fUp heden aan en de hoofdstukken 6 en 7 geven aan welke uitbreidingen binnenkort aan het systeem zullen worden gegeven en nog enkele slotopmerkingen over het ge bruik, de werking en de verkrijgbaarheid. 2. Wiskundige basisrelaties Als een luchtfoto wordt gemaakt, gaat zonlicht, dat door een terreinpunt P wordt gereflecteerd, door de atmos feer en het lenzenstelsel van de camera en treft dan de fotogevoelige plaat in het beeldpunt p. Voor de beschrij ving van de relatie tussen terreinpunt P en beeldpunt p wordt aangenomen, dat ze met het optische centrum van het lenzenstelsel op een rechte lijn liggen (fig. 1). P Fig. 1- Voor de meeste toepassingen van het monoplotting- systeem is deze aanname voldoende [3], [4], [5]. De positie van het terreinpunt P wordt in een rechthoe kig coördinatenstelsel (U, V, W) aangegeven met de coördinaten Up, Vp, Wp, die we samenvatten in een plaatsvector. Up Vp Wp In datzelfde systeem heeft het optische centrum van de camera de plaatsvector: "Uo Uo Vo Wo De lichtweg van het terrein naar de camera kan dan wor den beschreven door 'Uo - Up IC "O O II IC O I IC -a II Vo - Vp Wo - Wp Fig. 2. De positie van punten in de camera wordt beschreven in een (X, Y, Z)-systeem als in fig. 2. Onder de aanname dat de lichtgevoelige plaat vlak is, kan dit systeem zo worden gekozen, dat beeldpunt p de coördinaten Xp, Yp, Zp 0 heeft. De plaatsvector van een beeldpunt in de camera is dan "Xp Xp Yp 0 Xo Xop Xp - Xo Voor het optische centrum O op een afstand van C van het beeldvlak is de plaatsvector: "Xo Yo -C C is de cameraconstante. De lichtweg door de camera van 0 naar P is dan Xp - Xo Yp - Yo C Het (X, Y, Z)-stelsel is verbonden aan de camera, die tij dens de opname is bevestigd in een vliegtuig. De opna mes worden gemaakt tijdens een vlucht; daardoor be weegt het (X, Y, Z)-stelsel mee met het vliegtuig. Dat betekent, dat dit stelsel voor iedere opname anders is gedraaid ten opzichte van het (U, V, W)-stelsel in het terrein. Deze verdraaiing, ook wel de stand van de came ra genoemd, wordt beschreven door een 3x3 matrix R, waarvan de elementen functies van drie draaiings- hoeken zijn, één om de X-as, één om de Y-as en één om de W-as. Als de draaiing R wordt toegepast op de vector Xop, dan is het resultaat R Xop een vector die de lichtweg in de camera beschrijft, maar nu in het (U, V, W)-stelsel. Onder de aanname dat ter reinpunt P, optisch centrum O en beeldpunt p op een rechte lijn liggen, geldt: Upo ^p R Xop d) De lengtefactor /u vangt het verschil in lengte op van Xop en Uop Het probleem bij monoplotting is om de terreincoördina ten Up, Vp, Wp te vinden als de cameracoördinaten Xp, Yp, Zp bekend zijn. Uit de afleiding van (1) volgt, dat dit alleen mogelijk is als de positie van het optische centrum O zowel in het camerasysteem als in het terreinsysteem bekend is. Bovendien moeten de stand van de camera (R) en de lengtefactor /ip bekend zijn. 3. Bepaling van de positie van het optische cen trum en de stand van de camera Na een vlucht, als de film belicht is, wordt deze uit de cafnera genomen en ontwikkeld. Daarna worden afdruk ken gemaakt voor foto-interpretatie. Hierbij gaat de directe relatie tussen de positie van beeldpunten en het optische centrum verloren. De vector Xop kan alleen worden gevonden als deze relatie is hersteld. De foto bevat echter, naast beelden van terreinpunten, ook een beeld van de rand van de camera. De positie van het optische centrum ten opzichte van deze rand hoort bekend te zijn. Als de foto op een digitizer wordt gelegd, worden eerst speciale punten op de rand aangemeten, bijvoorbeeld de hoeken. Daarmee wordt hun positie bekend in een aan de digitizer verbonden (X', Y'(-coördinatensysteem. Als van deze punten ook de (X', Y'(-coördinaten in het camerasysteem bekend zijn, kan men daarmee de para meters bepalen voor de transformatie waarmee alle ge meten (X', Y'(-coördinaten kunnen worden omgere kend naar (X, Y)-coördinaten in het camerasysteem. Dat 52 NGT GEODESIA 87

(NGT) Geodesia | 1987 | | pagina 12