literatuur Vanuit het oogpunt van rechtszekerheid en rechtsgelijkheid wordt aanbevolen te kiezen voor één, niet naar produktiemiddel gediffe rentieerd rentepercentage. Dit percentage kan bij Algemene Maat regel van Bestuur worden ingevoerd. M. G. Vosselman AN INVESTIGATION INTO THE PRECISION OF A DIGITAL CAMERA In Stuttgart, waar het onderzoek voor de scriptie is verricht, wordt al enige jaren geëxperimenteerd met digitale correlatie van lucht foto's. Kleine stukjes luchtfoto's worden gedigitaliseerd met CCD- camera's, die gekoppeld zijn aan een analytische plotter. Op deze manier worden automatisch parallaxen in stereobeelden gemeten. Om zonder invloeden van het uitwerkingsinstrument en de film vervorming de precisie van deze techniek te onderzoeken, is een testveld ontworpen met sterk contrasterende vlaksymbolen. Dit testveld is vanuit verschillende posities direct met een digitale camera opgenomen. In de verkregen digitale beelden zijn de vlak symbolen opgespoord en aangemeten met behulp van een kleinste kwadraten correlatie algorithme. Dit algorithme minimaliseert de som van de kwadraten van de grijswaardeverschillen tussen een symbool in het opgenomen beeld en een gegenereerd ideaal sym bool. De precisie van de aldus berekende beeldcoördinaten van de vlak symbolen is bepaald in verscheidene stralenbundelvereffeningen. Onder goede omstandigheden (sterk contrast in het beeld) is een precisie van 0,03 pixel behaald. De pixelgrootte van de onderzochte camera is 27 urn, zodat de bovengenoemde precisie overeenkomt met 0,8 pm in het beeldvlak van de camera. Tevens is met behulp van zelfkalibratie de vertekening van de camera in 25 gridpunten bepaald. C. Remmers KWALITEIT IN BEELD Al sinds jaar en dag wordt veel aandacht besteed aan de inrichting van (vastgoed)informatiesystemen. Hierbij zijn de structuur van de gegevensverzamelingen en de procedures, nodig voor het verza melen van gegevens, tot nu toe de belangrijkste aandachtsvelden geweest. Over de kwaliteit van de opgeslagen gegevens bestaan meestal slechts vermoedens. De scriptie „Kwaliteit in beeld" benadert de (vastgoed)informatie vanuit dit kwaliteitsaspect. Op basis van begrippen als precisie, be trouwbaarheid, volledigheid en actualiteit wordt getracht handen en voeten te geven aan de kwaliteitsmeting. Het onderzoek, dat voor het shrijven van de scriptie noodzakelijk was, is uitgevoerd bij de Stafafdeling Basisinformatie van de ge meente Rotterdam. Als toets voor de bruikbaarheid van het ontwik kelde model is dan ook een deel van het Administratief Vastgoed Systeem (AVS) van de gemeente Rotterdam onder de loep ge nomen. In de scriptie wordt achtereenvolgens aandacht besteed aan het belang van het hebben van inzicht in de kwaliteit van informatie, een theoretisch model om aspecten van deze kwaliteit te meten, en de toepassing daarvan op het AVS. De hieronder vermelde tijdschriften kunnen door de lezers van NGT Geodesia worden geleend bij ing. H. A. Schok, Vak groep Landmeetkunde van de Landbouwuniversiteit, post bus 339, 6700 AH Wageningen. Allgemeine Vermessungs-Nachrichten 1986-6 Findeisen, Hauser, Die Farbkopie als modernes Verfahren zur Re- produktion farbiger Planungsunterlagen. Burstedde, Cremer, Zur Ausgleichung geodatischer Netze nach der 1-Norm. Korittke, Schmidt, Rückblick und Genauigkeitsanalysen anlasslich des 2000. Einsatzes mit Vermessungskreiseln der Westfalischen Berggewerk- schaftskasse. 1986 7 Zippetius, Ziele, Massnahmen und Techniken der Flurbereinigung im Wandel der Jahrhunderte. Haas, Flurbereinigung in Österreich. Kohlstock, Topographische Vermessung durch elektronische Ta- chymetrie unter Verwendung des Blockverfahrens. Benning, Theissen, Polare Kranbahnvermessung im automatischen Daten- fluss. 