grafische beschrijving. Deze structuur biedt de mogelijkheid om vragen te stellen zoals: teken binnen dit gebied alle leidingen van dit materiaal met deze specifieke diameter, die ouder zijn dan tien jaar. In de Duitstalige landen gebruikt men de term Grafische Daten Ver- arbeitung (GDV), terwijl men in Nederland ook wel de aanduiding Geografisch Informatie Systeem (GIS) tegenkomt. De driedaagse conferentie bestond uit een inleidende sessie en vier reguliere sessies, die werden afgewisseld door presentaties van leveranciers. De inhoud van de sessies was als volgt: Inleidende sessie grondbeginselen van AM/FM; algemeen overzicht. Sessie 1 met als thema: Haalbaarheid en kosten/batenanalyse van projecten economische haalbaarheidsanalyse; project van de stad Zurich; onderzoek naar de kwaliteit van software; ontwikkeling van een informatiesysteem bij een nutsbedrijf. Sessie 2 met als thema: Gegevensinwinning, conversie met inbe grip van automatische technieken betekenis van de grafische gegevensverwerking voor een ge- integreerde informatieverwerking; grondbeginselen bij kartografische toepassingen; technieken bij de conversie van records. Sessie 3 met als thema: Database toepassingen digital mapping, een informatiecentrum voor wegen; kartografie bij Electricité de France-Gaz de France, gebruik van de informatie, tendensen en verwachtingen; AM/FM bij Wessex Water Authority en haar plaats in de totale gegevensstrategie; de introductie van een AM/FM systeem bij de South Electricity Board. Sessie 4 met als thema: Volledige projectuitvoering digital mapping bij de Nederlandse Gasunie; project van een informatiesysteem voor de infrastructuur van de Italiaanse spoorwegen; experiment van de firma BKS om een geïntegreerde topogra fische en utility database op te zetten. De sessies werden afgewisseld door presentaties van leveranciers van apparatuur. De volgende firma's gaven acte de présence: Com- putervision, Intergraph, Sysscan, Tektronix, Contraves, Synercom en Wild. De lezingen en presentaties stonden over het algemeen op een goed peil. De conferentie was op voortreffelijke wijze georgani seerd. Bij de aanvang kregen de deelnemers de proceedings uitge reikt, waardoor men zich kon voorbereiden op de lezingen, hetgeen ook de discussies verlevendigde. Tijdens de conferentie kwam dui delijk naar voren dat: er in Europa nog maar weinig bedrijven zijn, die zijn begonnen met de automatisering van de leidingenregistratie; over het algemeen wordt gepleit voor een geïntegreerde aan pak, waarbij een geautomatiseerd leidingeninformatiesysteem dient te worden ontwikkeld als onderdeel van een distributie informatiesysteem F. J. Straus SEMINAR KARTOGRAFISCHE EN LANDMEETKUNDIGE AUTOMATISERING Waterland Engineering Consultants, een samenwerkingsverband tussen Waterland Systeemhuis uit Purmerend en Ingenieursbureau HEC uit Alphen a.d. Rijn, hield op 22 oktober 1986 in Utrecht een introductiedag. Daarvoor hadden zich ongeveer dertig mensen op gegeven uit kringen van in hoofdzaak gemeentelijke en provinciale overheden, landmeetkundigen en andere vastgoedinformanten. Na een korte introductie van Waterland volgden een lezing van mevrouw T. P. G. Crommentuyn, een in het Engels uitgesproken introductie van het programma DOGS (Design Office Graphics System) en in de middaguren een demonstratie. Dankzij een groot scherm was die voor alle aanwezigen goed te volgen. De lezing van Crommentuyn is volledig opgenomen in het novem bernummer van ons tijdschrift, en kan door de geïnteresseerde lezer zelf worden beoordeeld. Mij en een aantal collega's in de zaal gaf de lezing het gevoel overbekende dingen te horen, en ook de demo in de middag gaf geen enkele aanleiding tot enthousiasme. De gebruikersvriendelijkheid van het programma was niet groter dan de mij bekende CAD-systemen (voor micro's) en ook de ge toonde verwerkingssnelheid van de Prime-(mini-)computer was niet verbluffend te noemen. Bovendien was ter plekke sprake van nog maar één aangesloten terminal! Al met al maakte de introductiedag het voor de vele „zoekenden naar een passend systeem" niet duidelijker. De landmeetkundigen in dienst van provincie en gemeente, die nu toch al enigszins wor den gedwongen mee te