continuïteit van de projecten die de commissies bij de overgang naar de nieuwe situatie onderhanden hadden, is hierin geen verandering gebracht. In de nieuwe situatie hebben de wetenschappelijke com missies, zoals uit het bovenstaande blijkt, géén uitvoe rende doch veelmeer een adviserende taak. Men zou deze het best kunnen karakteriseren met de term „kwali teitsbewaking". Dit leidt logischerwijze tot het over wegen van twee consequenties. In de eerste plaats komt de vraag op, of de taaktoewijzing van de commissies nog wel past bij de moderne ontwikkelingen. In toe nemende mate blijkt, dat nieuwe projecten aanrakings punten hebben met meer dan een van de bestaande wetenschappelijke commissies. Zo heeft bijvoorbeeld het onderwerp digitaal kaarteren aanraking met de onder B, C en D genoemde terreinen, en heeft het gebruik van satellietopnamen relaties met de commissies A, D en E, enz. In de tweede plaats zouden de leden van deze commis sies moeten worden aangewezen op grond van hun spe cifieke deskundigheid en niet, zoals in het verleden mede het geval was, op basis van hun betrokkenheid bij de uit voering van projecten. Het is zeer wel verdedigbaar, dat ter wille van de continuïteit van de lopende projecten „oude stijl" de beide consequenties (nog) niet zijn ge trokken. Naarmate deze projecten gereedkomen, staat niets een verandering meer in de weg. Naar mijn mening verdient het overweging om, ter ver mijding van de bovengenoemde overlapproblemen en tevens met het oog op de nieuwe taak, met name de kwaliteitsbewaking, over te gaan tot een drastische in greep in de bestaande toestand. Ik denk hierbij vooral aan de instelling van één, breed samengestelde, weten schappelijke raad waaruit, afhankelijk van de aard van de te beoordelen projecten, ad hoe groepen van experts kunnen worden gevormd om de stuurgroep te advise ren. Dat deze raad ter vermijding van de noodzaak van een statutenwijziging met „commissie" zou moeten worden aangeduid, is mijns inziens een overkomelijk schoonheidsfoutje. Realisering nieuw elan Het in de aanvang genoemde artikel eindigt aldus: De verwachting (ten aanzien van de vernieuwingen) is, dat een bijdrage kan worden geleverd aan: - verhoging van de kwaliteit van het onderzoek en de resultaten daarvan; - verhoging van de aanpassing van het programma aan de behoeften; - verhoging van de efficiency van het onderzoek, waar door vertragingen tot een minimum worden terugge bracht; - verhoging van de belangstelling voor medewerking aan het onderzoek door duidelijker formulering van de doelstelling per project. Aan de beantwoording van de vraag of aan deze ver wachtingen is of wordt voldaan, moet een algemene op merking voorafgaan. Een internationale organisatie als de OEEPE lijdt, in ver gelijking met een nationale of lokale organisatie, onder de handicap dat de interne communicatie vrij traag ver loopt. Frequent vergaderen is duur en daar de OEEPE geen vergoeding van reis- en verblijfkosten kent (be halve voor het Bureau Exécutif), legt dit noodgedwon gen beperkingen op aan de mogelijkheid om op het ge wenste ogenblik alle betrokkenen bijeen te krijgen. Het afhandelen van zaken door middel van correspondentie 142 is weliswaar een theoretisch alternatief, doch munt evenmin uit door een hoge efficiency. Bovendien zijn er soms problemen die zich nauwelijks lenen voor een schriftelijke behandeling. Ook de uitvoering van de voorgenoemde werkzaamhe den verloopt niet altijd volgens plan. Het komt nogal eens voor, dat onverwacht urgent werk voor de eigen organisatie voorrang moet krijgen boven de medewer king aan een OEEPE-project. Met deze overwegingen op de achtergrond is een perio de van ongeveer vier jaar nauwelijks voldoende om er een gedegen evaluatie op te baseren. In het volgende zal dan ook worden volstaan met het signaleren van een aantal aspecten waaruit zal kunnen blijken of het „nieu we elan" enigermate tot realiteit is gekomen. Applicatiecommissies Commissie I Topografische kaarteringis het verst ge vorderd. Zij heeft twaalf onderwerpen gesignaleerd (zij het met verschillende urgentie), die zich lenen voor ge meenschappelijk onderzoek. Van enkele daarvan is de uitvoering inmiddels ter hand genomen. Commissie II (Kadastrale toepassingen) is begonnen met een inventarisatie van bestaande wensen. Hieruit is ge bleken, dat het onderwerp digitaal kaarteren ruime be langstelling geniet. Dit is ter verdere behandeling in han den gesteld van de Actiegroep „Data base technology and digital mapping". Daarnaast zal in september 1987 in Lausanne een gecombineerde vergadering plaatsvin den met de leden van Commissie C ten einde andere ge meenschappelijke onderwerpen te definiëren. Een van die onderwerpen zou kunnen zijn „cadastral renovation" onder optimale gebruikmaking van bestaande kaarten en metingen. Hiervoor blijkt in een aantal landen grote be langstelling te bestaan. Commissie III (Engineering surveys) heeft bij gebrek aan een voorzitter, voor welke functie moeilijk iemand blijkt te kunnen worden gevonden, nog niet gewerkt. Commissie IV (Thematische kaarteringen) lijdt onder ge brek aan belangstelling uit de deelnemende landen. Als oorzaak daarvoor is genoemd, dat fotogrammetrische en kartografische diensten die in de OEEPE zijn verte genwoordigd, blijkbaar weinig contacten hebben met de disciplines waar thematische kaarteringen worden be dreven. Commissie V (Land Informatie Systemen) is in het sta dium, dat een rapport wordt voorbereid over de lopende toepassingen van LIS in de deelnemende landen. Daar na zal worden nagegaan of, en zo ja hoe, kwaliteits standaards kunnen worden ontworpen, waarbij ook as pecten als nauwkeurigheid, betrouwbaarheid, volledig heid, aanpassingsmogelijkheden voor verschillende schalen, enz. zullen worden bekeken. Actiegroepen, wier taak het is concrete projecten te for muleren, zijn ingesteld voor de volgende onderwerpen: - Laser profiling. - Data Base Technology Digital Mapping. - Use of satellite data. - Digital Imagery. Werkgroepen zijn belast, en bezig, met de uitvoering van de volgende projecten: - Joint adjustment of Photogrammetric and terrestrial data. - Statistical analysis of block adjustment results. - Digital mapping. NGT GEODESIA 87

(NGT) Geodesia | 1987 | | pagina 14