examenopgaven Middelbare Technische School te Arnhem en (gedeeltelijk) R.K. Middelbare Technische School te Breda. Afdeling Weg- en Waterbouwkunde, Studierichting Landmeetkunde. Eindexamen (3e deelexamen juni 1986) yy A/o Kern gekozen oplossing voldoet echter goed, mede doordat het beeldscherm een afmeting heeft van 19 inch, waardoor het niet hinderlijk is dat men een gedeelte van het grafische scherm moet missen. Het menugebied is in twee delen gesplitst. Het bovenste gedeelte bevat de commando's, het onderste gedeelte de bij deze comman do's behorende helpfuncties. Het menu is hiërarchisch opge bouwd. Na het activeren van een hoofdcommando verkrijgt men de hierbij behorende subcommando's. Men kan het menu zelf in delen met behulp van de standaard teksteditor van DEC. Men kan commando's weglaten, waardoor deze niet meer ter beschikking staan voor de gebruiker of de tekst vertalen in het Nederlands. Het is mogelijk om een aantal functies van de leverancier samen te voe gen in een macro en deze, voorzien van een naam, op te nemen in het menu. Grafische functies Het systeem biedt voldoende grafische functies om te kunnen tekenen en construeren. Gegevens kunnen zowel door digitaliseren als door construeren worden ingebracht. In principe kan men deze handelingen door elkaar verrichten. Opmerkelijk is de wijze van werken met symbolen. De gebruiker kan zelf elk gewenst symbool ontwerpen en door digitaliseren op nemen in een symbolentabel (max. 999 symbolen). De afmeting van het symbool is tijdens het digitaliseren niet van belang. Na het digitaliseren bepaalt men de juiste afmeting van het symbool. Kern heeft gekozen voor het dubbel opslaan van alle samenvallen de lijnen (bijvoorbeeld voorgevel gebouw tevens kant weg). Dit ge beurt ook met alle kadastrale grenzen. Deze dubbele opslag heeft niet alleen consequenties voor het plotten, hetgeen door Kern ove rigens op fraaie wijze is opgelost, maar kan naar mijn mening toch ook identificatieproblemen opleveren. Database De database bestaat uit een grafische en een administratieve data base. Door het toepassen van een bepaalde opslagstructuur wordt snel toegang tot de gegevens gekregen. De administratieve data base werkt met tabellen op een wijze, die lijkt op die van de relatio nele databases. De database is echter een eigen ontwerp en de toe gepaste query language" is beperkter dan SQL. De tabellen kun nen door de gebruiker zelf worden gedefinieerd met behulp van menugestuurde programma's. De database is volgens Kern overi gens nog volop in ontwikkeling. Algemene indruk In de software zijn voldoende voorzieningen opgenomen om fouten van de gebruiker te kunnen opvangen. De ongeoefende en ge oefende gebruiker maken zeker fouten. Immers naarmate de inte gratie van de gegevens toeneemt, wordt het systeem complexer; de gebruiker moet zich niet alleen concentreren op de tekening die hij vervaardigt, maar ook op de additionele gegevens die hij wil toe voegen. Kern heeft getracht hieraan tegemoet te komen door zo veel mogelijk gebruik te maken van „default" waarden, die alle worden weergegeven op het alfanumerieke scherm. Menugestuurde programma's voor het aanmaken van de tabellen van de database, de symbolen enz. verhogen de gebruikersvriende lijkheid. De prijs van INFOCAM bedraagt ongeveer f 185 000, De hard- warekosten zijn ongeveer f 155 000, F. J. Straus 442 LANDMEETKUNDE Tijd: 100 min. (gezamenlijk met MTS Breda) 1. Bij de verkenning van veelhoeken moet men rekening houden met het feit, dat het oriënteringspunt (verre richting) net zo ver weg moet liggen als de veelhoek lang is. Waarom is dit? 2. Wat verstaat men onder de verdichtingsafstand? 3. Waarom gebruikt men tegenwoordig bij grote gebieden de kringnetmethode? 4. Welke fouten kunnen een bijdrage leveren in de hoeksluitfout? 5. Een opgestelde theodoliet, waarmee een hoekmeting volgens methode Bessel wordt verricht, vertoont een regelmatige lang zame draaiing om de verticale as. a. Hoe noemt men dit verschijnsel? b. Ten gevolge waarvan ontstaat die draaiing? c. Waarom wordt de invloed van deze fout die door deze draaiing ontstaat, geëlimineerd door te meten volgens me thode Bessel. 6. Welke afleesmiddelen kan men op een hoekmeetinstrument aantreffen? 7. Welke andere hoekmeetinstrumenten zijn er nog? 8. Wat verstaat men onder: a. Indexfout van de verticale rand. b. Dubbelserie. c. Nadirhoek. d. Elevatiehoek. e. Dwangcentrering? 9. Bij fotogrammetrie heeft men bijna altijd te maken met gemid delde fotoschalen. a. Waarom is dat zo? b. Wat is een fotokaart? 10. a. Wat zijn paspunten en waarom plaatst men altijd meerdere „schijven" bij elkaar? b. Hoe groot moeten de langsoverlap en de dwarsoverlap wor den genomen? c. Waarvoor dienen deze overlappen? d. Wat is naverkenning? e. Wat wordt er zoal naverkend en is dit altijd nodig? f. Wat is een signaliseringsplan? g. Wat is een vliegplan? h. Wat is omvalling? 11. Gegeven: Fotoschaal 1 20 000. Fotoformaat 18 x 18 cm. Langsoverlap 60%. Vliegsnelheid 300 km/h. Gevraagd: a. De opnamebasis. b. Het tijdsinterval tussen twee opeenvolgende opnamen. LANDMEETKUNDIG REKENEN Tijd: 100 min. 1Op de figuur staan de meetgegevens van de grens tussen P en Q. De grens is totaal vervaagd en dient opnieuw te worden uit gezet. De oude meetlijn kan echter niet meer worden opgezet. Alleen de grensstenen P en Q staan nog op het terrein. De afstand die de landmeter tussen P en Q meet is 74,67 m. Met dezelfde meetband waarmee deze afstand is gemeten, zal de grens weer worden uitgezet. Bereken en controleer de uitzetgegevens met PQ als meetlijn. oé> NGT GEODESIA 86

(NGT) Geodesia | 1986 | | pagina 32