scripties GEMEENTE STEIN LANDMEETKUNDIGE handeld. Praktisch is ook de tabel waarin de standaardafwijkingen van een groot aantal afstandmeters zijn samengebracht. Jammer dat de bijlagen van dit hoofdstuk typografisch zo slecht zijn verzorgd; in vele gevallen moet van onleesbaarheid worden gesproken. In hoofdstuk 4 wordt het meten van richtingen uitvoerig beschre ven. Vooral de historische beschrijving van het kompas is boeiend. Het magnetisch noorden is wat zijn invloeden betreft sterk gerela teerd aan de Belgische situatie. De omschrijving echter laat niets te wensen over. Het geografisch noorden wordt beschreven als te be palen met een astronomische, dan wel met een gyroscopische oriëntering. In beide gevallen treft men een zeer efficiënte beschrij ving aan van de natuurwetenschappelijke achtergronden van deze werkwijzen, inclusief een foutenanalyse en een aanduiding van de nauwkeurigheid. Aan het kartografisch noorden wordt de nodige aandacht besteed. De relaties tussen de referenties worden op een rij gezet en een overzicht van de bereikbare nauwkeurigheden ontbreekt niet. Hoofdstuk 5 gaat over het meten van hoogteverschillen. Ook hier geldt een zeer systematische aanpak van de te behandelen stof. Een aparte studie wordt gewijd aan automatische waterpastoestel len. Beschouwingen over de nauwkeurigheden van deze toestellen ontbreken hier in de tekst. In bijlage D zijn wel enkele specificaties te vinden van een tweetal fabrikaten. Enigszins merkwaardig doet het aan, dat „dieptemetingen" niet in dit hoofdstuk voorkomen en derhalve de peilstok, het peillood en het echolood geen aandacht krijgen. Al met al is het echter een boekwerk waarin veel is te vinden over technieken en methoden die in de landmeetkunde worden ge bruikt, inclusief effectieve beschouwingen over de nauwkeurig heden. Een goede toegankelijkheid is een pluspunt, hoewel een in dex op trefwoorden ontbreekt. Door de systematiek van het boek is dit ook nauwelijks nodig. Na de lezing van het boek moet ik constateren met belangstelling uit te zien naar de volgende delen. Ing. P. Groenewoud dank ik voor het „meelezen"; van zijn opmer kingen heb ik bij deze recensie in hoge mate gebruik gemaakt. Tenslotte, aan de dikte van het boek valt nog iets te doen; in mijn exemplaar kwamen de bladzijden 250 en 288 tweemaal voor! ir. W. Berends De onderstaande afstudeerscripties zijn te leen bij de biblio thecaresse van de Faculteit der Geodesie, mw. E. Hof, Thijs- seweg 11, 2629 JA Delft. Telefoon 015 -78 25 60. P. A. G. Lohmann WAARDEBEPALING EN FINANCIËLE EN GELDELIJKE REGELINGEN BIJ STEDELIJKE HERVERKAVELING Een zgn. Winkel- en Bedrijvenplan is een pakket maatregelen voor verouderde winkelgebieden (in stadsvernieuwingswijken) waar de methodiek van stedelijke herverkaveling als een rode draad door heen loopt. Naast stedelijke herverkaveling betreft het aspecten als herinrichting en aankleding van de omgeving, branche- en assorti mentsoptimalisering en opbouw van een beheersorganisatie. Belangrijk bij de stedelijke herverkaveling is het aspect van de waardebepaling van de ingebrachte of in te brengen zakelijke rech ten. Om na te gaan of bij de stedelijke herverkaveling de waarde bepalingen van de Dienst Onroerend Goed Belasting bruikbaar kun nen zijn, is een onderzoek gedaan naar de betrouwbaarheid van taxaties van zowel makelaars/taxateurs werkzaam in de regio 's-Gravenhage als de Dienst OGB in relatie tot de uiteindelijke ver koopprijs van het onroerend-goedobject. Uitgaande van een aantal gestelde randvoorwaarden blijkt dat de taxaties van de makelaars/ taxateurs niet betrouwbaarder (of beter) zijn dan de eens in de vijf jaar gedane waardebepalingen door de Dienst OGB. Gebruik van de waardebepalingen van de OGB heeft bovendien als bijkomend voordeel dat deze geaccepteerd zijn door de gemeente. Subsidies, geldelijke regelingen enz. dienen als belangrijkste doel in zich te hebben, dat zij aanzetten tot eigen investeringen. In deel II van de scriptie is een overzicht gegeven van alle subsidies, fiscale en financiële aspecten welke bij een winkel- en bedrijvenplan een rol kunnen spelen. De gemeentelijke organisatie wordt gevormd door een viertal hoofdafdelingen en een aantal onder steunende afdelingen. Binnen de hoofdafdeling Gemeentewerken en Ruimtelijke Ordening functioneert de werkeenheid LANDMETEN. Deze eenheid is in hoofdzaak belast met: het leveren van basisgegevens ten behoeve van de sector; de landmeetkundige begeleiding bij voorberei ding en uitvoering van werken; het verwerken van kadastrale en andere ge gevens; het bijhouden van registratiesystemen. Bij deze werkeenheid bestaat de vacature van: (V/M) Functie-informatie: De functie omvat: het coördineren van de werkzaamheden van landmeten; het voorbereiden en uitvoeren van landmeet kundig werk; het verder ontwikkelen van de automatisering bij de werkeenheid; de verantwoordelijkheid voor de vervaardiging en de instandhouding van het kaartenbestand van de gemeente; het onderhouden van interne en externe con tacten. Functie-eisen: Van de kandidaten wordt gevraagd: het diploma H.T.S.-landmeetkunde of een ge lijkwaardige opleiding; kennis van automatisering op het gebied van landmeten; ruime ervaring met het uitvoeren van land meetkundige werkzaamheden; goede contactuele vaardigheden; aantoonbare organisatorische en leidinggeven de kwaliteiten. Overige informatie: Een psychologisch onderzoek kan deel uitmaken van de selektieprocedure. Afhankelijk van leeftijd en ervaring kan een salaris worden geboden van minimaal f 3.039,— en maximaal f 4.705,— bruto per maand (niveau 8/9). Nadere inlichtingen over de functie kunnen desge wenst worden verkregen bij de heer P. F. G. v.d. Sande, telefoon 04495- 1888, toestel 275. Schriftelijke sollicitaties kunnen binnen 2 weken na het verschijnen van dit blad worden gezonden naar het College van Burgemeester en Wethou ders, Postbus 15, 6170 AA Stein. NGT GEODESIA 87 25

(NGT) Geodesia | 1987 | | pagina 25