Marktoverzicht tachymeters met registratiemogelijkheden 275 Fig. 2. Souvenirtrommeltje Drielandenpunt, hoogste punt van Nederland". Uit recente tachymetrische opnamen van de Vaalserberg is gebleken dat: 1. de bovenkant van de eerdergenoemde dakvormige steen thans de hoogte heeft van NAP +321,91 m; 2. er een kunstmatig hoogste punt van Nederland is ge creëerd door het opwerpen van een aarden wal ten westen van het tentoonstellingsgebouw van Staats bosbeheer op de Vaalserberg. De bovenkant van deze wal ligt op NAP 323,0 m (foto 3); 3. het natuurlijke hoogste punt van Nederland op de picknick- en speelweide ligt, ongeveer 140 meter ten Met de toepassing van elektromagnetische afstand meting en vervolgens ook van elektronische hoekmeting is een ontwikkeling in de geodetische instrumenten op gang gekomen, die tot op heden doorgaat. Geautomati seerde gegevensinwinning en verwerking worden in toe nemende mate toegepast. De ontwikkelingen in de laatste jaren hebben geleid tot een grote verscheiden heid aan typen tachymeters en de bijbehorende registra tiemogelijkheden. Het opgenomen marktoverzicht is bedoeld om de lezer te informeren over de thans op de markt verkrijgbare (registrerende) tachymeters. De in het overzicht per tachymeter vermelde technische specificaties geven in formatie over de (on)mogelijkheden van het instrument en zijn bedoeld als een handreiking bij het aanschaffen van tachymeters. De registratiemogelijkheden met spe cificaties zijn slechts summier vermeld. In een volgend artikel hoop ik hierop uitgebreider in te gaan. NGT GEODESIA 87 Fig. 3. Hoogste punt van Nederland, kunstmatige ophoging op de Vaalserberg ten westen van de tentoonstelling van Staatsbos beheer. westen van het gebouwtje van Staatsbosbeheer. De hoogte hiervan is NAP 322,4 m. Ik wil dit artikel niet besluiten zonder degenen te bedan ken die aan het totstandkomen hiervan hebben meege werkt. In het bijzonder wil ik noemen de heer C. Vroo- man, voormalig medewerker van de gemeente Rotter dam, die mij het laagste punt van Nederland heeft aan gewezen en Heidemij Vastgoeddiensten BV, afdeling Landmeten, voor het nauwkeurig bepalen van het hoogste punt van Nederland en het snel beschikbaar stellen van de resultaten van hun tachymetrische opna men van de Vaalserberg. Het grote aantal mogelijke combinaties theodolieten/ afstandmeters noodzaakt tot een zekere beperking van de in het overzicht op te nemen instrumenten. Ik heb me beperkt tot die instrumenten, waarbij elektronische hoek- en afstandmeting, al dan niet geïntegreerd in één instrument, mogelijk zijn. De mechanisch-optische theo dolieten met hierop te plaatsen afstandmeters zijn in het kader van dit artikel buiten beschouwing gebleven. Het marktoverzicht biedt een zo volledig mogelijk en actueel beeld, waarbij geen garantie kan worden gegeven, dat het overzicht honderd procent compleet is. De meest gangbare typen zijn opgenomen. De technische gegevens en prijzen zijn bij de leveran ciers van de tachymeters opgevraagd en in de overzich ten verwerkt. De betrokken bedrijven worden vanaf deze plaats voor hun bereidwillige medewerking en onder steuning bedankt. Tenslotte: u kunt zich voor meer gedetailleerde informa tie en actuele prijzen wenden tot de betreffende leveran ciers). door W. Kamphorst, technisch medewerker bij de directie Landmeetkunde en Karto- grafie van de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers te Apeldoorn. SUMMARY Market overview on tacheometers with registration A fairly complete product overview is presented on the current market of tacheometers. It contains information on present day instruments with possibilities for registration. The author provides technical details and price-indications based on information received from suppliers.

(NGT) Geodesia | 1987 | | pagina 11