Monoplotting: een systeem voor het bijwerken van kaarten en digitale gegevensbestanden reeds bij het vervaardigingsproces (semi-)digitale tech nieken toe te passen. Beide ontwikkelingen rechtvaardigen de veronderstel ling, dat ook in Overijssel in de nabije toekomst de stap naar volledig digitale kaartvervaardiging zal worden gemaakt. 5. Slot Deze bijdrage over een aantal jaren GBKN-ontwikkeling in Overijssel wordt afgesloten met een aantal conclude rende slotopmerkingen: 1. Samenwerkingsverbanden die leiden tot, voor de praktijk, belangrijke concrete resultaten op het ge bied van de grootschalige kaartvervaardiging, ont staan primair ,,in het veld", namelijk tussen direct belanghebbenden. 2. De coördinerende taak van de Minister van VROM op het gebied van vastgoedinformatievoorziening heeft voor de praktijk van de GBKN-ontwikkeling in Over ijssel pas écht betekenis, als die taak onder meer bestaat uit het geven van ruimte aan de direct belang hebbenden om: - tot samenwerkingsverbanden a la „Oost-Over ijssel" te komen; - een produkt te definiëren, dat past bij ieders porte- monnaie en wensen. 3. In de provincie moet flexibel en snel kunnen worden gereageerd op vraagstellingen van (potentiële) deel nemers. Daarvoor is nodig: - een flexibel programma; - een duidelijk en eenduidig beleid met betrekking tot de kadastrale bijdrage (vast) en eenduidigheid/ eenvoud met betrekking tot de kostenverdeling tussen anderen; - conversie van de kadastrale kaart naar schaal en bladindeling van de GBKN (in de analoge situatie); - meer geld en personele capaciteit dan nu in veel gevallen aanwezig is. door prof. dr. ir. M. Molenaar en H. J. Stuiver, Vak groep Landmeetkunde en Teledetectie, Landbouwuni versiteit Wageningen. SUMMARY Monoplotting: a system for updating from single aerial photographs This article describes a system for digital monoplotting, which ope rates on a personal computer with a MS-DOS operating system, with periferals. Digital monoplotting is a technique for map up dating from single aerial photographs. Firstly the basic mathematical formulas are given, describing the re lationship between terrain objects and their photographic images. Secondly the monoplotting system is described as it has been developed at the Wageningen Agricultural University. Attention is paid to the different types of data required as input for the system and the data sources, the structure of the database and operations which can be applied to the data. Finally attention is paid to the system output and its applications, such as map updating, making map overlays for aerial photo graphy, the production of stereo overlays etc. 1. Inleiding „Monoplotting" is een methode om informatie vanuit een enkele luchtfoto over te dragen naar een kaart of een database [1], [2]*). Op de vakgroep Landmeet kunde van de Landbouwuniversiteit Wageningen is een programmapakket voor monoplotting ontwikkeld voor IBM-achtige microcomputers. Het programmapakket is oorspronkelijk ontwikkeld ter ondersteuning van het onderwijs in de fotogrammetrie en de foto-interpretatie. Uit reacties van gebruikers bleek echter, dat het met geringe aanpassingen kon worden gebruikt voor een groot aantal doeleinden. Het systeem, zoals het nu is, kan foto-interpreteurs helpen hun interpretatieresultaten te combineren met gegevens die uit andere bronnen zijn verkregen, zoals kaarten of andere luchtfoto's. Het De nummers [1] t.m. [6] verwijzen naar „Literatuur" op p. 55 aan het eind van dit artikel. NGT GEODESIA 87 systeem is echter ook geschikt voor het bijwerken van kaarten en gegevensbestanden. In het monoplottingproces worden resultaten van foto interpretatie gedigitaliseerd en getransformeerd naar terrein- of kaartcoördinaten. Met de getransformeerde gegevens wordt een bestand opgebouwd, waaruit gege vens kunnen worden gehaald voor het maken van kaar ten, kaart-overlays of foto-overlays. Naast de micro computer zijn hiervoor een digitizer, een plotter en een printer nodig. Het systeem met haar mogelijkheden wordt hieronder meer in detail beschreven. Hoofdstuk 2 geeft een samenvatting van de belangrijkste fotogrammetrische principes. Hoofdstuk 3 geeft aan welke parameters moe ten worden berekend om de transformaties van foto naar kaart en terug te kunnen uitvoeren. Hoofdstuk 4 beschrijft de hoofdonderdelen van het systeem: de ge gevensbronnen, de structuur van de database en een aantal bewerkingen, dat op de gegevens kan worden uit gevoerd. Hoofdstuk 5 geeft een aantal gebruiksmogelijk- 51

(NGT) Geodesia | 1987 | | pagina 11