Geautomatiseerd vastgoedinformatiesysteem Met de op 1 januari 1984 ingestelde gemeenten Almere en Zeewolde werden bestuursovereenkomsten gesloten, waarbij o.a. de afdeling Landmeetkundig Werk van de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders tot het jaar 1990 taken blijft uitvoeren in het gebied van de gemeenten Almere en Zeewolde. De Landmeetkundige Afdeling van de gemeente Almere maakt dan ook gebruik van de computerfaciliteiten en grafische bestanden. In 1985 kwamen alle leggergegevens van geheel Flevo land terecht in een geautomatiseerd kadastraal vast goedinformatiesysteem, dat aanvankelijk was opgezet in verband met de gemeentewording van Almere en Zee wolde. Het effect daarvan was, dat controle op alle staatseigendommen in de polders mogelijk werd en dat er een basis was voor de koppeling van administratieve gegevens en grafische informatie. Vanaf 1986 vindt een maandelijkse actualisatie plaats. De aanschaf van meerdere terminals en grafische werk stations, en de plaatsing van een tweede werkstation bij de gemeente Almere noodzaakten tot uitbreiding van de computercapaciteit met een superminicomputer, een VAX 750. In 1985 vervingen een tweede VAX 750 com puter en twee Gradis-werkstations met kleurenmonito- ren de PDP 11/55 computer (fig. 6). De belangstelling voor het geautomatiseerde vastgoedinformatiesysteem leidde in 1986 tot plaatsing van terminals bij de vier ge meenten in Oostelijk en Zuidelijk Flevoland. Fig. 6. Gradis-werkstation van Contraves in gebruik. Koppeling van eigendomsgegevens en gebruikersgege vens enerzijds, en de selectie en koppelingsmogelijkhe den van deze gegevens met grafische gegevens ander zijds, zijn sterk in ontwikkeling en interessant voor pro vincie, waterschappen en andere instanties. In dit nieuwe gebied, met voor Nederlandse begrippen zeer moderne verwerkings- en bijhoudingsmethoden, is de basis gelegd voor een volledig geautomatiseerd be heer in de toekomst. Samenwerkingsvormen zijn wense lijk om doublures te voorkomen. Digitaal kaartenbestand In de loop van een aantal jaren kwam van geheel Flevo land, met name van het landelijk gebied, een digitaal kaartenbestand tot stand. Van de stedelijke gebieden van de gemeenten Dronten, Lelystad, Almere en Zee wolde zijn dergelijke bestanden in ontwikkeling. Dit grootschalige basisbestand wordt vanzelfsprekend bijge houden ten behoeve van beheersituaties. Behalve de eigen Dienst maken ook gemeenten en nutsbedrijven er gebruik van. In de nabije toekomst zullen deze gegevens 228 zeker ook in digitale vorm worden afgenomen, dan wel geraadpleegd via kabelverbindingen. Digitale leidingenregistratie Los van het volledig inmeten en vervaardigen van de be- heerkaart van het drinkwaterleidingnet in Oostelijk en Zuidelijk Flevoland, worden de leidingen van alle nuts bedrijven in Lelystad, Almere en Zeewolde in één leidin- genbeheersregistratie vastgelegd. Dat gebeurt vrijwel geheel in digitale vorm. Het is vrij eenvoudig om hieraan ook administratieve gegevens te koppelen. Het gehele gebied van de provincie Flevoland is bedekt door twee kleinschalige basiskaarten met de schalen 1 10 000 en 1 100 000. Actualisatie van dit kaartmateriaal vindt jaarlijks plaats. Hieruit worden allerlei basisproduk- ten van 1 10 000 t.m. 1 500 000 vervaardigd, waarna een topografische en/of thematische afwerking volgt. Het materiaal vindt met name toepassing voor planologi sche doeleinden, zoals streekplannen. Toenemende kaartproduktie De produktie van kaarten neemt nog steeds sterk toe, bijvoorbeeld basiskaarten voor diverse gebruikers, piot- werk voor de Directie Stedebouw en Openbare Werken, zoals constructies, bouwtekeningen en bestekken. In het jaar 1983 bedroeg de produktie van het Contraves tekensysteem en de verificatieplotter samen 3700 teke ningen. In 1985 was dit aantal al opgelopen tot ruim 6000. Het meet- en verwerkingsprogrammasysteem kreeg uit breiding en er kwam een Versatec elektrostatische plot ter bij, die ook tekenwerk verricht buiten de geregelde werktijden, zonder tussenkomst van personeel. Afdeling Landmeetkundig Werk als stageplaats Gezien het grote scala aan hooggekwalificeerde werk zaamheden is de afdeling Landmeetkundig Werk een ge wilde stageplaats voor praktikanten, stagiaires van MTS, HTS en Universiteit. Talloze jonge mensen ont vingen de zorg en aandacht voor een zo goed mogelijke praktijkperiode. De afdeling verleende medewerking aan de totstandkoming van een jeugdwerkplan Marker waard, een initiatief dat ingeval van een eventuele aan leg van de Markerwaard perspectief biedt aan jonge mensen. Toekomst Uit het voorgaande is duidelijk geworden, dat de afde ling Landmeetkundig Werk nog jong en vitaal is. Bij blijven in kennis, nieuwe taken aanvatten en nieuwe technische ontwikkelingen gebruiken, leveren een afde ling op die ook in de toekomst haar plaats kan waar maken. De gemaakte afspraken met de gemeenten Almere en Zeewolde bieden de afdeling zeker nog werk tot 1990. Het nog niet in uitvoering nemen van de Markerwaard is, evenals voor de gehele Rijksdienst voor de IJsselmeer polders, een probleem dat onder ogen moet worden ge zien. De kennis, de ervaring en het aanwezige instrumenta rium kunnen de basis vormen voor een regionale samen werkingsvorm. Een onderzoek naar een verzelfstan diging van de afdeling Landmeetkundig Werk kan de mogelijkheid van zo'n regionale samenwerkingsvorm aangeven. Op deze wijze kan een voor Nederland unieke ontwikkeling op gang worden gebracht, waarbij werk, kennis en ervaring voor Flevoland behouden kunnen blijven. NGT GEODESIA 87

(NGT) Geodesia | 1987 | | pagina 8