kregen, bestaat er geen reden de kadastrale legger te handhaven. Deze is dan ook, zoals gezegd, bij de invoe ring van AKR komen te vervallen. Deze standinformaties zijn verkrijgbaar op tape, papier, microfiche of op dis kette, waarbij voor het laatste uiteraard is gekozen voor een min of meer gestandaardiseerde vorm. De wijzigingen op de standverstrekking beperken zich tot wijzigingen op de totaalstand, de standinformatie per perceel. Deze wijzigingen die het gevolg zijn van wijzi gingen in de kadastrale registratie, worden op verzoek per maand, per kwartaal, per halfjaar of per jaar geleverd en kennen twee vormen. Op de eerste plaats is het mogelijk alle wijzigingen bin nen de informatieperiode te leveren, dat wil zeggen dat perceelskaarten worden geleverd van alle wijzigingen die binnen die periode plaatsvinden, ook als de wijzigingen hetzelfde perceel betreffen. Een andere mogelijkheid is het leveren van uitsluitend de laatste stand van een ge wijzigd perceel binnen de gewenste verstrekkingsperio de. Dit betekent, dat de verkoop van een perceel drie maal binnen de verstrekkingsperiode in het ene geval leidt tot drie perceelskaarten en in het andere geval tot één nieuwe perceelskaart van het betreffende perceel. De binnen deze verstrekking geleverde perceelskaarten zijn qua vorm en inhoud volledig gelijk aan de perceels kaarten van de totaalstand, dat wil zeggen dat naast het perceel en diens gegevens de gegevens worden vermeld van alle bij het perceel behorende gerechtigden en mogelijke belastingplichtigen. Evenals de totaalstand zijn deze perceelskaarten verkrijgbaar op tape, papier, mi crofiche of diskette. Naast de perceelskaart bestaat er nog een andere vorm voor het verkrijgen van wijzigingen, namelijk via de zo genaamde was/wordt-informatie. De was/wordt-infor- matie bevat per object of per subject enerzijds de infor matie vóór de wijziging en anderzijds de informatie na de wijziging. Het verschil met de perceelskaart bestaat hier in, dat niet alle bekende informatie van het perceel en zijn gerelateerde subjecten wordt geleverd, maar uitslui tend de informatie van het gewijzigde gegevenselement of de groep gegevenselementen, waartoe het betreffen de element behoort. Binnen deze vorm van wijzigingen worden twee soorten onderkend, te weten wijzigingen van objectgegevens en die van subjectgegevens. Even als de perceelskaarten is deze was/wordt-informatie per maand, per kwartaal, per halfjaar of per jaar verkrijgbaar. Behalve op tape en papier kan deze informatie op dis kette worden verstrekt. Samenvattend kan de informatieverstrekking vanuit het AKR-systeem ten behoeve van de gemeenten schema tisch als volgt worden weergegeven: Enerzijds wordt totale object- en subjectinformatie gele verd via standverstrekkingen per perceel en/of subject en de wijzigingen daarop. De wijzigingen leiden tot per ceelskaarten, óf perceelskaarten voor alle wijzigingen binnen de verstrekkingsperiode óf perceelskaarten voor de laatste stand van de gewijzigde percelen binnen de verstrekkingsperiode. Anderzijds kan gewijzigde object- en subjectinformatie worden verkregen via de was/wordt-informatie, ge scheiden naar objectinformatie en subjectinformatie. Wat betreft de levering van wijzigingen in zijn algemeen heid dient te worden opgemerkt, dat niet alle wijzigingen binnen de kadastrale registratie leiden tot perceelskaar ten en/of was/wordt-informatie. In het overleg tussen de gemeenten en het Kadaster in het zogenaamde SKG (Samenwerkingsverband Kadaster Gemeenten) zijn af spraken gemaakt voor wat betreft de wijzigingen binnen de kadastrale registratie welke wel en welke niet tot per ceelskaarten en/of was/wordt-informatie zullen leiden. Gelijksoortige afspraken zijn gemaakt met de water schappen in het overleg via de Unie van Waterschap pen. Naast de kadastrale informatie via het subsysteem Mas sale Output van AKR zal het vooralsnog noodzakelijk blijven informatie te verstrekken met betrekking tot de vererving van onroerend goed en met betrekking tot de metingsstaten. Deze informatie zal vooralsnog verkrijg baar blijven conform de thans bestaande procedures. Ten behoeve van de controle op de doorbelasting van de kosten door het Kadaster zal het AKR-systeem in de na bije toekomst een overzicht vervaardigen, waarop zicht baar is welke informatie in welke aantallen door het Kadaster via het AKR-systeem is geleverd. Behalve de hiervoor behandelde structureel overeenge komen informatieverstrekking van het Kadaster naar de gemeenten is het in principe ook mogelijk bijzondere vra gen naar informatie te honoreren. Duidelijk zal zijn dat voor een aantal bijzondere vragen programma's dienen te worden ontwikkeld. Daarom is dergelijke „maatwerk informatie" verkrijgbaar op basis van een analyse en uit gebrachte offerte. Voor de structureel te leveren infor matie gelden de tarieven die vermeld zijn in het Besluit Kadastraal Recht. Behalve de informatiestroom van het Kadaster naar de gemeenten en de waterschappen bestaan er ook moge lijkheden van informatiestromen naar het Kadaster toe. Zo hebben de waterschappen in de AKR-database 320 posities beschikbaar ten behoeve van heffingsgegevens. Via een invoerdocument of massaal via een tape kunnen deze gegevens bij het Kadaster worden aangeleverd, waarna deze gegevens binnen de AKR-database worden opgenomen. Via door het Kadaster te verstrekken infor matie worden deze gegevens teruggeleverd. Een derge lijke mogelijkheid is van de kant van de gemeenten tot op heden niet noodzakelijk of gewenst geacht. Het wijzigen van de op basis van het Openbaar Register opgenomen vermoedelijke belastingplichtige is even eens een mogelijkheid, die ook in de handmatige situatie geldende procedures aanwezig is en die op dezelfde wij ze binnen de geautomatiseerde situatie mogelijk blijft. Aangezien het AKR-systeem ten behoeve van de ver strekking van de juiste informatie de relatie nodig heeft tussen de percelen en het betreffende waterschap, zal deze relatie in de geautomatiseerde situatie eveneens door het waterschap aan het Kadaster dienen te worden geleverd. In het kader van de voortschrijdende mogelijkheden van informatie-uitwisselingen zou hierbij eveneens kunnen worden gedacht aan bij de gemeenten beschikbare in formatie met betrekking tot adressen, zowel subject adressen als perceelsadressen, die de actualiteit van de bij het Kadaster aanwezige adresinformatie sterk zou verhogen. Bij deze ontwikkelingen wil het Kadaster ook de advie zen die de Raad voor de Vastgoed Informatie uitbrengt betrekken, samen met de resultaten van het regelmatig overleg tussen het Kadaster en de gemeenten, de water schappen en de Koninklijke Notariële Broederschap, de makelaardij en de belastingdienst. 424 NGT GEODESIA 86

(NGT) Geodesia | 1986 | | pagina 14