dat deel van de kadastrale registratie geautomatiseerd en vinden de verwerking van mutaties en de verstrekking van informatie vanaf dat moment plaats via het AKR- systeem. De tijd die nodig is om van de handmatige situatie tot de geautomatiseerde situatie te geraken, is per vestiging voorzien op 2,5 jaar. Duidelijk is, dat een dergelijke door looptijd speciale voorzieningen en afspraken vereist met de afnemers van de kadastrale informatie ter voor koming van afstemmings- en continuïteitsproblemen. In dat kader is van belang, dat gedurende de conversie periode met name aan de gemeenten en waterschappen de noodzakelijke informatie kan worden verstrekt in een vorm waardoor problemen aldaar worden voorkomen. Informatieverstrekking Bij de behandeling van de informatie uit de geautomati seerde kadastrale registratie wordt eerst teruggegrepen op de informatievoorziening van vóór de invoering van AKR. Voor het notariaat werden in Zeeland en worden nog el ders in het land kadastrale uittreksels verstrekt, welke bijna in alle gevallen kopieën zijn van het artikel van de kadastrale legger. Kadastrale uittreksels konden worden aangevraagd van een perceel waarbij geen subject wordt genoemd, van alle onroerende goederen ten name van een subject, en van een perceel ten name van een sub ject. In het handmatige systeem werden, naast de informatie van de kadastrale legger, het percelenregister en de uit treksels van de akten (de zogenaamde 73A-posten), metingsstaten (de zgn. staten 75) aan de gemeenten verstrekt, alsook informatie met betrekking tot de ver erving van onroerend goed via het zogenaamde register 51. Een ongeveer gelijke werkwijze vond in het handma tige systeem plaats ten aanzien van de waterschappen. De voornaamste informatiestroom naar de Inspectie der Registratie en Successie bestond uit de verstrekking van uittreksels uit de akten. Na de invoering van AKR blijkt dat: - ten opzichte van het notariaat de procedures nauwe lijks zijn gewijzigd, met uitzondering dan van de zeer onlangs ingevoerde telefaxapparatuur (maar deze heeft niets met AKR te maken), doch dat het medium is uitgebreid met inzage via het beeldscherm, waar van ter plekke een kopie kan worden vervaardigd. - de ingang in de kadastrale registratie is uitgebreid met het perceelsadres. - het aanvragen van kadastrale uittreksels op dezelfde wijze geschiedt als voor de handmatige kadastrale registratie. Hierbij kunnen, afhankelijk van de aan vraag, een kadastraal uittreksel object (het gevraagde object met daarbij de gegevens van het subject), een dito uittreksel subject (de gevraagde persoon met alle te zijnen of haren name staande onroerende goede ren e.d.) of een kadastraal uittreksel object/subject worden verstrekt. Op dit laatste uittreksel is, indien van toepassing, de indicatie vermeld dat ook andere zakelijke gerechtigden dan het gevraagde subject bij het gevraagde perceel aanwezig zijn. - het uit het handmatige systeem bekende leggerartikel niet meer voorkomt in de geautomatiseerde vorm. In de structuur van de informatieverstrekking in het handmatige systeem aan gemeenten en waterschappen zijn twee informatiestromen te onderscheiden, namelijk NGT GEODESIA 86 stand-informatie, d.w.z. informatie per 1 januari ten be hoeve van de vervaardiging van de aanslagen onroe- rend-goedbelastingen en wijzigingen op die informatie ten behoeve van de eigen registratie en de verwerking daarvan. Vanuit de geautomatiseerde kadastrale regis tratie wordt eveneens door het AKR-systeem gelijksoor tige informatie verstrekt. en/of en/of Laatste situatie binnen periode Alle mutaties. Totaal stand Standver strekking Wijzigingen Naam/per- celenlijst Gewijzigde perceel- kaarten Was/wordt m.b.t. ob- jectwijzi- gingen Gewijzigde perceel- kaarten Massale output Totale object- en subject- informatie Gewijzigde object- en subject informatie Was/wordt m.b.t. sub- jectwijzi- gingen Fig. 3. Na invoering AKR. Allereerst zal AKR standinformatie verstrekken. Reeds eerder is aangetoond, dat de kadastrale registratie struc tureel twee ingangen kent, namelijk die per perceel, ook object genoemd, en die per subject. Derhalve zal de standinformatie vanuit het geautomatiseerde systeem eveneens vanuit die twee gezichtspunten worden ge leverd. Dat betekent, dat vanuit het AKR-systeem per gemeente een zogenaamde totaalstand en een naam/ percelenlijst kan worden verkregen. De totaalstand be vat op de perceelskaarten alle percelen, die bij het Kadaster op de peildatum binnen de gemeente bekend zijn, met de informatie van de gerechtigden en mogelijke belastingplichtigen per perceel (de ingang per perceel). Alle bij het Kadaster aanwezige en met de gemeenten overeengekomen informatie wordt verstrekt. Dit bete kent concreet voor het perceel bijvoorbeeld naast de kadastrale aanduiding, de grootte, blad- en ruitnummer, coördinaten, bebouwings- en cultuurgegevens, koop som enz. Via de naam/percelenlijst wordt dezelfde infor matie verstrekt, maar nu met het subject als ingang. Op deze lijst staan derhalve alle voor de gemeente van be lang zijnde subjecten met per subject de percelen waar voor het betreffende subject is gerechtigd. In dit kader is van belang dat in het AKR-systeem per vestiging voor alsnog een aparte database wordt aangelegd. Voor de gemeenten komt deze situatie overeen met die in het handmatige systeem en dat vormt ook geen probleem, aangezien de grenzen van een gemeente nooit die van het gebied van een bewaring overschrijden. Doordat vanuit de genoemde twee gezichtspunten, per celen en subjecten, standinformatie wordt verstrekt en daarmee de totale gewenste informatie kan worden ver- 423

(NGT) Geodesia | 1986 | | pagina 13