometers The slope inclinometer has been successfully used in measuring movements of dams, embarkments etc. by reiteration methods. This test shows the obtainable absolute accuracy of a single observation with various external error sources. The estimation of the x, y and z coordinates by inclinometer measurements, has been done at two 30 meter long overground installed casings and checked tacheometrically (theodolite). The article also describes briefly the inclinometer system as regards: description of various types; sensor sensivities; prin ciples of operation; measuring techniques and computation; methods of measuring the casing rotation; applications. NGT GEODESIA 86 333

(NGT) Geodesia | 1986 | | pagina 7