„Over topografische kaarten gesproken. den door het systeem bewaard in het achtergrondgeheu gen. Zodra een berekening is uitgevoerd, worden de berekeningsresultaten ook naar het achtergrondgeheu gen weggeschreven. Daarbij blijft de relatie gehand haafd met de coördinaten en de algemene gegevens, waarmee de berekening is uitgevoerd. Daardoor is het mogelijk te allen tijde deze resultaten weer terug te halen en uit te lijsten. Een berekening kan halverwege het proces worden gestopt, bijvoorbeeld omdat er fouten in zitten die niet snel kunnen worden getraceerd. De resul taten van deze halve berekening worden wel wegge schreven naar het achtergrondgeheugen en kunnen op elk gewenst moment weer worden teruggehaald om de berekening op het afgebroken punt voort te zetten. Documentatie Het Systeem Kaartverificatie is zodanig opgezet, dat een landmeetkundig geschoold gebruiker door het systeem aan de hand wordt genomen en van begin tot einde wordt begeleid. Dit is gerealiseerd door hiërarchisch ge ordende schermen en het integreren van de handleiding in het systeem. Dat betekent, dat door middel van de ,,help"-knop over elk scherm informatie kan worden verkregen [FMS-handleiding, 1986]. Naast deze hand leiding, die in het systeem is geïntegreerd, verschijnt er ook een instructie (op papier) die informatie geeft over de achtergronden van het systeem en hoe het kan wor den toegepast. Slot Het Systeem Kaartverificatie biedt uitstekende mogelijk heden om het kwaliteitsbeheer van grootschalige lijnen- kaarten gestalte te geven voor wat betreft het meetkun dige aspect. Het Kadaster zal dit systeem gebruiken om: Hoewel de witte plekken op de wereldkaart in de oudste Bosatlas, ruim 100 jaar oud, nu wèl zijn ingevuld, be tekent dit nog niet dat voor elk gebied op aarde systema tisch opgenomen, gedetailleerde kaarten beschikbaar zijn. Dit geldt wèl voor de landen van West-Europa, die al een lange traditie van kaarten maken achter zich Tekst van een toespraak, gehouden bij de aanbieding van de Grote Topografische Atlas van Nederland aan de voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te 's-Gravenhage op 11 maart 1987. - het eigen kaartmateriaal kwalitatief te beheren; - de kwaliteit van kaartmateriaal, dat door derden aan het Kadaster wordt aangeleverd, te controleren; - elk produktieproces van kaartmateriaal in ieder pro cesonderdeel kwalitatief te beheersen. Het systeem is in een vergevorderd stadium van ont wikkeling en zal in het najaar van 1987 voor produktie- doeleinden beschikbaar zijn. Met het Systeem Kaartveri ficatie krijgen het Kadaster en, indien gewenst, tegen betaling ook derden, de beschikking over een krachtig instrument voor het beheer van de meetkundige kwali teit van grootschalige lijnenkaarten. Literatuur FMS-handleiding, VAX-11 FMS Forms Management System docu ment set, Software Distribution Center, Digital Equipment Cor poration, Northboro, Massachusetts, 1986. Goselink, G. P., Fotogrammetrische stadskaartering. Afstudeer scriptie TH Delft, Afdeling der Geodesie, 1984. Hake, Dr.-lng. G., Kartographie I, Sammlung Göschen; 2165, Berlin, New York: de Gruyter, 6. Auflage, 1982. HTW 1956, Handleiding voor de technische werkzaamheden van het Kadaster, vastgesteld bij de beschikking van de Staatssecre taris van Financiën van 28 mei 1956, no. 41. LGR, The Delft approach for the design and computation of geode tic networks, The staff of the Geodetic Computing Centre (LGR), in: Daar heb ik veertig jaar over nagedachtdeel I, TH Delft, Afdeling der Geodesie, 1982. Mikhail, Edward M., Friedrich E. Ackermann, Observations and least squares. IEP Series in Civil Engineering, New York, 1976. POM, Postacademische Overzichtscursus Mathematische Geode sie, voorcursus. Voorlopige uitgave; Werkeenheid Mathemati sche Geodesie en Landmeten, Faculteit der Geodesie, TU Delft, 1986. Raamsdonk, ing. J. van, Het uitwisselingsformaat binnen LKI: een nieuwe aanzet tot standaardisering? NGT Geodesia, juni 1986. Schipper, ir. L., Grondslagelementen: een nieuw begrip. NGT Geo desia, december 1984. hebben, in het bijzonder ons eigen land. Nederland be hoort tot de best gekaarteerde landen van de wereld, topografisch, maar ook kadastraal en thematisch. Over de topografische kaartering, met als eindprodukt de topografische kaart, wil ik een globaal beeld schet sen. Met een knipoog naar de terminologie uit het edele kaartspel vraag ik aandacht voor de voorhand, de maker, en de achterhand, de gebruiker van dit onmis baar gebleken beeld van ons woongebied, het 35 000 km2 oppervlak van Nederland. Onder het motto „Waar blijft de kaart" slaan we tenslotte nog een blik in de toe komst van de kaart. door drs. P. W. Geudeke, directeur van de Topografische Dienst Nederland te Emmen. SUMMARY „Talking about topographic maps. On the occasion of the presentation of the new Topographic Atlas of the Netherlands, the director of the Topographic Service reviews the history, developments, use and future of these maps. NGT GEODESIA 87 135

(NGT) Geodesia | 1987 | | pagina 7