Kwaliteitsbeheer van kaarten bij het Kadaster door ir. H. Velsink, werkzaam bij de directie Landmeetkunde en Kartografie van de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers te Apeldoorn. SUMMARY Quality control of maps Quality control of the production process and the maintenance of large scale line maps is discussed. Relevant aspects of testing the geometric quality are treated in more detail. An automated system for this testing procedure is described. RESUMO EN ESPERANTO Regado de la kvalito de mapoj La regado de la kvalito de la procedo de produktado kaj subtenado de grandskalaj mapoj estas la temo de la artikolo. Aspektoj koncernantaj la testadon de la geometria kvalito estas pli profunde pritraktitaj. Komputila sistemo por tia testado estas priskribita. Inleiding Bij de produktie en het beheer van grootschalige lijnen- kaarten is het noodzakelijk de kwaliteit van de kaarten voortdurend te toetsen. Hierbij moet onderscheid wor den gemaakt in het toetsen van de kwaliteit van de meetkundige informatie en de semantische informatie. Dit artikel beschrijft een geautomatiseerd systeem voor het toetsen van de meetkundige kwaliteit. Het is van be lang, voorafgaande aan de toetsing met behulp van dit geautomatiseerde systeem, de normen en toetscriteria zorgvuldig vast te leggen. Begrippen als lokale en regio nale precisie, harde en zachte topografie en dergelijke spelen daarbij een grote rol. Op deze begrippen gaat het artikel nader in, voordat het systeem zelf onder de loep wordt genomen. Informatie op grootschalige lijnenkaarten Het Kadaster heeft een lange traditie in het maken van grootschalige kaarten. Momenteel zijn de drie belang rijkste daarvan de kadastrale kaart, de GBKN en de basiskaart ten behoeve van het ontwerpproces in de landinrichting, het zogenaamde werkplan 2. De hoge kosten van het hermeten van de kadastrale kaarten, de sinds 1975 opgekomen contractsgewijze GBKN-produktie, het opgekomen bezuinigingsbeleid en de grotere mate van uitbesteding die in het verschiet ligt, hebben het Kadaster genoodzaakt de kosten, de kwali teit en het gebruik van de grootschalige kaarten scherper tegen elkaar af te wegen. Dat betekent, dat veel meer dan vroeger wordt geprobeerd alleen de noodzakelijke kwaliteit, en niet meer, te halen. Het is daarom nodig de kaarten strenger te testen op het kwaliteitsgehalte van de informatie. Voor een beter begrip wordt een onderverdeling aange bracht in de informatie op een kaart. De informatie die een kaart levert, ontstaat door gebruik te maken van de grafische elementen: punten, lijnen en vlakken. De symbolen en de tekst op de kaart worden uit deze grafische elementen samengesteld. De punt-, lijn en vlaksymbolen en de tekst worden de grafische tekens genoemd [Hake, 1982]. Meetkundige informatie, elementaire semantische infor matie en geaggregeerde semantische informatie worden nu onderscheiden. Bij meetkundige informatie wordt gedacht aan de ma ten, die aan de kaart kunnen worden ontleend. Een land- Grafische weergave Digitale weergave Morfologie Punt-, lijn- en vlak symbolen met hun grafische expressie richtingen. Punt-, lijn- en vlakele- menten vastgelegd in de entiteiten. Syntaxis Verbanden en orde ning in de symbolen. Het tweedimensionale tekenvlak. Verbanden en orde ning in de classificatie en de administratieve informatie. De logische gegevens structuur en de topo logische relaties. Meetkunde Maatvastheid van het tweedimensionale tekenvlak. X- en Y-coördinaten. Semantiek De betekenis van een symbool staat in de legenda. Beeldvorming. De betekenis van een element wordt gege ven door de classifica tie en de administra tieve informatie, die aan het element is gehangen. Gegevensaggregatie m.b.v. commando's als „select" en „join" uit een relationele vraagtaal. l'oorbeelden van vergelijkbare begrippen bij de grafische en de digi tale weergave van informatie, die afhangt van de geografische positie. meter gebruikt begrippen als precisie, idealisatie en be trouwbaarheid. De semantische informatie zegt wat over de betekenis van de grafische tekens en hun samenstellingen. De ele mentaire semantische informatie is de semantische informatie van de grafische tekens afzonderlijk. Maar het geheel is altijd meer dan de som der delen. Deze „extra" informatie is de geaggregeerde semantische informatie. Geaggregeerde semantische informatie vertelt iets over de samenhang in de kaart en hierbij zijn begrippen als ordening, verbanden en beeldvorming van belang. Bij semantische informatie spelen, naast precisie en be trouwbaarheid, aspecten als actualiteit, volledigheid, consistentie, grafische vormgeving en reprografische weergave een rol. 130 NGT GEODESIA 87

(NGT) Geodesia | 1987 | | pagina 2