denken en te praten in het moderne jargon van automatisering, zullen het best moeilijk hebben met het maken van een goede keuze. Mini- of microcomputer, wel of geen total- station, wat te doen met de fragmenten van vroegere automatise ringsrondes, moeten de mensen „landmeetkundigen" blijven of zich presenteren als „geoinformanten" (naar E. A. Janssen uit Oss). Uit ervaring weet ik, dat een persoonlijke verkenningstocht door computer/landmeetland de enige garantie biedt op een goede keuze. (Na uiteraard een compleet wensenlijstje te hebben ge maakt!) Dat is de enige mogelijkheid om de externe deskundigen van hun imago van allesweters en alleskunners te ontdoen en hen om te vormen tot waardevolle „meedenkers". Wist u, tot slot, dat voor minder dan honderdvijftigduizend gulden een landmeetkundige afdeling van vijf of zes personen, van een middelgrote gemeente dus, volledig kan worden geautomatiseerd! Interactief! Op een microcomputer. Met alle voordelen die een pc biedt, zoals een groot aanbod aan goedkope software, mogelijke netwerkstructuren en een korte leertijd. Peter Miete NGL RAYONBIJEENKOMST ZUID-HOLLAND Op 23 oktober 1986 werd in Delft een rayonbijeenkomst gehouden die een Zuidhollands keerpunt kan worden genoemd. Trokken de avonden in dit rayon in de afgelopen jaren weinig bezoekers, de laatste bijeenkomst was een doorslaand succes. Op die bewuste woensdagavond (voetbalavond!) was de zaal in het ITC-gebouw bomvol. Voor de laatste van de ruim zestig bezoekers moesten extra stoelen worden neergezet. In de eerste plaats moet deze grote belangstelling worden toege schreven aan de enorme inzet en creativiteit van de rayoncommis sieleden. Circa vijfhonderd enquête-formulieren werden rondge stuurd met vragen over o.a. voorkeur voor onderwerpen en plaat sen van samenkomst. De honderdveertig personen die op deze enquête reageerden, ontvingen vervolgens een persoonlijke uit nodiging om de avond te bezoeken. Verder dient nog te worden vermeld, dat een speciaal voor dit doel ontworpen poster naar een groot aantal overheidsinstellingen en particuliere bureaus op land meetkundig gebied werd gezonden met de boodschap „hoort zegt het voort". In de tweede plaats, maar uiteraard niet minder bijdragend tot de grote opkomst, moeten de twee sprekers van die avond worden ge noemd. De eerste was de heer Quee, die er opnieuw in slaagde zijn gehoor te boeien met alweer een spectaculair NS-project. (Met Rijkswaterstaat schijnen de Nederlandse Spoorwegen een soort alleenrecht te hebben op interessante landmeetkundige projecten.) Ditmaal werden projectvoorbereiding en landmeetkundige begelei ding van de „Spoortunnel Rotterdam" toegelicht. Deze tunnel maakt deel uit van de noord-zuid spoorverbinding en vormt al jaren een knelpunt door de noodzaak de huidige brug regelmatig te ope nen voor het scheepvaartverkeer. Bovendien is de brug zelf sterk verouderd. Het zou in dit verslag te ver voeren een gedetailleerd beeld te schet sen van de voordracht van Quee. Bovendien is het mogelijk dat zijn optreden in de andere rayons in Nederland zal worden herhaald en dat zou dan geen nieuws meer bevatten. Wat wel moet worden genoemd, zijn de door hem gedane uitspra ken over de kwaliteit van en de aandacht voor het landmeetkundig werk bij aannemers bij het uitvoeren van grote werken. Quee stelt dat noch de belangstelling noch de vereiste mankracht bij de aan nemers aanwezig is. Dit heeft vaak tot gevolg dat de opdrachtgever of directievoerder de verantwoordelijkheid voor een juiste en tijdige maatvoering maar op zich neemt. In de discussie die volgde, werd duidelijk dat zijn mening niet door iedereen werd gedeeld, met name niet door landmeetkundigen in dienst van de „grote" aan- nemerij. Als vervolg poneerde Quee nog twee stellingen: de meetkundige grondslag in Nederland is onvoldoende be trouwbaar voor een plaatselijke verdichting ten behoeve van grote werken. Dit maakt het meten van een nieuw plaatselijk, homogeen net noodzakelijk; er bestaat geen statuut waarin taakverdeling en verantwoorde lijkheid tussen opdrachtgever en aannemer voldoende zijn vast gelegd. Let wel, het gaat hier over de landmeetkundige aspec- 436 NGT GEODESIA 86

(NGT) Geodesia | 1986 | | pagina 26