Directeur ir. J. Zijlstra van Heidemij Vastgoeddiensten BV. vesteringen in vastgoed is goede informatie nodig voor beheer en onderhoud. Het Hoofd Marketing wist, dat 95% van ons vader landse volk bij vastgoed slechts denkt aan gebouwen en makelaars. Wij horen bij die 5%, die de visie heeft: alles met een vaste plaats ten opzichte van het aardoppervlak, alles wat in kaart is te brengen. Daar horen bijvoorbeeld ook riolen en straalzenderpaden bij", zo vervolgde hij. Heidemij Vastgoeddiensten BV telt ongeveer 300 medewerkers in vijf produktgroepen: Vastgoedtaxatie, Vastgoedinspectie, Geode sie, Advies Vastgoedinformatie en Beheer en Grondzaken I rent meesterskantoor). Het Hoofd Landmeten en Kartografie, ing. A. C. Zijderveld, was trots op de recente opdracht van de NAM om ter bepaling van de bodemdaling door de gaswinning in het noorden 2100 km heen en terug te waterpassen. Het instrumentarium daarvoor is een selectie uit de produktiestroom van de fabrikant, en is voorzien van speciale certificaten. Interessant leek verder een opdracht voor maatvoering in een bouwput van de waterkrachtcentrale Maurik. De produktgroep heeft 30 a 40 (flexibele) meetploegen en is daarmee in de particu liere dienstverlening één van de grootste. Zeker op de vrije geodeti sche markt leeft de visie, dat de vereiste informatie bepaalt hoe nauwkeurig de meting moet zijn. ,,Die is meestal minder dan de techniek mogelijk maakt. Overdaad schaadt ook hier, vooral finan cieel", aldus ook dit bedrijf. Ir. W. M. Bots van de Adviesgroep Vastgoedinformatie deed uit de doeken, dat ,,ten gevolge van de automatisering de vastgoedinfor matie bij overheden is toegenomen" en dat leek me fijntjes gezegd. De mogelijke assistentie begint bij het definiëren van de probleem stelling. De organisatie is een opvallend probleem-aspect. Ingang voor de adviezen is de informatiebehoefte. (Als een voorbeeld werd genoemd, dat binnen het Ministerie van VROM diverse afdelingen aan dezelfde woningbouwcorporaties dezelfde vastgoedgegevens vragen.) De gemeente Den Haag wordt geadviseerd, in navolging van de andere grote steden, over te gaan van analoge op digitale kaartvervaardiging. Dit specialisme van kartografische vastgoed informatie werd tijdens de perspresentatie bij Heidemij Vastgoed diensten BV zelf gedemonstreerd door ing. J. M. van Dam. Op een interactief grafisch (micro)systeem was men praktisch bezig met GBKN-vervaardiging. Landmeten, classificeren, inspecteren en taxeren inventariseren respectievelijk de locatie, hoedanigheid, kwaliteit en waarde van vastgoed. Voor gebundelde kennis zal het begrip vastgoedinforma tie alom terrein winnen. De nieuwe naam van dit veranderde bedrijf werkt daaraan mee. Adfj dgn Boer ZEEBURG-EXCURSIE VMDR 35 leden van de Vereniging Meetkundige Dienst Rijkswaterstaat (VMDR) gingen op 13 april 1987 op excursie naar Amsterdam. Bezocht werden het informatiecentrum en bouwproject ringweg oost (AIO) van de Rijkswaterstaat zelf en een rioolwaterzuiverings inrichting. Ten oosten van Amsterdam kruist de ringweg in de toekomst het Amsterdam-Rijnkanaal, het Nieuwe Diep, het IJ-meer en het Buiten-IJ met de vaargeul naar het IJsselmeer. De nieuwe oever verbinding kan in twee delen worden gesplitst: een brug over het IJ-meer, het Nieuwe Diep en het Amsterdam-Rijnkanaal en een tunnel over het Buiten-IJ, respectievelijk de Zeeburgerbrug en - tunnel genaamd. Die Zeeburgertunnel wordt pas de vierde auto tunnel onder het Noordzeekanaal en het IJ, over de vijfde en de zesde wordt al druk gepraat. Bij de bouw van de tunnel wordt gebruik gemaakt van twee methoden. Het onderwatergedeelte wordt afgezonken, de andere delen worden ter plekke gebouwd binnen stalen damwandkuipen. Op een daarvan werd goed ge mutst met helmen een kijkje genomen. De tunnelelementen zullen worden afgezonken op heipalen, die zich (allicht) onder wa ter bevinden. De opdrachtgever, de Directie Sluizen en Stuwen van de Rijkswaterstaat, verzocht specialistische assistentie aan de Meetkundige Dienst