INHOUD nederlands geodetisch tijdschrift uitgave van de stichting nederlands genootschap voor landmeetkunde EN VERDER 29e jaargang - no. 4 - april 1987 130 Eind 1987 zal het systeem Kaartverificatie bij het Kadaster operationeel kunnen zijn. 138 ASTRID is niet de naam van een meisje, maar van een computerprogramma. Zonder geheel volledig te willen zijn, geeft de auteur een overzicht van de kenmerken van het programma en de mogelijkheden die het biedt voor het berekenen van een netwerk op de ellipsoïde. Uiteraard ligt het voor de hand dat dit programma alleen zal worden toegepast, als het net 141 Onderzoek is van be lang. Zeker voor de ontwikke ling van een vakgebied. In zijn evaluatie geeft Van der Weele een overzicht van de huidige structuur, enige opmerkingen over samenstellen van com missies, en een beschouwing van de resultaten van het nieuw elan. NGT Geodesia komt 11 x per jaar uit (juli/augustus gecombi neerd) in een oplage van 3100 exemplaren. Redactie ir. M. P. Moolenaar, eindredacteur, Zutphen tel. kantoor (055) 77 51 23 tel. huis (05750) 1 48 26 A. M. den Boer, Nieuwerkerk a.d. IJssel dr. ir. F. J. J. Brouwer, Leusden G. W. Eversdijk, Breda ir. W. N. Ferwerda, Overveen P. Miete, Gouda G. M. van Osch, Apeldoorn Redactie-adres Waltersingel 1 7314 NK Apeldoorn tel. (055) 77 51 23 Inzending kopij Artikelen dienen vóór de 1e van de maand, voorafgaande aan de maand waarin het nummer ver schijnt, in het bezit van de eind redacteur te zijn. Tijdige indie ning geeft echter geen garantie voor plaatsing in het betreffende nummer. Dit is ter beoordeling van de redactie. Berichten en mededelingen die nen uiterlijk vóór de 15e van de maand in het bezit van de eind redacteur te zijn, om nog in het nummer van de volgende maand te kunnen worden opgenomen. Advertenties: P. H. de Jonge, Lingedijk 22, 4191 VE Geldermalsen tel. kantoor (03240) 3 77 00 tel. huis (03455) 7 16 59 Advertentietarieven op aanvraag. De plaatsing van een advertentie in een bepaald nummer kan al leen worden gegarandeerd, in dien deze advertentie uiterlijk de 15e van de voorafgaande maand in het bezit is van de advertentie acquisiteur. Abonnementen en adres wijzigingen: J. J. S. Kopaszewski, A. v. Schendellaan 16, 5531 TV Bladel tel. kantoor (040) 59 29 11 tel. huis (04977) 35 81 (na 19.00 uur) Abonnementsprijs: Voor leden van de aangesloten verenigingen gratis; niet-leden I 49,15 per jaar (binnenland); I 60,90 per jaar (België); f 74,10 per jaar (buitenland) en f 92,65 per jaar (luchtpost). Voor hen die studeren aan TU, HTS of MTS f 33,50 per jaar. Voor abonne menten die na 1 januari ingaan, wordt een abonnementsprijs berekend van I 5,— per nog te verschijnen nummer. Losse nummers: f 10,35, exclu sief verzendkosten, te bestellen bij J. J. S. Kopaszewski. 1987. Het overnemen evenais het vermenigvuldigen van artikelen en berichten is slechts geoorloofd na schriftelijke toestemming van redactie en auteur. NGT GEODESIA 87 ISSN 0016-707X Secretaris: J. A. Takens, De Kampen 8, 9431 KN Westerbork. Tel. kantoor (05920) 1 1000; tel. huis (05933) 32458 In de Stichting NGL nemen de volgende verenigingen deel: Vereniging van Technische en Administratieve ambtenaren van het Kadaster Vereniging van Landmeetkundigen Nederlandse Vereniging voor Geodesie Vereniging Meetkundige Dienst Rijkswaterstaat Kwaliteitsbeheer van kaarten bij het Kadaster ir. H. Velsink In dit artikel wordt uitgelegd hoe het systeem werkt en waarom men het heeft ontwikkeld. In de kaartvernieuwings- strategie van het Kadaster worden de kosten, kwaliteit en gebruik van het kartografisch bestand voortdurend tegen el kaar afgewogen. Daarbij is nodig dat men beschikt over een instrument waarmee de kwaliteit van de meetkundige informatie bepaald kan worden. Begrippen als lokale en regio nale precisie worden gedefi nieerd en in het systeem ge operationaliseerd. Het systeem wordt ontwikkeld in samenwerking tussen de af delingen Automatisering en Landmeetkunde/Kartografie. ,.JL_2cvrv TT!^,*TtC Samenhang tussen vuerkelijkheid. identificatie en idealisatie „Over topografische kaarten gesproken. drs. P. W. Geudeke 1 35 Onlangs ontving Kamer voorzitter Dolman van Wolters- Noordhoff BV het eerste exem plaar van de Grote Topografi sche Atlas van Nederland. Bij die gelegenheid hield de directeur van de Topografische Dienst Nederland als auteur van de kaarten een interessan te toespraak, die nu als artikel integraal is opgenomen. Verleden, heden en toekomst van de topografische kaart, de maker en de gebruiker komen daarin aan bod. Kennis van de terminologie van het kaartspel is bij het lezen welkom! De heer Geudeke stelt ook, dat de moderne technieken wel licht de noodzakelijke steun bieden om sneller tot het eind- produkt te komen. (Verderop in dit nummer is ook een redactioneel verslag opge nomen over de totale presenta tie van de atlas.) ASTRID: Vereffenen van een geodetisch netwerk op de ellipsoïde dr. ir. F. J. J. Brouwer werk groot in oppervlak of zijdelengte is en men de correcties van de kaartprojectie wil vermijden. De OEEPE, een evaluatie prof. ir. A. J. van der Weele Internationale samenwerking bij onderzoek blijkt moeilijk in verband met de communicatie mogelijkheden. Niettegenstaan de dat is de auteur van mening dat het nieuwe elan positief is opgepakt. Rest nog de verwachting dat wij te zijner tijd resultaten van dit onderzoek aan u kunnen presenteren. Agenda143 Stichting NGL144 Berichten144 Verslagen 146 Examenopgaven147 Scripties 150 Instrumentele ontwikkelingen 152 129

(NGT) Geodesia | 1987 | | pagina 1