Ervaringen met de opbouw van een lijnsegmentenbestand in de gemeente Hilversum De covariantiematrix van schatbare coördinaten is sin gulier en dus niet inverteerbaar. Bij het met behulp van coördinaten aansluiten van puntenvelden heeft men echter de inverse van de covariantiematrix van de coör dinaten nodig. In het volgende artikel, getiteld „De aan sluitingsvereffening", zal o.a. worden besproken hoe men genoemde singulariteiten adequaat kan verwerken. (Dit artikel zal worden gepubliceerd in het juninummer van NGT Geodesia.) Literatuur 1Teunissen, P. J. G., M. A. Salzmann en H. M. de Heus, Theory of Connecting Geodetic Pointfields, with Applications. In druk. 1987. 2. Noble, B., Applied Linear Algebra. Prentice-Hall Inc. 1969. 3. Baarda, W., S-transformations and Criterion Matrices. Nether lands Geodetic Commission, Publications on Geodesy, New Series, Vol. 5, No. 1. Delft, 1973. 4. Van Mierlo, J., Free Networks Adjustment and S-transforma tions. DGK, Reihe B, Nr. 252, p. 41-54, 1979. 5. Teunissen, P. J. G., Generalized Inverses, Adjustment, the Datum Problem and S-transformations. In: Optimization of Geodetic Networks, p. 11-55. Eds. Grafarend and Sansö. Sprin ger Verlag, 1984. 6. Teunissen, P. J. G., The Geometry of Geodetic Inverse Linear Mapping and Non-linear Adjustment. Netherlands Geodetic Commission, Publications on Geodesy, New Series, Vol. 8, No. 1. Delft, 1985. door J. A. M. Hop, werkzaam bij de Dienst Ruimtelijke Ordening, Volkshuisvesting en Milieubeheer van de gemeente Hilversum. SUMMARY Experiences with the set-up of a network of spatial units Hilversum, famous radio city, has about 88 000 inhabitants. The surveying department of the munici pality has developed a spatial-oriented information system at a municipal level. Users and future users are the different sections of works, responsable for town planning, traffic, sewery, etc. A short overview is given of the preparations and activities in building the network of spatial units. mm WÊSÈm- id. Inleiding De gemeente Hilversum telt ongeveer 88 000 inwoners. De gemeentelijke activiteiten zijn verdeeld over een aan tal diensten en bedrijven. De afdeling Landmeten maakt deel uit van de Dienst Ruimtelijke Ordening, Volkshuis vesting en Milieubeheer (fig. 1). Zij heeft een centrale taak op het gebied van de landmeetkunde, de kartogra- fie, de fotogrammetrie en de reprografie. Tevens advi seert de afdeling over vastgoedregistratie en automatise ring. directie R.V.M.-Grondbedr. technische stafafdeling landmeten ruimtel. ordening bouw- en won. toez. civiele techniek verkeer grond zaken milieu beheer Fig. 1. Organigram van de Dienst Ruimtelijke Ordening, Volkshuis vesting en Milieubeheer. Uit enkele proeven in Hilversum is gebleken dat: - de toegevoegde waarde van de grafische presentatie van plaatsgebonden informatie in de vorm van the- makaarten erg groot is; - deze presentatie kan gebeuren met micro-computers, indien geen al te grote bestanden met elkaar moeten worden gekoppeld. Vanuit de landmeetkundige afdeling is toen het initiatief genomen de bestaande gegevensbestanden te koppelen 188 via een lijnsegmentensysteem. Dit systeem zal in de toe komst het verband moeten leggen tussen de diverse administratieve bestanden. De informatie uit deze be standen kan in de vorm van thematische kaarten worden gepresenteerd voor planning en beleid. Aanvankelijk zal het systeem dienen als basis voor verkeersprognose- modellen en het vastleggen van onderzoeksgegevens, die worden verzameld ten behoeve van bestemmings plannen en stadsvernieuwingsprojecten. Lijnsegmentensysteem Om een inzicht te krijgen hoe het bestand is opgebouwd, volgen hier enkele gegevens over de gevolgde werk wijze, en enkele getallen en hoeveelheden. Bij de opbouw en inrichting van het systeem is gebruik gemaakt van de Handleiding voor de gestandaardi seerde konstruktie van een lijnsegmentennetwerk" van de gemeente Rotterdam. Deze handleiding is door de Werkgroep Standaardisatie Lijnsegmentensysteem (WSL) tot standaard verklaard van de vier grote steden. (Een omschrijving is gepubliceerd in NGT Geodesia, de cember 1986.) De voorbereiding is gebeurd op en met behulp van: a. de kaart 1 5 000 van de gemeente, waarop alle blok ken zijn aangegeven, met een nummering van de wijk- en buurtindeling van het CBS (fig. 2); b. de stratentabel; dat is een lijst met straatnamen op alfabetische volgorde, met straatcode, huisnummers en verwijzing naar het blok waarin het huisnummer valt (fig. 3); c. de huisnummerkaart op schaal 1 2 000, waarop de constructie van de segmenten is uitgevoerd (fig. 4); d. de kaart 1 500 voor het oplossen van incidentele constructieproblemen. NGT GEODESIA 87 secretariaat fin.-econ. administratie

(NGT) Geodesia | 1987 | | pagina 20