(si (M (c{] o g| Global Positioning System en Fotogrammetrie*) nederlands geodetisch tijdschrift; door ir. J. H. M. van der Wal, hoofd van de afdeling onderzoek en ontwikkeling Mariene en Terrestrische Geodesie van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat. SUMMARY Global Positioning System and Photogrammetry A short description is given of the GPS system and the current measuring principles for dynamic and static positioning. Two applications for photogrammetry are briefly discussed, the positioning of the survey plane and the determination of control points. 1. Inleiding Het Amerikaanse militaire satellietplaatsbepalingssys- teem, GPS genaamd, dat een wereldwijde en continue plaatsbepaling beoogt in de lucht, op het water en op het land voor primair militaire doeleinden, nadert het operationele stadium. Ruim tien jaar geleden werd be gonnen met de ontwikkeling van dit systeem; de huidige fase moet worden gezien als een testperiode waarin de ontwerpeisen van het systeem langdurig worden ge toetst aan de praktijkomstandigheden en de ontwikke laars van de apparatuur en systemen in staat worden gesteld om hun produkten te testen. In deze fase kan slechts korte tijd, afhankelijk van de plaats op aarde, variërend van één tot enkele uren, ge bruik worden gemaakt van dit systeem. Met name voor geodetische toepassingen heeft zich al een operationeel gebruik ontwikkeld, ondanks het feit dat het GPS systeem nog een experimenteel karakter heeft en de goede werking niet a priori kan worden gegarandeerd. Deze ontwikkeling is mede een gevolg van de grote ver wachtingen die door de militaire instanties, die betrok ken waren bij het GPS project, in een vrij vroeg stadium zijn gewekt bij de geodetische gemeenschap, welke ver wachtingen door tal van praktijkmetingen meer dan be waarheid zijn gebleken. Voor geodetisch gebruik zijn verschillende soorten ont vangers ontwikkeld, hetzij afgeleid van de militaire ver sies, hetzij berustend op een speciaal ontwerp van het statische of zeer laag dynamische toepassingsgebied. Enkele systemen zijn al in produktie, van andere zijn pre-produktiemodellen beschikbaar voor testdoeleinden, weer andere bevinden zich nog in het ontwikkelstadium. De nauwkeurigheid van plaatsbepaling, die met het hui dige GPS systeem is verkregen, overtreft de oorspronke lijke verwachtingen in belangrijke mate. Om militaire re denen zijn daarom plannen uitgewerkt, die gericht zijn op verslechtering van de prestatie van dit systeem voor Lezing gehouden op 25 april 1986 tijdens een gezamenlijke studiedag van de NVF en NVG in Amersfoort. 414 de civiele gebruiker, hetgeen niet alleen nadelige gevol gen zal hebben voor het dynamische gebruik, maar ook voor het statische gebruik. Het Amerikaanse Ministerie van Defensie behoudt zich het recht voor deze plannen op elk gewenst moment ten uitvoer te brengen, hetgeen niet inhoudt dat dit ook werkelijk gaat gebeuren. Voor toekomstige geodetische toepassingen is het echter aan te bevelen wél rekening te houden met de mogelijkheid van verslechtering van kwaliteit. Differentiële meet technieken maken het mogelijk de invloed van deze ver slechtering voor wat betreft de nauwkeurigheid voor een belangrijk deel maar niet geheel te ondervangen. De hard- en vooral de software van de huidige GPS ont vangers is nog steeds volop in ontwikkeling; de resul taten van proefnemingen moeten daarom als een momentopname worden gezien en mogen alleen met de nodige voorzichtigheid naar de toekomst worden ge ëxtrapoleerd. Ondanks de geschetste onzekerheid zal het GPS sy steem mijns inziens in toenemende mate worden toege past in alle sectoren van de geodesie en zo ook in de fotogrammetrie. In deze voordracht zal na een globale beschrijving van het GPS systeem summier een drietal onderwerpen wor den belicht, waarbij dit systeem een rol zou kunnen spelen, te weten: - navigatie van het opnamevliegtuig; - positie- en standbepaling van het vliegtuig; - bepaling van paspunten. 2. Globale beschrijving van het GPS systeem Het GPS systeem omvat drie delen die elk een afzonder lijke functie vervullen: het satellietdeel, het controle- en besturingsdeel, en het ontvangerdeel. Satellietdeel Het toekomstige GPS systeem voorziet in totaal achttien satellieten, gesitueerd in zes baanvlakken welke een hoek van 55 graden maken met het equatorvlak, als mede drie actieve reservesatellieten (fig. 1De baan van de satellieten is vrijwel cirkelvormig; de afstand tot de NGT GE0DESIA 86

(NGT) Geodesia | 1986 | | pagina 4