LFT w Fragment Fragment uit de Choro-Topografische Kaart der Noordelijke Provin de Choro- uit ciën van het Koningrijk der Nederlanden op de schaal 1 115200. Blad Nr II. Uitgave 1821Dit fragment is een vergroting tot de schaal 1 50000. België tot 1830, en in het noorden na 1830, was te komen tot een terreininventarisatie ten behoeve van mili taire operaties, en aanvankelijk nog van beperkte om vang. Na jarenlang ijveren van de Generale Staf werd pas toestemming verkregen om het hele land te kaarte ren en de kaarten ook te drukken ten behoeve van een algemeen publiek. Rond 1855 bedroeg de oplage van de kaartbladen 400 a 500 exemplaren. Hiervan waren (slechts) 25 bestemd voor militair gebruik. Deze stafexemplaren werden met de hand ingekleurd en ook regelmatig bijgewerkt. De bladen werden tegen een bedrag van f 2,80, een forse prijs voor die dagen, beschikbaar gesteld. Gezien de forse prijs en het bijzondere karakter van zo'n uitgave zal het gebruik wel beperkt zijn gebleven tot overheidsinstellingen en de intellectuele elite van die dagen. De uitvoering van de kaart oogstte alom veel bewonde ring. Een nauwkeurig en gedetailleerd beeld van het land was nu tot stand gekomen. De kaart heeft als basis gediend voor twee andere be langrijke kaartwerken, die in de tweede helft van de 19e eeuw tot stand kwamen: de waterstaatskaart en de geo logische kaart. Hoewel de topografische kaarten vanaf de aanvang vrij beschikbaar waren, is de belangstelling van een breed publiek toch minder snel op gang gekomen dan in om ringende landen. In de behoefte aan kaarten voor het groeiende toerisme is in ons land vooral door de kartografische produktie van de ANWB voorzien. Topografische kaarten zullen daarvoor meestal als uitgangspunt hebben gediend! Het ontbreken van een echt wandeltoerisme, zoals in de meer heuvelachtige buurlanden rond 1900 ontstond, heeft de vraag naar de topografische kaart zelf (die daar voor bij uitstek geschikt is) niet gestimuleerd. Ook de tot voor kort geringe interesse van de Nederlander voor streekgeschiedenis en heemkunde heeft naar mijn me- NGT GEODESIA 87 ning niet die warme belangstelling voor kaarten gebracht die men als kaartproducent zou wensen. De professio nele belangstelling voor topografische kaarten, door moderne reproduktietechnieken inmiddels een massa- produkt geworden, is vooral na 1945 enorm toege nomen. In een land met een dichte bevolking, een intensief bodemgebruik en een gecompliceerde infrastructuur zijn goede gedetailleerde kaarten onmisbare instrumenten voor planning en beheer. Naast de vele nieuwe typen en soorten, van statistische kaarten tot inspraakkaarten, spelen de topografische kaarten een essentiële rol. Topografische informatie biedt immers de noodzakelijke basis (het referentiekader) voor welk ander gegeven dan ook, dat met de ruimte (ons woongebied) heeft te maken. Topografische kaarten bieden bovendien de vol ledige, aaneengesloten kartografische bedekking van het gehele land, op systematische en uniforme wijze weergegeven. De professionele belangstelling voor topografische infor matie van militaire zijde, eens de aanleiding om deze informatie te verzamelen, is onverminderd van kracht gebleven en in kwantitatief opzicht zelfs duizendvoudig gegroeid. Het ligt voor de hand te veronderstellen dat de sterk toegenomen professionele belangstelling zeker een uitstralingseffect naar het algemene gebruik heeft mee gebracht. Waar blijft de kaart? Over de toekomst van de gedrukte kaart De huidige topografische kaarten hebben een levens duur, een herzieningscyclus, van 5, 7 of 10 jaar, af hankelijk van de mate van verandering in het afgebeelde gebied. Het traditionele eindprodukt is de gedrukte papieren kaart. Voor professioneel gebruik kan de topografische informatie ook in de vorm van een grafische film worden geleverd (gemeenten, waterschappen, nutsbedrijven, enz.). De vraag is: wat hebben deze produkten voor toe komst in het doorbrekende tijdperk van elektronika, digi tale informatie en beeldschermen? Sinds een tiental jaren worden bij de kaartproduktie digi tale technieken toegepast. De basisinformatie van onder meer de luchtfoto wordt daarbij omgezet in digitale ge gevens, in getallen, die kunnen worden gebruikt om een tekenautomaat te besturen. Zo wordt het produktiepro- ces, omwille van de efficiëncy, stapsgewijs geautomati seerd. Voor de digitale gegevensbestanden blijken echter in toenemende mate nieuwe toepassingsgebieden, militair en civiel, te ontstaan. Zo zijn ontwikkelingen gaande om de gedigitaliseerde kaartinhoud van de zeekaart op een beeldscherm zichtbaar te maken en direct voor de navi gatie te gebruiken. Voor de navigatie op het land zijn elektronische autonavigatiesystemen in ontwikkeling, gebaseerd op digitale topografische informatie. Digitale terreingegevens vormen ook de basis voor meer omvattende geografische informatiesystemen, waarin topografische informatie wordt gekoppeld aan gegevens over bodemgesteldheid, bodemgebruik en vastgoed informatie. Deze ontwikkelingen gaan zeer snel en onge kende mogelijkheden liggen in het verschiet. Blijft er nog een toekomst voor de gedrukte kaart? Naar mijn overtuiging zal de gedrukte kaart nog in lengte van jaren een onmisbaar produkt blijven, als ze kan blijven voldoen aan de gestelde eisen van nauwkeurigheid, dui- 137

(NGT) Geodesia | 1987 | | pagina 9