INHOUD b nederlands geodetisch tijdschrift EN VERDER uitgave van de stichting nederlands genootschap voor landmeetkunde O 29e jaargang - no. 42 Al eens gehoord van een klok die tien meter per dag vóór loopt? Nee? Dan moet u dit artikel maar eens lezen We vervolgen onze serie van GPS artikelen met de tekst van de lezing door de heer Sluiter op de NGL studiedag „Satel- lietgeodesie en traagheidsna- vigatie; landmeetkunde in de jaren '90". In aansluiting op de lezing van prof. Rummel in de vorige editie van NGT Geo desia legt hij de nadruk op het belang van tijdmeting bij GPS toepassingen. I i r? februari 1987 47 De ideeën over de Groot schalige Basiskaart van Neder land zijn ontstaan in de zeven tiger jaren toen alom de over heid werd gezien als oplosser van maatschappelijke proble men. Ook in dit geval bleek dat het allemaal niet zo een voudig was en is. Inhoud van de kaart, wijze van gegevens- inwinning, maar bovenal de daarmee gepaard gaande kosten van vervaardiging en instandhouding bleken onder werp van discussie en aanlei ding tot meningsverschil. Dit heeft geleid tot diversificatie, echter met behoud van de basisgedachte van (minimale) afstemming op de behoefte van de participanten. 51 De ontwikkelingen op het gebied van de automatisering gaan zeer snel. Prijzen van hardware dalen reeds jaren, terwijl dit langzamerhand ook bij software het geval is (data bases, spreadsheets enz.). Hierdoor ontstaan mogelijkhe den tegen beperkte kosten met grote gegevensbestanden te werken en omvangrijke bereke ningen uit te voeren. 56 In het decembernummer van de jaargang 1984 kon u een artikel van dezelfde auteur aantreffen, waarin hij een voor- waardevergelijking voor het eerste standaardvraagstuk af leidde voor een driedimensio naal driehoeksnet. Hij vervolgt nu met het afleiden van zo'n vergelijking voor een trilatera- tienet. NGT Geodesia komt 11 x per jaar uit (juli/augustus gecombi neerd) in een oplage van 3100 exemplaren. Redactie: ir. M. P. Moolenaar, eindredacteur, Zutphen tel. kantoor (055) 77 51 23 tel. huis (05750) 1 48 26 A. M. den Boer, Nieuwerkerk a.d. IJssel dr. ir. F. J. J. Brouwer, Leusden G. W. Eversdijk, Breda ir. W. N. Ferwerda, Overveen P. Miete, Gouda G. M. van Osch, Apeldoorn Redactie-adres: Waltersingel 1 7314 NK Apeldoorn tel. (055) 77 51 23 Inzending kopij Artikelen dienen vóór de 1e van de maand, voorafgaande aan de maand waarin het nummer ver schijnt, in het bezit van de eind redacteur te zijn. Tijdige indie ning geeft echter geen garantie voor plaatsing in het betreffende nummer. Dit is ter beoordeling van de redactie. Berichten en mededelingen die nen uiterlijk vóór de 15e van de maand in het bezit van de eind redacteur te zijn, om nog in het nummer van de volgende maand te kunnen worden opgenomen. Advertenties: P. H. de Jonge, Lingedijk 22, 4191 VE Geldermalsen tel. kantoor (03240) 3 77 00 tel. huis (03455) 7 16 59 Advertentietarieven op aanvraag. De plaatsing van een advertentie in een bepaald nummer kan al leen worden gegarandeerd, in dien deze advertentie uiterlijk de 15e van de voorafgaande maand in het bezit is van de advertentie acquisiteur. Abonnementen en adres wijzigingen: J. J. S. Kopaszewski, A. v. Schendellaan 16, 5531 TV Bladel tel. kantoor (040) 59 29 11 tel. huis (04977) 35 81 (na 19.00 uur) Abonnementsprijs: Voor leden van de aangesloten verenigingen gratis; niet-leden f 49,15 per jaar (binnenland); f 60,90 per jaar (België); f 74,10 per jaar (buitenland) en I 92,65 per jaar (luchtpost). Voor hen die studeren aan TU, HTS of MTS I 33,50 per jaar. Voor abonne menten die na 1 januari ingaan, wordt een abonnementsprijs berekend van f 5,— per nog te verschijnen nummer. Losse nummers: f 10,35, exclu sief verzendkosten, te bestellen bij J. J. S. Kopaszewski. 1987. Het overnemen evenals het vermenigvuldigen van artikelen en berichten is slechts geoorloofd na schriftelijke toestemming van redactie en auteur. NGT GEODESIA 87 GPS: techniek, appara tuur en toepassings methoden P. G. Sluiter De verschillende meetmetho den met de diverse apparaten passeren de revue. Tot slot kunt u ook bij hem terecht als u een goed voorstel heeft om experimentele metingen te gaan doen met de door de Rijkscommissie voor Geodesie aangeschafte GPS appara tuur. KLOKFOUT A t.o.v. B Via radio-draaggolf ^v- **4 De ontwikkeling van de GBKN in Overijssel ir. J. B. van der Veen Van der Veen beschrijft hoe men dit in Overijssel aanpakt en meent uiteraard, dat deze aanpak de enig juiste is. Denkt u daar ook zo over? Monoplotting, een systeem voor het bij werken van kaarten en digitale gegevens bestanden prof. dr. ir. M. Molenaar en H. J. Stuiver ISSN 0016-707X Molenaar en Stuiver beschrij ven een monoplotting systeem dat gebruik maakt van een microcomputer en randappara tuur van rond de 20.000 gul den en waarmee zelfs via een stereoscoop een ge plande situatie kan worden vergeleken met de bestaande. Het is te verwachten dat soort gelijke ontwikkelingen ook op andere toepassingsgebieden optreden, waardoor digitaal werken pas echt rendabel wordt. Voorwaardevergelij- kingen in ruimtelijke trilateraties dr. ir. C. M. A. van den Hout Wil de aanpak goed werken, dan moet het netwerk groter zijn dan de oppervlakte van Nederland: ons land is gewoon te plat! Agenda57 Stichting NGL57 Berichten57 Reacties58 Publikaties59 Verslagen 60 Scripties60 Literatuur61 41 Secretaris: J. A. Takens, De Kampen 8, 9431 KN Westerbork. Tel. kantoor (05920) 1 1000; tel. huis (05933) 32458 In de Stichting NGL nemen de volgende verenigingen deel: Vereniging van Technische en Administratieve ambtenaren van het Kadaster Vereniging van Landmeetkundigen Nederlandse Vereniging voor Geodesie Vereniging Meetkundige Dienst Rijkswaterstaat

(NGT) Geodesia | 1987 | | pagina 1