Goederen die aan ruilverkaveling zijn onderworpen Zoals blijkt uit de titel van de wet, gaat het om ruilver kaveling van landeigendommen. Het is onnodig hier stil te staan bij het begrip „landeigendom" zelf, waarover enkele interessante studies zijn verschenen. Bij nader onderzoek blijkt echter, dat in het ruilverkavelingsblok goederen kunnen worden opgenomen, die niet sensu stricto als landeigendommen worden beschouwd. Het verslag van de Kamer van Volksvertegenwoordigers bij de wet van 22 juli 1970 (1968 - 1969, Stuk 250 no. 1, p. 3), is wat dat betreft zeer duidelijk en vermeldt onder meer ,,Uit ervaring is inderdaad gebleken dat het nuttig kan zijn dergelijke onroerende goederen (d. w.z. gronden die manifest geen landbouwgronden zijn) op te nemen In het ruilverkavelingsblok ten einde over te gaan tot de ge wenste verbetering van de begrenzing van de kavel of ook tot het tot stand brengen van een weg of een erf dienstbaarheid die nodig zou worden geacht". Op te merken valt dat de wet van 11 augustus 1978, voor wat betreft het Vlaamse Gewest, artikel 2 van de wet van 1970 heeft opgeheven. Dit artikel voorzag, dat de onroerende goederen aangewezen door de Minister van Landbouw, niet werden opgenomen in een ruilverkave ling wegens het gebruik of de bestemming ervan, waar door zij ongeschikt zijn voor de landbouw of hun ge schiktheid hiervoor onzeker is, evenals de geklasseerde landschappen, behoudens machtiging van de Konink lijke Commissie voor Monumenten en Landschappen. De reden van opheffing van deze bepaling in 1978 ligt in het feit, dat het precies de bedoeling van de wetgever was niet-landbouwgronden en geklasseerde landschap pen in het ruilverkavelingsblok op te nemen ten einde ze, zo nodig, beter geschikt te maken voor hun specifieke bestemming (gezien in het kader van de landinrichting). Het is dus duidelijk, dat de minister bij de vastlegging van het ruilverkavelingsblok goederen in dit blok kan op nemen, die manifest geen landbouwgronden zijn, ten einde bij te dragen tot de finaliteit van de wet. In deze context stelt zich het probleem van de vergoedingen, vooral van de vergoeding voor het verlies van gronden die geen landbouwgronden zijn, een probleem dat later wordt behandeld. De vaststelling van het ruilverkavelingsblok behoort tot de bevoegdheid van de uitvoerende macht. De recht bank heeft dus niet te oordelen over de beslissing van de overheid, waarbij een bepaald perceel in het blok wordt opgenomen [3]. Een verzoekschrift tot verzet tegen de voorgenomen ruilverkaveling bij de vrederechter is on ontvankelijk [4], Opsomming van de rechtsvorderingen voorzien in de wet 1. Afpaling van de blokgrens: artikel 18. 2. Inbreng en de classificatie: artikel 23. 3. Betwisting nopens de cultuurschade: artikel 25 1, lid 5. 4. Rechtsvorderingen nopens de pacht: artikel 31. 5. Herverkaveling: artikel 43 1, lid 1. 6. Kostenomslag: artikel 43 1, lid 2. 7. Overdracht van zakelijke rechten: artikel 43 2. 8. Rechtsvorderingen na de ruilverkavelingsakte: artikel 52. Aard van het ruilverkavelingsrecht Het ruilverkavelingsrecht, zoals de onteigeningswetge ving en de wetgeving op de stedebouw en ruimtelijke NGT GEODESIA 87 ordening, behoort deels tot het administratief recht (zie de juridische aard van het ruilverkavelingscomité, het verplichtend karakter en het doel van de ruilverkaveling, de te volgen procedure), en deels tot het burgerlijk recht. Kenmerkend voor de Ruilverkavelingswet is, dat deze wet een uitzonderingswet is. Hieruit volgt dat, wat be treft de materies die door de wet zijn geregeld, alleen de uitzonderingswet van toepassing is, bij uitsluiting van de algemene wetsbepalingen, en dat alleen die vorderingen mogelijk zijn die op beperkende wijze in deze wet zijn voorzien, overeenkomstig de in deze wet beschreven regels van aanleg, bevoegdheid en rechtspleging. Dit betekent ook, dat aan de begrippen waarde van de kavels, opleg, gebruiksverlies, meer- en minderwaarden en cultuurschade (zie verder) die betekenis moet worden gegeven, die zij in de wet hebben. Algemene beginselen van rechtsbescherming toe gepast op de ruilverkaveling Ofschoon de Ruilverkavelingswet een uitzonderingswet is, zijn uiteraard alle beginselen inzake rechtsbescher ming op het ruilverkavelingsrecht van toepassing. Aan gezien dit recht zowel tot het administratief recht als het burgerlijk recht behoort, zijn onder meer de regelen van behoorlijk bestuur van toepassing, inzonderheid de regel dat het ruilverkavelingscomité die de ruilverkaveling uit voert en die een openbaar bestuur is, geen beslissing mag nemen zonder voorafgaand de betrokkenen te heb ben gehoord. Inzake gerechtelijk recht kunnen worden aangehaald: de gelijke behandeling van de gedingvoerende par tijen; de regel volgens welke de rechter onafhankelijk en onpartijdig moet zijn; de regel dat niemand in een zelfde zaak tegelijk rech ter en partij mag zijn; de regel dat niemand in een zelfde zaak tegelijk rech ter en deskundige mag zijn [5], Onder rechtsbescherming inzake ruilverkaveling vallen niet alleen de rechtsvorderingen voorzien in de wet, doch ook deze van het gemene recht voor zover deze niet strijdig zijn met de beschikkingen van de Ruilverka velingswet. Vorderingen strekkende tot het betalen van schadevergoeding op grond van artikel 1382 BW en de beroepen tot nietigverklaring ingediend bij de Raad van State tegen de akten van de administratieve overheden vallen dus ook onder deze rechtsbescherming. Wanneer een wederrechtelijke bestuurshandeling op de subjectie ve rechten van de bestuurde inbreuk pleegt, kunnen de hoven en rechtbanken de openbare rechtspersoon ver oordelen tot het betalen van schadevergoeding, over eenkomstig de gewone regels van aanleg, bevoegdheid en rechtspleging [6]. Anderzijds doet de afdeling admi nistratie van de Raad van State uitspraak bij wijze van arresten, over de beroepen tot nietigverklaring wegens overtreding van hetzij substantiële, hetzij op straffe van nietigheid voorgeschreven vormen, overschrijding of af wending van macht, ingesteld tegen de akten en regle menten van de onderscheiden administratieve over heden [7]. Breed gezien kunnen ook tot de rechtsbescherming wor den gerekend de administratieve procedures van onder zoek die elke belangrijke fase van de ruilverkaveling inbreng en classificatie, herverkaveling, kostenomslag en overdracht van zakelijke rechten voorafgaan en telkens worden gevolgd door de mogelijkheid een rechtsvordering in te leiden voor de vrederechter. 171

(NGT) Geodesia | 1987 | | pagina 3