1986 8/9 Draheim, Das Vermessungswesen in der Herausforderung unserer Zeit. Dörschel, Anmerkungen zum Aufbau moderner Katasterfest- punktfelder in Stadten. Wenderlein, Zur Entwicklung und Anwen- dung von geodatischen Datenerfassungsgeraten. Schuhr, Durch- schlagsresultate des neuen Eisenbahntunnels durch Landrücken. Caspary, Borutta, Geometrische Deformationsanalyse mit robus- ten Schatzverfahren. Cvorovió, Kersting, Ninkov, Welsch, Ein Weg der Stabilpunktindentifikation durch Untersuchung datumsinva- rianter Vergleichselemente, gezeigt an einem Testnetz in Titograd. Perelmuter, Welsch, Zur Berechnung der Einheitsvarianz in Model len zur Analyse von Netzdeformationen. 1986-10 Brauer, Clusteranalytische Methoden zur Strukturierung von Bo- denpreissammlungen. Kanngieser, Schur, Aufbau der Daten- sammlung sanierungsbedingter Werterhöhungen in Hamburg. Bender, Die Gestaltung des Übergangsbogens und der Überhö- hungsrampe für höhere Geschwindigkeiten beim Eisenbahnbau. Brand, Vereinbarung über die Übernahme und Pflege der Automa- tisierten Liegenschaftskarte abgeschlossen. 1986-11/12 Müller, Mathematische und numerische Techniken in der physikali- schen Geodasie. Arnold, Fortbildungsseminar Anforderungen an Genauigkeit und Zuverlassigkeit im Aufnahmepunktfeld. Illner, CERN Accelerator School: Applied Geodesy for Partiele Accelera tors. Heggli, Ein integriertes System für die geodatische und photo- grammetrische Datenerfassung und -weiterverarbeitung. Bohn- hoff, Automatisierung des Mess- und Auswertevorgangs beim Ver fahren dersimultanen Bestimmung von Breite und Lange mittels Ni 2-Prismenastrolabium. Teichert, Vektorielle Berechnung von Son- nenuhren. Kartografisch Tijdschrift 1986-1 Piket, Generalisatie in de kartografie en haar wetmatigheden. Kraak, Computerkartografie en generalisatie. Depuydt, Paulussen, Generalisatie van de oro-hydrografie. De Wijs, De kartografiestudie aan de HTS Utrecht. 1986-2 Kraak, Achtergronden en mogelijkheden van de kartografische rastergegevensstruktuur. Poelstra, Van Rijn, Modern navigeren dank zij Tele-Atlas. Wiedenhof, Thoone, CARIN: een elektronische co-piloot in auto's. Buis, Greven, Spoelstra, De elektronische zee kaart. Berendsen, De geologisch-geomorfologische kaart van de Bommelerwaard, schaal 1 50 000. 1986-3 Bos, Symboolontwerp, een logisch en systematisch proces. Blok, Kaartontwerp voor visueel gehandicapten. Blok, Heuvelmans, Kootstra, Onderzoek naar de begrijpelijkheid van symbolen op een VVV-kaart voor Vakantie en Vrije Tijd, 1 50 000. Bakermans, Ge bruiksbeperkingen van de moderne topografische kaart bij onder zoek van het cultuurlandschap. Damoiseaux, Van Stokkom, Mi- lieukaarteringen en de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat. Surveying and Mapping 1986-1 Vincenty, Use of polynomial coefficients in conversions of coordi nates on the Lambert conformal conic projection. Carstensen, De veloping regional land information systems: Relational databases and/or geographic information systems. Burkholder, Coordinates, calculators and intersections. Hassan, Electromagnetic distance measurement along a path of non-linearly varying humidity. Pitt- man, Precision direct and inverse solutions of the geodesic. 1986-2 Frank, Integrating mechanisms for storage and retrieval of land data. Zwart, User requirements in land information system design. Vonderohe, Positional accuracy standards, adjustments and the multipurpose cadastre. Epstein, The meaning of efficiency for sur veying and mapping. Dahlberg, Combining data from different sources. Dale, Problems and research needs in the presentation of land information. Hintz, The status of blunder detection of artificial intelligence in data clarification in surveying and mapping. Vincen ty, Lambert conformal conic projection: Arc-to-chord correction. 1986-3 Balling, Optimization-based design of subdivisions. Hintz, Gibson, Sine curve fitting of tidal data in estimation of mean high water. Onsrud, Moraco, Adverse possession in boundary disputes. Foster, Ethics, law and the professional. Vincenty, Geometric re duction of measured lines. Rueger, Measurement and computation of short periodic errors of EDM instruments. NGT GEODESIA 87 61

(NGT) Geodesia | 1987 | | pagina 21