voor het inmeten van die geheide palen. Hier voor is een meetsysteem ontwikkeld met gebruikmaking van de AGA-Minilir. Bij de Zeeburgerbrug verbaasden de excursiegangers zich over de schuif methode. Om misverstanden te voorkomen: dit slaat niet op de financiering, maar op de techniek. Bij deze methode wordt op een centrale plaats wekelijks een moot van de betonbrug gebouwd. Na het storten, verharden en voorspannen van de eerste moot is deze over z'n eigen lengte (29 meter) over de pijlers in de richting van z'n definitieve plaats verschoven. Vervolgens is de tweede moot tegen de eerste aangestort, eraan verbonden en samen met de eerste moot weer over een mootlengte verschoven. Zo groeit de brug wekelijks. De totale lengte van dit deel wordt 900 meter en het kost zo heel wat tijd. Na een koffietafel in restaurant Dirckshof in Amsterdam-noord werd nog een bezoek gebracht aan de gemeentelijke Rioolwater zuiveringsinrichting Oost, die in 1982 in gebruik werd genomen. Het was interessant om dat één keer gezien en geroken te hebben. Verdere riooljournalistiek bespaar ik u. De dag was overigens goed georganiseerd. Adri den Boer VERSLAG VAN HET ASPRS/ACSM/AUTOCARTO- CONGRES TE BALTIMORE Deze keer (30 maart t.m. 3 april 1987) werd het ASPRS/ACSM/AutoCarto-congres gehouden in Baltimore (ASPRS American Society of Photogrammetry and Remote Sensing, ACSM American Congress of Surveying and Map ping.) (Ik heb me uit kostenoverweging alleen ingeschreven voor ASP/ACSM.) Op de tentoonstelling waren alle belangrijke produ centen van fotogrammetrische instrumenten en van grafische soft ware aanwezig. Het belangrijkste nieuwtje was m.i. de low cost analytische plotter van Zeiss, speciaal ontworpen als kaarteerma- chine. Hoewel de traditionele fotogrammetrie een belangrijk onder deel van het congres vormde, wordt de invloed van remote sensing i.e. digitale beeldverwerking steeds groter. Wat verder opviel is, dat digitale beeldcorrelatie praktisch geen aandacht kreeg, noch bij de fabrikanten, noch bij de sprekers. Is dit stilte voor de storm?? Fotogrammetrie Allereerst een overzicht van de nieuwe hardware: Kern introduceerde zijn DSR11 analyt met een PC/AT. De stan daard software gaf op de PC de indruk iets sneller te werken dan op de PDP 11/23. Door de inzet van de PC kan de prijsstelling van de DSR11 iets goedkoper zijn, maar het is een gelimiteerd systeem. Het grafische gedeelte van de kaarteersoftware, dat op dezelfde PC draaide, was ronduit matig van kwaliteit. Het interactief grafische systeem van Kern, Infocam, ziet er goed uit en biedt prima moge lijkheden voor het editen van modellen/bladen. Infocam is geba seerd op een Microvax II, met een hoge resolutie kleurenbuis. Ver der weinig nieuws van Kern, zelfs de digitale beeldcorrelatoren wa ren afwezig. Wild toonde een nieuw analytisch instrument, S9-AP. Wild heeft, evenals Zeiss, het real time berekenen van de modelposities over gedragen aan een micro-processor. Dit biedt de mogelijkheid om een computer aan te sluiten, zonder een real time operating system. De stuurcomputer is dan ook een Sun-3 draaiend onder Unix. De digitale data wordt opgeslagen in een relationele databa se, en is zowel via een IGS als een query taal (SQL) te manipuleren. De als optie verkrijgbare superimpositie wordt in stereo in het beeld geprojecteerd, wat m.i. nog door niemand wordt gedaan. Hierdoor is het mogelijk niet alleen een controle op de X- en Y-coördinaat te doen, maar ook op de Z-coördinaat. Het beeld was mede door de 60hz refresh frequentie mooi. De analytische plotter zelf is nieuw en ziet er duur uit. Er was geen prijsinformatie te krijgen. Wild spreekt zelf van een low cost system, maar ik vermoed dat alleen de supe- rimpostie, Wild noemt het raster injected verification subsystem (RIVS), al meer dan f 150.000,— kost. Zoals in de inleiding vermeld, bracht Zeiss een nieuwe generatie analytische plotters, waarbij de P3 terecht zeer veel aandacht trok. 192 NGT GEODESIA 87

(NGT) Geodesia | 1987 | | pagina 24