meer zal laten gelden, want, zo staat omschreven in de op 23 oktober 1985 bij gelegenheid van het landelijke NGL congres uitgekomen brochure over AKR: Het Kadaster beoogt met de Automatisering van de Kadas trale Registratie een snelle en toegesneden informatie levering aan vastgoedinformatiegebruikers, in het bij zonder aan de grootgebruikerszoals gemeenten en waterschappen. In verband met AKR zullen de volgende onderwerpen worden behandeld: 1. In het kort de taken en doelstellingen van de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers, een overzicht van de lopende automatiseringsprojecten bij het Kadaster ten einde de plaats van AKR hier binnen en binnen de taken van het Kadaster te kun nen afbakenen, en de redenen waarom het Kadaster het wenselijk achtte over te gaan tot automatisering van de kadastrale registratie. 2. De structuur, die de basis vormt voor de kadastrale registratie en die derhalve model heeft gestaan voor de gegevensstructuur en de systeemstructuur bij de ontwikkeling van het geautomatiseerde systeem. 3. De mogelijkheden van informatie uit het geautomati seerde systeem, waarbij ook zal worden teruggegre pen op de informatieverstrekking uit de handmatige boekhouding, waardoor de verschillen en overeen komsten in beide wijzen van informatievoorziening naar voren zullen komen. 4. De mogelijkheden welke met AKR in de al dan niet nabije toekomst te verkrijgen zullen zijn. Taken en doelstellingen Tot de taken van de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers behoren onder meer, zoals ook om schreven in de ontwerp-Kadasterwet: - het houden van de openbare registers, bestemd voor de over- en inschrijving van akten tot levering en vestiging van zakelijke rechten op registergoederen; - het vervaardigen en het bijhouden van de kadastrale kaarten en de kadastrale registers, welke gezamenlijk de rechtstoestand en de gesteldheid van de register goederen weergeven, alsmede het verstrekken van gegevens hieruit aan derden; - het vervaardigen en bijhouden van de GBKN; - het in stand houden van een net van coördinaten- punten in het stelsel van de Rijksdriehoeksmeting. De bedoeling is te voorzien in de behoefte van de burger en van anderen aan informatie omtrent onroerende goe deren en niet in de laatste plaats om de rechtszekerheid te bevorderen. Doel van het AKR-project is het verkrijgen van een volle dig geautomatiseerde kadastrale en hypothecaire regis tratie. Het gaat hierbij om de registratie van gegevens met betrekking tot de rechtszekerheid en de gesteldheid van vastgoed. Deze registratie moet dagelijks worden bijgehouden en zonder tijdverlies (real-time) en recht streeks (on-line) kunnen worden geraadpleegd. De in formatie over de geregisteerde gegevens kan daardoor actueel zijn en desgewenst ook in grote hoeveelheden worden geleverd. Het AKR-systeem kent een centrale database (in Heer len) die via datacommunicatielijnen is of zal worden ver bonden met de bewaringen in de veertien Kadaster vestigingen. In deze centrale database zal per vestiging een eigen fysiek gescheiden gegevensbestand ter be schikking staan. Elke bewaring zal echter exact hetzelfde geautomatiseerde registratiesysteem hebben. Voorts zijn bij het Kadaster een tweetal geautomatiseer de sytemen aanwezig, die een sterke relatie hebben met AKR, namelijk de landmeetkundige en kartografische informatieverwerking en het administratieve vastgoed systeem voor de landinrichting. Hierop zal, gezien het onderwerp, slechts beperkt worden ingegaan. Het doel van LKI is de informatie die nu in de vorm van grootschalige kaarten, zoals de Grootschalige Basiskaart van Nederland en de kadastrale kaart wordt geleverd, te vervaardigen uit digitale processen en/of te converteren naar een digitale vorm en op te slaan in computerbestan den. Dit schept de mogelijkheid in te spelen op de vraag naar digitale kaartprodukten. Het geeft tevens aankno pingspunten voor de coördinerende taak van het Kadas ter op het gebied van de vastgoedinformatievoorziening. Volgens de in het projectplan aangegeven planning zal in de komende jaren in een groot aantal vestigingen van de directies in de provincie een gedeelte van de daar plaats vindende landmeetkundige en kartografische activiteiten worden geautomatiseerd. Een aantal delen van het systeem is inmiddels operationeel. De geautomatiseerde ruilverkavelingsadministratie van het Kadaster (ARAK) wordt toegepast in ruim 100 ruil- verkavelings- en landinrichtingsprojecten met een totale oppervlakte van meer dan 600 000 ha. Het ARAK- systeem bevat gegevens uit de kadastrale registratie, pachtgegevens, schattingsgegevens, gegevens over de toegedeelde kavels en de nieuwe perceelsaanduiding. Oppervlakte- en waardeberekeningen worden met ARAK uitgevoerd, terwijl met het systeem de akte van toedeling en de bijbehorende stukken ten behoeve van de kadastrale toepassing langs geautomatiseerde weg kunnen worden vervaardigd. Aan het systeem zijn in 1984 als laatste onderdeel de geldelijke regelingen en de renteberekening toegevoegd. Omdat het systeem eerder is ontwikkeld dan AKR, zul len in de toekomst voorzieningen moeten worden getrof fen om de ARAK-bestanden te voorzien van informatie uit AKR en omgekeerd. Dit lijkt eenvoudiger dan het is, omdat het ARAK-systeem reeds in een vroeg stadium is ontworpen en daardoor onderhevig is aan de wet van de remmende voorsprong. De bestanden zijn sequentieel opgebouwd en alleen in batch toegankelijk. De eenheid waarin wordt gewerkt, komt overeen met een leggerarti kel, terwijl het volgens de huidige inzichten logischer is volgens de kleinste eenheid te werken, en dat is het kadastraal perceel. Redenen tot automatisering De redenen waarom het Kadaster tot automatisering van de kadastrale registratie is overgegaan, zijn voortge komen uit de behoeften van de Dienst zelf, uit behoeften van anderen en om snel en accuraat te kunnen voldoen aan de behoefte aan vastgoedinformatievoorziening. Naast de algemene voordelen van automatisering het sneller en geaggregeerd beschikbaar zijn van informatie, die daardoor actueler kan zijn, en het verminderen van de fysieke omvang van de bestaande registraties zijn er specifieke voordelen voor de geautomatiseerde infor matievoorziening door het Kadaster: 1. Binnen de kadastrale en hypothecaire registratie be schikt het Kadaster over een grote hoeveelheid infor matie. Het AKR-systeem biedt de mogelijkheid de toegankelijkheid tot die informatie te vergroten door 420 NGT GEODESIA 86

(NGT) Geodesia | 1986 | | pagina 10