computer) de geschetste problemen konden oplossen. Verificatie van nieuwe metingen op een beeldscherm, het gemakkelijk opsporen en wijzigen van gemaakte fou ten en het op elkaar aansluiten van bestaande en nieuwe situaties leverden een grote efficiencyverbetering op. Interactief grafisch systeem Sinds januari 1982 heeft de afdeling Landmeetkundig Werk de beschikking over een interactief grafisch systeem voor digitaal kaartbeheer, het Gradis 2000 systeem van de firma Contraves AG in Zürich. Naast visuele controle op meetgegevens biedt dit systeem uit gebreide constructiemogelijkheden en in- en uitvoerfaci liteiten voor meetgegevens, plot- en administratieve gegevens. Ook combinatie- en selectiemogelijkheden van grafische gegevens en koppelingsfaciliteiten naar administratieve bestanden behoren tot de mogelijkheden. De gegevens structuur is gebaseerd op de volgende elementen: lijn- ketens, grafische teksten, symbolen en alfanumerieke informatie. Deze elementen in een willekeurige combina tie vormen objecten, die als logische eenheden één of meerdere sleutels meekrijgen om een classificatie moge lijk te maken. Zo ontstaat een „overlay-structuur" die de gebruiker in staat stelt het gewenste kaartbeeld samen te stellen op basis van deze classificatie. Classificatie van gegevens vond plaats met betrekking tot topografie, Kadaster, leidingen, matenplannen en kartografie; meetmethoden werden aangepast aan de nieuwe werkwijze. Ook startte de opbouw van digitale grootschalige kaartenbestanden in Flevoland. Vervaardiging en produktie van kaarten In 1978 bedroeg het aantal op het Contraves teken systeem vervaardigde tekeningen 1200, dat in 1982 opliep tot ruim 3200 stuks. De bezetting van het systeem nam daarbij toe tot meer dan acht uur per dag. In 1983 kwam de snelle verificatieplotter Calcomp 965 in gebruik om het steeds groeiende aantal tekeningen de baas te blijven. Langzamerhand werden op deze machi ne nagenoeg alle proeftekeningen op papier en defini tieve tekeningen op polyesterfilm geproduceerd. Een tweede interactief grafisch werkstation werd ingezet bij de opbouw van het grafische bestand. Medewerkers van de sectie Automatisering volgden een specifieke programmeercursus ten einde het interactieve systeem aan te passen aan de eigen landmeetkundige wensen. Medewerkers van de subafdeling Kartografie/ Kadaster werden succesievelijk via praktijkcursussen in gewerkt. In de laatste tien jaar hebben ingrijpende veranderingen hun intrede gedaan in het proces van kaartvervaardi ging. Naast het beschikbaar stellen van financiële mid delen bepalen opleiding of kennis van medewerkers, ver nieuwing of uitbreiding van uitrusting en aanpassing van middelen, de invoering van technologie. De automatise ringsinspanning betekende dan ook voor alle betrokken personeelsleden een voortdurende bereidheid tot aan passing. Het enthousiasme en de motivatie van deze medewerkers hebben in belangrijke mate het resultaat van de inspanningen bepaald. Uitbreiding en opleiding van personeel Ook in het werkgebied van de afdeling Landmeetkundig Werk deden zich in de loop der tijd veranderingen voor. Door de instelling van de gemeente Lelystad op 1 januari 1980 en de daaraan voorafgaande overdrachtswerk zaamheden, alsmede de te verwachten overdrachten in verband met de instelling van de gemeenten Almere en Zeewolde, bleek het noodzakelijk om, behalve een ver dergaande automatisering door te voeren, het personeel fors uit te breiden. Wegens toegenomen complexiteit van de meetwerkzaamheden en van de kaartvervaardi ging was een opleidingsniveau lager dan MBO/MTS- landmeten onvoldoende. In 1981 begon het aantrekken van personeel met de vereiste opleiding. Ondanks de toewijzing van negen nieuwe formatieplaat sen moest personeel van externe bureaus worden inge huurd om de toenemende werkdruk het hoofd te kunnen bieden. Ook vond uitbesteding van verschillende om vangrijke werken plaats. De begeleiding van deze inge huurde medewerkers, het voorbereiden en controleren van uitbesteed werk brachten veel extra werk met zich mee (fig. 5). Hoofd afdeling Landmeetkundig Werk Adm medewerker Staf-medewerker Hoofd Landmeten Hoofd Automatische Kaartverv. Systeem- analist/prog. Programmeur/ Operator Rayonchef Rayonchef plv Rayonchef plv Rayonchef Sectiechef Kadaster Sectiechef Kartografie Sectiechcf Topografie Sectiechef Nutsvoorz 1* Kartograaf Reprograaf 1* 1 Kartograaf 15* Kartograaf 7* Ploegchef 1 4* Ploegchef 2 4* Ploegchef 3 2* 14) Waarnemer 12* 14) Meetassistent 7* 110) I is ingehuurd Fig. 5. Organisatieschema afdeling Landmeetkundig Werk RIJP (hoofd: ir. H. W. v.d. Zijpp). NGT GEODESIA 87 227

(NGT) Geodesia | 1987 | | pagina 7