naast de bestaande toegangen op perceel en persoon nog andere ingangen (bijvoorbeeld op het adres) in het systeem te creëren. Gecomprimeerde beleids informatie, die in het handmatige systeem via lang durige arbeidsintensieve processen verkrijgbaar is, kan langs geautomatiseerde weg beter en vooral sneller worden geleverd. Daarnaast is een koppeling met andere geautomatiseerde administraties binnen de Dienst mogelijk. De vervaardiging van beleidsinformatie en statisti sche informatie zal bijdragen tot beleids- en bestuurs- gegevens, die pas eerst goed mogelijk worden, indien AKR landelijk zijn beslag heeft gekregen. Eerst dan immers kunnen de landelijke gegevens uit alle veer tien bestanden te zamen worden verzameld middels speciale programma's. Te denken valt hierbij aan de gemiddelde koopsom van onroerend goed, de prijs ontwikkeling van particuliere woningen, stadsver nieuwing, gegevens ten behoeve van de ruimtelijke ordening enz. Jaarlijks zijn in Nederland ongeveer 30 miljard gulden aan overheidsuitgaven nodig voor beslissingen die zijn gebaseerd op vastgoedinformatie. Door middel van geautomatiseerde bestanden zal een snelle en toegesneden informatielevering mogelijk zijn. 2. Gebruikers van kadastrale informatie, zoals gemeen ten en waterschappen, hebben geautomatiseerde systemen ontwikkeld of zijn bezig dit te doen om te kunnen voorzien in een structurele informatievoorzie ning over onroerend goed binnen hun eigen organisa tie. Het is logisch, dat het Kadaster als leverancier van de belangrijkste basisinformatie voor deze syste men deze informatie geautomatiseerd gaat leveren. 3. Het Kadaster zal steeds meer gaan fungeren als coör dinerende instantie voor de vastgoedinformatievoor ziening. De Dienst zal een belangrijke rol spelen bij het verzamelen, beheren en uitwisselen van gege vens en bij het opstellen van een uniforme begrippen- omschrijving op dit gebied. Het AKR-systeem biedt hiertoe de mogelijkheden. Een in 1983 gehouden efficiency-onderzoek naar AKR, welk onderzoek noodzakelijk bleek voordat kon worden besloten tot landelijke invoering van AKR, heeft aange toond dat efficiencyverbeteringen mogelijk waren, voor namelijk in de procedures, doch dat deze ten koste zul len gaan van een groot aantal arbeidsplaatsen bij het Kadaster. Met name de zorgvuldigheid die bij de besluit vorming in acht diende te worden genomen en de zorg die thans aan de personele en organisatorische gevolgen van dit project dient te worden besteed, hebben ertoe geleid dat eerst sinds het voorjaar van 1984 de invoering van AKR met grote voortvarendheid kon worden opge start. Overigens heeft AKR tot nu toe niet tot gedwon gen ontslagen geleid, maar is door natuurlijk verloop de situatie gestabiliseerd. Structuur van AKR Omtrent de basisstructuur van de kadastrale registratie kan het navolgende worden opgemerkt. Enerzijds is Nederland verdeeld in een 5 500 000 percelen, ook ob jecten genaamd, anderzijds zijn er in Nederland ruim 3 000 000 subjecten, natuurlijke of niet-natuurlijke perso nen, die zakelijke rechten hebben en/of verkrijgen ten opzichte van die objecten door middel van stukken, voornamelijk notariële akten, waarbij veranderingen in NGT GEODESIA 86 die rechtssituaties plaatsvinden op basis van 2 000 000 mutaties per jaar. Basis voor deze rechtstoestanden vormen de openbare registers, waarbij de registratie als belangrijke functie heeft inzicht te verschaffen in en informatie te verstrek ken uit die openbare registers. Duidelijk is dat er sprake is van twee ingangen op de kadastrale registratie, op basis waarvan informatie kan worden verstrekt, namelijk informatie uitgaande van het object en informatie met het subject als invalshoek. Ver rassend is de eenvoud van deze basisstructuur, een een voud die met name in het verleden heeft geleid tot een onderschatting van de automatisering van de kadastrale registratie en het herhaaldelijk opschuiven van plannin gen en gemaakte afspraken. Subjecten Belemmering perceel Subject relaties Stukken Zakelijke rechten Belemmering zakelijk recht Percelen Stuk relaties Zakelijk recht- relaties Perceel relaties Fig. 1. Gegevensstructuur AKR. Hoe eenvoudig de basisstructuur ook moge lijken, de uitwerking in het geautomatiseerde systeem heeft ge leerd, dat in het AKR-project een van de grootste, inge wikkeldste en meest omvattende automatiseringsprojec ten wordt gerealiseerd, die binnen de administratieve automatisering in Europa bekend zijn. Immers, waar tussen de subjecten allerlei relaties denk baar zijn, zoals huwelijksrelaties, groepsrelaties en alle andere denkbare relaties tussen personen, blijken ook verschillende relaties te bestaan tussen objecten (perce len) en delen van percelen. Ook blijken relaties te be staan tussen zakelijke rechten en akten (stukken ge noemd) die de basis vormen voor de registratie. Tevens blijken allerlei beperkingen mogelijk te zijn, zowel ge koppeld aan de percelen alsook aan de zakelijke rechten, waarbij bovendien informatie moet kunnen worden op genomen met betrekking tot ruilverkavelingen, erf dienstbaarheden, onzelfstandige delen, vermoedelijke belastingplichtigen enz. Als we dan bovendien bedenken dat hier sprake is van een werkelijk on-line, real-time 421

(NGT) Geodesia | 1986 | | pagina 11