Wat kan AKR voor zijn gebruikers doen?*) Paspun tbepaling GPS metingen zijn bij uitstek geschikt voor paspuntbe- paling, in het bijzonder ingeval inmeting op de traditio nele manier door de terreinsituatie tijdrovend en dus kostbaar wordt. In Amerika wordt deze methode van inmeten van pas- punten reeds min of meer operationeel toegepast met instrumenten zoals de Macrometer. Ten einde ook in Nederland enige ervaring te verkrijgen met deze methode, is in december 1985 besloten een ex periment op beperkte schaal uit te voeren binnen het daartoe beschikbare budget. Voor dit experiment werd een gebied gekozen tussen Roermond en Tegelen, waar een fotogrammetrische opname was gepland ten be hoeve van kaartvervaardiging voor het ontwerp van een nieuwe rijksweg. Een vijftal paspunten werd geselec teerd; drie in stedelijk gebied en twee in landelijk gebied (fig. 4). Drie bekende punten, respectievelijk te Roer mond, Beesel en Tegelen, werden gekozen als basis punten voor de aansluiting aan RD en NAP. De basislijn tussen deze bekende punten werd meerdere malen gemeten ten einde tevens een goed inzicht te krij gen in de herhalingsnauwkeurigheid. De reeds eerder gebruikte opstelpunten bij voorgaande proefnemingen met een ander type GPS ontvanger, te weten Delft en Kootwijk, werden meegenomen in de opzet om een ver gelijking met eerder verkregen resultaten mogelijk te maken, alsmede het effect van grotere afstanden op de meetresultaten te onderzoeken. De eerste voorlopige resultaten wijzen op een nauwkeu righeid van 1 - 2 ppm (1 - 2 mm per km) voor de gemeten Kootwijk' Delft Tegelen Roermond paspunten Fig. 4. Macrometer experiment. basislijnen. Een uitgebreide analyse van deze test metingen is op de NGL studiedag in november 1986 gepresenteerd, en verschijnt te zijner tijd ook in NGT Geodesia. door mevr. mr. G. E. Huisman, hoofd van de afdeling Bewaring en Juridische Zaken van de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers in de provincie Zeeland. Korte samenvatting Een der taken en doelstellingen van de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers is het houden van de openbare registers en het vervaardigen en bijhouden van de kadastrale en hypothecaire registra tie, welke de rechtstoestand en de gesteldheid van registergoederen weergeven. De automatisering van de kadastrale registratie beoogt een volledig geautomatiseerd registratiesysteem van vastgoed. Het AKR-systeem biedt de mogelijkheid de toegankelijkheid tot in eerste instantie de binnen de kadas trale registratie opgenomen informatie te vergroten. Gecomprimeerde beleidsinformatie kan uit het AKR- systeem goed en snel worden verkregen. Het Kadaster sluit met de automatisering van de kadastrale registratie aan bij de behoeften van zijn ge bruikers, zoals gemeenten en waterschappen, die zelf geautomatiseerde systemen hebben ontwikkeld om te kunnen voorzien in een structurele informatievoorziening over onroerend goed binnen hun eigen organisatie. Voorts biedt het AKR-systeem aan het Kadaster de mogelijkheid een belangrijke rol te spelen bij het ver zamelen, beheren en uitwisselen van gegevens en bij het opstellen van een uniforme begrippenomschrij- ving op dit gebied. Inleiding AKR, een gigantisch automatiseringsproject, waarom heen jarenlang een waas van onduidelijkheid en onzeker heid heeft gehangen, is een begrip aan het worden onder de vastgoedregistratiesystemen in Nederland en toont iedere dag meer een modern instrument van vast goedinformatie te zijn. Voordracht gehouden tijdens het 28e NGL congres voor de regio Zuidwest Nederland op 8 april 1986. NGT GEODESIA 86 In dit artikel wordt beschreven waartoe dit systeem wel en niet in staat is en worden mogelijk aanknopings punten gegeven voor zaken, waarvoor het systeem dienstbaar kan zijn; misschien kunnen er ook nog ondui delijkheden worden weggenomen. In dit kader kan geen gedetailleerd inzicht worden verschaft, maar wordt ge tracht een globaal inzicht te verstrekken in het systeem en de informatie uit het systeem. Mogelijk zal hierdoor meer inzicht worden verkregen in de operatie die thans bij het Kadaster plaatsvindt en die in de komende tijd zijn invloed ook buiten de grenzen van dat Kadaster steeds 419

(NGT) Geodesia | 1986 | | pagina 9