systeem met zeer specifieke eisen ten aanzien van infor matieverstrekking, mutatieverwerking en archivering, leidt het geheel uiteindelijk tot een systeem, waarin een tachtigtal gegevenssoorten en relaties tussen die ver schillende soorten gegevens zijn opgenomen, resulte rend in een zeer grote en complexe database. Met dit aantal alleen al is ook voor een deel de grootte en complexiteit van het gehele systeem verklaard en tevens de, volgens sommigen, te lange tijd die nodig is geweest om de huidige stand van zaken te bereiken. Toch dient te worden bedacht dat hier sprake is van een verrassend ingewikkelde materie, die steeds is onder schat en nog wel eens wordt onderschat, terwijl AKR in de aanvang moest worden ontwikkeld door in Heerlen nieuw gevestigde diensten in nieuw te ontwikkelen samenwerkingsverbanden. Naast het AKR-systeem, dat ter vervanging dient van de totale kadastrale registratie, is sinds 1980 eveneens in produktie het zogenaamde Hyp.5-systeem, dat als voorloper van AKR dient te worden beschouwd. Dit systeem, ook wel de geautomatiseerde naamwijzer ge noemd, bevat de subjecteninformatie van de kadastrale registratie, dus alle bij het Kadaster aanwezige informa tie over natuurlijke en niet-natuurlijke personen. Als voorloper van het AKR-project heeft dit systeem een functie bij het bekend maken van de medewerkers met de automatisering en worden de subjectgegevens in dit systeem bij de conversie naar AKR volledig in de geauto matiseerde kadastrale registratie overgenomen. Nadat de conversie van de handmatig bijgehouden registratie naar AKR is beëindigd, houdt het Hyp.5-systeem binnen de betreffende vestiging op te bestaan. Binnen het AKR-project zijn de volgende subsystemen in produktie: Een subsysteem Database. Waar zojuist is getoond, dat de eenvoudige basisstructuur van subjecten, objecten, zakelijke rechten en stukken is uitgegroeid tot een zeer complex geheel, is het noodzakelijk gebleken te komen tot een apart subsysteem Database, waarin de ontwik keling, het beheer en de bewaking van de juistheid en de consistentie van de kadastrale gegevens plaatsvinden. Met het subsysteem Mutaties is het voorts mogelijk on line, real-time transacties uit te voeren in de database, terwijl het subsysteem Inquiry de gelegenheid geeft in formatie uit de database op te vragen. Binnen het Archief-systeem wordt de historie van de kadastrale registratie bewaard en via dit subsysteem bestaat de mogelijkheid informatie te verstrekken, indien de lijnver binding tussen de provinciale directie en Heerlen is uitge vallen, of indien zich problemen voordoen bij de centrale computer. Het subsysteem Massale Output verzorgt voor de ge meenten en de waterschappen de verstrekking van de massale informatie op verschillende wijzen. Met name via dit subsysteem vindt de informatie-uitwisseling plaats tussen het Kadaster en de gemeenten. Met het subsysteem Individuele Output worden bij wijzi gingen in de kadastrale registratie o.a. kennisgevingen gemaakt voor instanties als Inspectie Registratie en Suc cessie, Centraal Bureau voor de Statistiek, Monumen- tenraad enz. Naast de vermelde kennisgevingen aan de Inspectie Registratie en Successie en andere instanties moet het subsysteem Individuele Output in de toekomst gaan voorzien in alle automatische informatie van het Kadaster naar individuele personen of instanties. Een deel van dit subsysteem dient nog te worden vervaar digd alsook het grootste gedeelte van het subsysteem Buikmutaties. Dit laatste subsysteem is gericht op mas sale koppelingen met informatieleveranciers voor het Kadaster, zoals dat bijvoorbeeld in het kader van adres wijzigingen van subjecten zou kunnen gaan plaatsvin den. Ook koppelingen van binnen het Kadaster bestaan de automatiseringsprojecten zullen voornamelijk via dit subsysteem geschieden. Vermeldenswaard is, dat met dit subsysteem op 4 oktober 1985 voor de eerste keer in de geschiedenis een ruilverkaveling, te weten die van Kapelle-Wemeldinge, volledig geautomatiseerd recht streeks in de kadastrale registratie is verwerkt. Vermel denswaard, omdat de volgende dag via het systeem in zage kon worden verstrekt met betrekking tot de nieuwe situatie. De verfijning van het subsysteem Inquiry zal meer moge lijkheden bieden tot het afgeven van informatie, terwijl het subsysteem Hypotheken te zijner tijd de handmatige hypothecaire administratie moet vervangen. Conversie Eenmalig Inquiry Laden Buikmutaties Fiatteren Tussen- bestand Archief Indiv. output Mutaties Massale output Data base Obj. Reg. 71 (per gemeente) Subj. Hyp.5 (per bewaring) Fig. 2. Systeemstructuur. Wat betreft de huidige stand van zaken van het AKR- project ontstaat schematisch het volgende beeld: Nadat de database is opgebouwd wordt deze met het sub systeem Mutaties (ten behoeve van wijzigingen) bijge houden, terwijl het subsysteem Inquiry voor het ver strekken van informatie, zoals o.a. de vervaardiging van kadastrale uittreksels en het onmiddellijk verstrekken van informatie aan de balie en via de telefoon, en het subsysteem Buikmutaties ten behoeve van massale kop pelingen tussen informatiesystemen kunnen worden ge bruikt. Nadat de in de database ingebrachte wijzigingen via het zogenaamde fiatteren zijn geautoriseerd, ont staan het Archief en de Individuele Output, terwijl even eens de vervaardiging plaatsvindt van de Massale Out put ten behoeve van gemeenten en waterschappen. In de conversie van de handmatig bijgehouden kadas trale registratie naar de geautomatiseerde registratie in AKR worden allereerst de totale subjectgegevens van de te converteren vestiging uit het Hyp.5-systeem in AKR opgenomen. De informatie met betrekking tot percelen en zakelijke rechten wordt per gemeente geconverteerd, waarbij wordt uitgegaan van de perceelsgegevens in het zogenaamde register 71 en de zakelijk rechtgegevens uit de kadastrale legger. Dit betekent, dat de conversie van de handmatige naar de geautomatiseerde kadastrale registratie geleidelijk in de tijd plaatsvindt. Indien de in formatie uit een kadastrale legger is geconverteerd, is 422 NGT GEODESIA 86

(NGT) Geodesia | 1986 | | pagina 12