INHOUD nederlands geodetisch tijdschrift uitgave van de stichting nederlands genootschap voor landmeetkunde EN VERDER 29e jaargang - no. 6 - juni 1987 222 Onder het Ministerie van Verkeer en Waterstaat res sorteren verschillende land meetkundige eenheden. Eén daarvan is de afdeling Land meetkundig Werk van de Rijks dienst voor de IJsselmeer- polders (RIJP), die op 12 juni 1987 het 40-jarig bestaan vierde. Ter gelegenheid daar van schreven medewerkers deze coproduktie. 229 Na de algemene inlei ding en de verhandeling over het rangdefecte lineaire tweede standaardvraagstuk, is het in onze mini-serie over het aansluiten van puntenvelden nu tijd om de vereffeningspro cedure bij de gelijkvormig heidstransformatie onder de loep te nemen. Naast de for mulering van het kleinste 235 De landmeter der eerste klasse, W. Horsting, heeft 150 jaar geleden goed werk verricht in de gemeente Barneveld. Tot die conclusie komt de auteur na een vergelij king tussen de eerste en de laatste analoge kaart van het Kadaster, respectievelijk minuutplan en GBKN-blad. Het artikel mag met fraai oud materiaal zijn geïllustreerd, de berekening van de overbepaal- de transformatie is uitgevoerd op een microcomputer! 239 De auteur, lid van de werkgroep Historie der Geode sie van de Rijkscommissie voor Geodesie, stelt dat het in 1986 memoreren van het derde eeuwfeest van het NAP onjuist en zelfs ernstig mislei dend was. Niet niks, want de PTT gaf er 14 000 000 post zegels van uit en de Rijks waterstaat een boekje. De redactie van dit tijdschrift zou bij verslag en boekbespre king ook onvoldoende kritisch zijn geweest. Voorts verwijt de schrijver de tegenwoordige beheerder van het peilmerken- net, de Rijkswaterstaat, te weinig gedaan te hebben om de betekenis van de letter ,,N" in de afkorting NAP bekend te maken. Hij illustreert dat met enkele voorbeelden van de geijkte blunder om Nieuw" in plaats van Normaal" te gebruiken. NGT Geodesia komt 11 x per jaar uit (juli/augustus gecombi neerd) in een oplage van 3100 exemplaren. Redactie ir. M. P. Moolenaar, eindredacteur, Zutphen tel. kantoor (055) 77 51 23 tel. huis (05750) 1 48 26 A. M. den Boer, Nieuwerkerk a.d. IJssel dr. ir. F. J. J. Brouwer, Leusden G. W. Eversdijk, Breda ir. W. N. Ferwerda, Overveen P. Miete, Gouda G. M. van Osch, Apeldoorn Redactie-adres Waltersingel 1 7314 NK Apeldoorn tel. (055) 77 51 23 Inzending kopij Artikelen dienen vóór de 1e van de maand, voorafgaande aan de maand waarin het nummer ver schijnt, in het bezit van de eind redacteur te zijn. Tijdige indie ning geeft echter geen garantie voor plaatsing in het betreffende nummer. Dit is ter beoordeling van de redactie. Berichten en mededelingen die nen uiterlijk vóór de 15e van de maand in het bezit van de eind redacteur te zijn, om nog in het nummer van de volgende maand te kunnen worden opgenomen. Advertenties: P. H. de Jonge, Lingedijk 22, 4191 VE Geldermalsen tel. kantoor (03240) 3 77 00 tel. huis (03455) 7 16 59 Advertentietarieven op aanvraag. De plaatsing van een advertentie in een bepaald nummer kan al leen worden gegarandeerd, in dien deze advertentie uiterlijk de 15e van de voorafgaande maand in het bezit is van de advertentie acquisiteur. Abonnementen en adres wijzigingen: J. J. S. Kopaszewski, A. v. Schendellaan 16, 5531 TV Bladel tel. kantoor (040) 59 29 11 tel. huis (04977) 35 81 (na 19.00 uur) Abonnementsprijs: Voor leden van de aangesloten verenigingen gratis; niet-leden f 49,15 per jaar (binnenland); f 60,90 per jaar (België); f 74,10 per jaar (buitenland) en f 92,65 per jaar (luchtpost). Voor hen die studeren aan TU, HTS of MTS I 33,50 per jaar. Voor abonne menten die na 1 januari ingaan, wordt een abonnementsprijs berekend van f 5,per nog te verschijnen nummer. Losse nummers: f 10,35, exclu sief verzendkosten, te bestellen bij J. J. S. Kopaszewski. 1987. Het overnemen evenals het vermenigvuldigen van artikelen en berichten is slechts geoorloofd na schriftelijke toestemming van redactie en auteur. ISSN 0016-707X Secretaris: J. A. Takens, De Kampen 8, 9431 KN Westerbork. Tel. kantoor (05920) 1 1000; tel. huis (05933) 32458 In de Stichting NGL nemen de volgende verenigingen deel: Vereniging van Technische en Administratieve ambtenaren van het Kadaster Vereniging van Landmeetkundigen Nederlandse Vereniging voor Geodesie Vereniging Meetkundige Dienst Rijkswaterstaat 40 jaar landmeten voor het Zuiderzeeproject Het artikel beschrijft de historie van de zeer veelzijdige afde ling. Aan het slot worden ook de actuele problemen voor de RIJP aangestipt rond het nog niet in uitvoering nemen van de Markerwaard. Gesugge reerd wordt een onderzoek naar een verzelfstandiging van de afdeling Landmeetkundig Werk. In een regionale samen werkingsvorm zouden werk, kennis en ervaring voor Flevo land behouden kunnen blijven! Over het aansluiten van puntenvelden (2): De aansluitings vereffening dr. ir. P. J. G. Tennissen ir. M. A. Salzmann ir. H. M. de Heus kwadraten vereffeningsmodel staat hierbij centraal de vraag: wat zijn de coördinaatdefinities voor de beide aan te sluiten puntenvelden? Een uitgewerkt voorbeeld voor twee waterpasnetjes van elk drie punten maakt alles duide lijk. 2' 2' netwerk (1) netwerk (2) In de volgende editie van NGT Geodesia volgt de tweede helft van dit artikel, waarbij een alternatieve formulering van het model met gebruikmaking van S-transformaties wordt be schreven. Een kwaliteitsvergelij king tussen de minuut- en GBKN-kaart van Barneveld A. M. Molen Probeert het NAP de geschiedenis naar zijn hand te zetten? H. N. Pelkman Hoe dan ook: deze bijdrage verduidelijkt nog eens de eigen verantwoordelijkheid van au teurs voor hun artikelen in dit blad. Op persoonlijke titel is ook de eerste (en laatste?) reactie. Reactie op het artikel van H. N. Pelkman 241 Agenda244 Stichting NGL244, 245 Berichten244 Verslagen246 NGT GEODESIA 87 221

(NGT) Geodesia | 1987 | | pagina 1