ASTRID: Vereffenen van een geodetisch netwerk op de ellipsoïde delijkheid, maar vooral ook actualiteit. Vooral wat dit laatste betreft kunnen de moderne technieken ons wel licht de noodzakelijke steun bieden om sneller tot het eindprodukt te komen. De troefkaart. Over de topografische atlas De eerste exemplaren van de stafkaart werden in 1850 en daarna officieel en persoonlijk aangeboden aan Z.M. de Koning. Als uitvloeisel hiervan werd tot voor kort elke nieuwe uitgave van kaartblad 32A Soestdijk aan H.M. de Koningin toegezonden. Weliswaar wordt heden geen traditie hersteld, maar de aanbieding van de nieuwe topografische atlas aan mijnheer Dolman, voorzitter van onze vertegenwoordigers, doet mij toch veel genoegen. Ik acht dit ook mede een huldebetoon aan de vele naam loze, ambtelijke kaartenmakers binnen de Topografische Dienst, die in goede samenwerking hun steentje bijdra gen in het kwaliteitsprodukt dat topografische kaart heet. door dr. ir. F. J. J. Brouwer, werkzaam bij het wetenschappelijk stafbureau van de afdeling Rijksdriehoeksmeting van de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers te Apeldoorn. SUMMARY ASTRID: Software for the adjustment of a geodetic network on the ellipsoid ASTRID is an acronym for „Adjustment System of the Netherlands Triangulation Department", which is the name of a modular software suite for the adjustment of ellipsoidal geodetic networks. The pro gramme is applicable both for free network adjustment and for RETrig purposes. A brief outline of the programme is presented and two main features, the computation of the inverse problem and the definition of the correction equations are discussed in some more detail. Inleiding Anders dan de naam doet vermoeden, is ASTRID geen meisje, maar een computerprogramma voor het vereffe nen van een geodetisch netwerk op de ellipsoïde en vormt deze de afkorting van „Adjustment System of the Netherlands Triangulation Department", ofwel in gewoon Nederlands: Vereffeningsprogramma van de Rijksdriehoeksmeting. In het oktobernummer 1985 van NGT Geodesia is uitge breid aandacht besteed aan het RD-net en haar functie in Europees verband [Brouwer en Van Buren, 19851. Daar is ook de procedure geschetst hoe ieder land dat aan de hervereffening van het Europees driehoeksnet RETrig genaamd deelneemt, allereerst zijn eigen pri maire driehoeksnet intern vereffent. Nadat eventuele fouten zijn opgespoord en gecorrigeerd, volgt een twee de kleinste kwadratenvereffening, waarbij echter het stelsel normaalvergelijkingen (tweede standaardvraag stuk) slechts zover wordt gereduceerd, dat uitsluitend coördinaten van de gemeenschappelijke grenspunten met andere landen overblijven. Deze gereduceerde nor- maalmatrix duidt men aan met de term buffermatrix. De gemeenschappelijke grenspunten liggen dan ook in de zogenaamde bufferzone of bufferlijn (fig. 1.). In RETrig is overigens ook de keuze gemaakt schaalon- bekenden voor de afstandmeting en oriënteringsonbe kenden voor de gemeten Laplace-azimuts, plus de coör- Fig. 1. Het Nederlandse blok van RETrig, met de bufferzone met Duitsland. 138 NGT GEODESIA 87 Dr. D. Dolman en drs. P. W. Geudeke bekijken de Grote Topo grafische Atlas van Nederland.

(NGT) Geodesia | 1987 | | pagina 10