Technische Bestuurskunde aan de Technische Universiteit Delft ,,He uses statistics as a drunken man lamp-posts: for support rather than illumination". ,,Een statisticus waadde vol vertrouwen door een rivier, die gemiddeld één meter diep was. Hij verdronk". 8. Betrouwbaarheid Als de landmeetkundige zegt, dat zijn werk betrouwbaar is, bedoelt hij te zeggen: ik weet, dat het onvermijdelijk was, dat ik fouten maakte, maar ik heb mijn werk zo in gericht, dat eventuele fouten van enig formaat met een vrij grote zekerheid aan het licht zijn gekomen. In de uiteenzettingen over de precisie is al duidelijk ge maakt, dat niet alles fout is, wat fout lijkt. Een waarne ming aan de rand van het histogram bijvoorbeeld kan worden geaccepteerd als zijnde te behoren tot de te ver wachten spreiding van de waarnemingen. Ook kan iets wat goed lijkt, fout zijn en toch acceptabel zijn, bijvoor beeld wanneer de histogrammen van de goede en de inderdaad foute waarneming elkaar overlappen. Deze redenering illustreert al, dat goed en fout nog niet zulke scherp gedefinieerde begrippen zijn. De landmeetkunde hanteert daarbij het begrip grens waarde: de grootte van een fout, die met een tevoren bepaalde kans kan worden ontdekt. Dikwijls wordt voor die kans 80% gekozen. In zijn berekeningen wordt een toetsingssysteem ingebouwd, waardoor een fout van een bepaalde grootte met een kans van 80% wordt ont dekt. Hij zou ook op grotere zekerheid dan 80% kunnen mikken, maar dit zou inhouden, dat het toetsings systeem veel meer waarnemingen aanwijst als fouten of mogelijke fouten. Die moeten dan allemaal worden on derzocht en dat zou het produkt zeer duur maken. De meetkundige grondslag van de GBKN wordt ge vormd door kringnetten. Dat zijn constructies van aan el kaar aansluitende kringen van veelhoeken van 6 a 12 hoekpunten, waarin alle hoeken en zijden worden geme ten. De waarnemingen worden getoetst op alle overbe- paaldheden, die de constructie oplevert. Het geheel wordt dan nog aangesloten op het stelsel van de Rijks driehoeksmeting, wat nog een toetsing betekent op de meetresultaten. Als onverhoopt grove fouten zijn ge maakt, wijst het toetsingssysteem aan, waar dat waar schijnlijk is gebeurd. De bewuste waarnemingen kunnen dan worden overgemeten. In het verdere produktieproces van de GBKN (uitwer king van luchtfoto's en/of terrestrische metingen) is de betrouwbaarheid zo goed mogelijk gewaarborgd door een visuele controle van het eindprodukt op niet- logische afbeeldingen. Plotselinge sprongen in de ver hardingsbreedte en gebouwen die niet haaks zijn, wijzen op gemaakte fouten. Maximale betrouwbaarheid zou hier te bereiken zijn door het gehele proces tweemaal te doen en de twee eindprodukten met elkaar te vergelij ken. Dit zou het produkt zeer duur maken! 9. Slotbeschouwing - In het voorgaande is het begrip kaartnauwkeurigheid (uiteenvallend in precisie en betrouwbaarheid) toege licht. Aan de hand van voorbeelden is gedemon streerd, dat verschillen zijn te verwachten tussen in het terrein gemeten maten en uit de kaart afgeleide maten. - Met behulp van de standaardafwijking is de verwach ting van deze verschillen berekend. Verschillen, die binnen deze verwachtingen vallen, zijn niet te ver mijden. Alle beschouwingen en voorbeelden gaan over ma ten tussen scherp identificeerbare punten (in de wan deling harde topografie genoemd). Voor maten tus sen minder scherp identificeerbare punten geldt de standaardafwijking van 0,2 mm niet. Hoewel het in hoofdstuk 1 genoemde rapport hierover niets zegt, lijkt het veilig hierbij uit te gaan van een standaard afwijking van bijvoorbeeld 0,5 mm. Welk gevolg dit heeft voor de te verwachten verschillen tussen uitge- paste en gemeten maten, kan men zelf nagaan. - Naast deze onvermijdelijke verschillen zullen grove fouten aan de controles kunnen ontsnappen. Men zegt weieens: iedere fout, die kan worden gemaakt, wordt een keer gemaakt. De kaartproducent moet voortdurend op zijn hoede zijn voor dit soort fouten, maar.ook hij is maar een mens. door de interfacultaire werkgroep Technische Bestuurskunde, Thijsseweg 11, 2629 JA Delft. In het kader van de Operatie „Taakverdeling en Concen tratie" heeft Minister Deetman besloten, dat het onder wijs en het onderzoek op het terrein van de bestuurs kunde in de Randstad tot ontwikkeling moeten worden gebracht. Hier werd een belangrijke taak gezien voor de Rijksuniversiteit Leiden, de Erasmus Universiteit Rotter dam en de Technische Universiteit Delft. Het College van Bestuur van de TU Delft besloot vervolgens om de Delftse inbreng te profileren in de sfeer van de techni sche wetenschappen en daarmee was de term „techni sche bestuurskunde" geboren. Wat is Technische Bestuurskunde? Bestuurswetenschappelijk onderzoek bestudeert in het 430 algemeen de inrichting en werking van het openbaar bestuur, dat te onderscheiden is in: - het proces van voorbereiden, vaststellen, uitvoeren en evalueren van overheidsbeleid, zoals dat zijn oor sprong vindt in en gericht is op eisen en problemen die in de samenleving voorkomen; - het geheel van instellingen bestaande op grond van publiekrechtelijke regelingen, die zich met dit proces bezighouden. Technische bestuurskunde richt zich op beleidsgericht onderzoek, studie en ontwikkelingswerk, waarbij be langrijke aandacht wordt geschonken aan de technische componenten bij de werking en inrichting van het open baar bestuur. Vanuit de voorgestane, probleemgerichte NGT GEODESIA 86

(NGT) Geodesia | 1986 | | pagina 20