INHOUD O nederlands geodetisch tijdschrift 29e jaargang - no. 3 - maart 1987 uitgave van de stichting nederlands genootschap voor landmeetkunde 78 Deze bijdrage schetst de ervaringen die de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat heeft opgedaan met een pro ject ter bepaling van pas- punten in Limburg. 85 ledereen is het erover eens dat voorspellingen over de toepassingsmogelijkheden van GPS op dit moment voor namelijk op koffiedikkijkerij berust en, al was het alleen maar omdat niemand weet wat het Amerikaanse Ministerie van Defensie zal gaan besluiten met betrekking tot de geheim houding. 93 Het automatisch digitali seren of scannen staat volop in de belangstelling. De beeld scheiding en de patroonher kenning die daarvoor nodig zijn vormen nog problemen. Het artikel beschrijft een inte ressante proef met de Hoogte- kaart van Nederland (1 10 000). Op die coproduktie van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat en de Topografische Dienst is de ge rasterde onderdruk reeds van de hoogtegetallen gescheiden. Zoals bekend bestaan er EN VERDER ISSN 0016-707X Secretaris: J. A. Takens, De Kampen 8, 9431 KN Westerbork. Tel. kantoor (05920) 1 1000; tel. huis (05933) 32458 In de Stichting NGL nemen de volgende verenigingen deel: Vereniging van Technische en Administratieve ambtenaren van het Kadaster Vereniging van Landmeetkundigen Nederlandse Vereniging voor Geodesie Vereniging Meetkundige Dienst Rijkswaterstaat NGT Geodesia komt 11 x per jaar uit (juli/augustus gecombi neerd) in een oplage van 3100 exemplaren. Redactie ir. M. P. Moolenaar, eindredacteur, Zutphen tel. kantoor (055) 77 51 23 tel. huis (05750) 1 48 26 A. M. den Boer, Nieuwerkerk a.d. IJssel dr. ir. F. J. J. Brouwer, Leusden G. W. Eversdijk, Breda ir. W. N. Ferwerda, Overveen P. Miete, Gouda G. M. van Osch, Apeldoorn Redactie-adres: Waltersingel 1 7314 NK Apeldoorn tel. (055) 77 51 23 Inzending kopij Artikelen dienen vóór de 1e van de maand, voorafgaande aan de maand waarin het nummer ver schijnt, in het bezit van de eind redacteur te zijn. Tijdige indie ning geeft echter geen garantie voor plaatsing in het betreffende nummer. Dit is ter beoordeling van de redactie. Berichten en mededelingen die nen uiterlijk vóór de 15e van de maand in het bezit van de eind redacteur te zijn, om nog in het nummer van de volgende maand te kunnen worden opgenomen. Advertenties: P. H. de Jonge, Lingedijk 22, 4191 VE Geldermalsen tel. kantoor (03240) 3 77 00 tel. huis (03455) 7 16 59 Advertentietarieven op aanvraag. De plaatsing van een advertentie in een bepaald nummer kan al leen worden gegarandeerd, in dien deze advertentie uiterlijk de 15e van de voorafgaande maand in het bezit is van de advertentie acquisiteur. Abonnementen en adres wijzigingen: J. J. S. Kopaszewski, A. v. Schendellaan 16, 5531 TV Bladel tel. kantoor (040) 59 29 11 tel. huis (04977) 35 81 (na 19.00 uur) Abonnementsprijs: Voor leden van de aangesloten verenigingen gratis; niet-leden f 49,15 per jaar (binnenland); f 60,90 per jaar (België); f 74,10 per jaar (buitenland) en f 92,65 per jaar (luchtpost). Voor hen die studeren aan TU, HTS of MTS f 33,50 per jaar. Voor abonne menten die na 1 januari ingaan, wordt een abonnementsprijs berekend van f 5,— per nog te verschijnen nummer. Losse nummers: f 10,35, exclu sief verzendkosten, te bestellen bij J. J. S. Kopaszewski. 1987. Het overnemen evenals het vermenigvuldigen van artikelen en berichten is slechts geoorloofd na schriftelijke toestemming van redactie en auteur. NGT GEODESIA 87 LANDMEETKUNDE IN DE JAREN '90 In deze uitgave van NGT Geo desia de laatste loodjes van de NGL studiedag met boven staande titel. Het grappige is dat we ook ge lijk al een reactie op een van de twee bijdragen kunnen plaatsen, waarbij de heren het op het eerste gezicht geheel niet eens lijken te zijn; in tweede instantie blijkt dit ove rigens te veranderen in niet geheel eens. De snelle reactie toont echter wel aan, dat na afloop van de NGL studiedag door velen de behoefte werd gevoeld aan een discussie, waarvoor in het programma geen plaats was ingeruimd. We stellen daarom graag onze kolommen open voor nog meer meningen op dit gebied. Praktijkervaringen in de landmeetkunde met GPS ir. H. J. W. van der Vegt Aangezien deze paspunten ook op een conventionele manier (met kringnet en waterpassing) zijn bepaald, is een mooie ver gelijking mogelijk zowel wat betreft nauwkeurigheid als hoeveelheid mankracht. Verwachtingen omtrent GPS en traagheidssyste men voor grondslag- en detailmeting dr. ir. F. J. J. Brouwer Het NGL bestuur had de heer Brouwer deze niet benijdens waardige taak van koffiedik- kijken toebedacht; hij draagt u daarom een aantal gezichts punten en discussiestof aan. Formuleert u zelf vervolgens uw eigen verwachtingen met betrekking tot GPS. De Hoogtekaart van Nederland digitaal? Verslag van een proef drs. M. A. Damoiseaux slechts tien verschillende „ara- bische" cijfers, wat de patroon herkenning haalbaar maakte. De auteur geeft een voorbeeld van de vervolgens mogelijke visnet-representaties van de vaderlandse bodem. Of een eventuele digitale uitgave van dit overheidsprodukt ook haal baar is, hangt van de markt, in casu uw reactie, af. Reactie op de lezing van Brouwer92 Agenda97 Berichten97 Publikaties99 Stichting NGL100 Verslagen 100 Examenopgaven101 Literatuur107 77

(NGT) Geodesia | 1987 | | pagina 1