aan geïnvesteerde gelden hiermee volledig rekening te houden. Ik besef, dat er nog veel werk moet worden verricht, voordat de door de Raad gegeven structuuradviezen vol ledig zijn gerealiseerd. Ik denk echter, dat de eerste aan zetten van realisatie zichtbaar worden, en dat met de aan de gang zijnde invoering van nieuwe vastgoedsyste men bij vele waterschappen en bij vele gemeenten deze adviezen met hun gegevensgerichte filosofie een lei draad kunnen zijn bij de implementatie van nieuwe systemen. De adviezen geven een denkrichting en een checklist. Zij pogen een blijvende structuur voor de infor matievoorziening over vaste objecten aan te reiken. Hiermee kom ik aan mijn tweede punt, de adviezen, welke de Raad nu in voorbereiding heeft en dit jaar zal uitbrengen. Het betreft hier adviezen over een breed scala van algemene en bijzondere onderwerpen. Hier onder vallen: 1. uniformering van de waardebepaling van onroerend goed; 2. informatievoorziening over leidingen; 3. algemeen belang karakter van de registraties van het Kadaster; 4. kenbaarheid van de publiekrechtelijke rechtstoestand van onroerend goed; 5. resultaten van onderzoek van de Raad op grootscha lig kaartgebied. 1. Uniformering van de waardebepaling van onroerend goed In september 1985 publiceerde de Raad een inventarisa tie van het gebruik van het waardegegeven binnen de overheid. Uit dit rapport bleek, dat de bepaling van de waarde ondoelmatig is; dat instanties waardegegevens niet kunnen uitwisselen en dat het een gebied betreft, waarvan het belang althans in geld gemeten onge veer zes miljard gulden groot is. Op basis van deze inven tarisatie is de Raad gaan onderzoeken op welke wijze deze knelpunten kunnen worden weggenomen. Op het ogenblik denkt de Raad hierbij aan het maken van een wettelijke regeling voor de bepaling van de waarde in ons land, de wet Waardebepaling Onroerend Goed. Ik denk, dat we hier te maken hebben met een mogelijk be langrijke doorbraak op dit terrein. Het rapport is door de Raad vastgesteld, maar nog niet gepubliceerd. 2. Informatievoorziening over leidingen Recent is door de minister het wetsontwerp leidingbe- heerdersregistratie ingetrokken. De minister acht het echter wel noodzakelijk, dat bedrijven, die grondwerk zaamheden verrichten, kunnen beschikken over de voor hun werk benodigde informatie over leidingen. Hij heeft de Raad gevraagd hem te adviseren op welke wijze dit kan worden gegarandeerd. De Raad heeft besloten hier over in fases te adviseren. Allereerst wordt uitgezocht wat de knelpunten zijn, als grondwerkers informatie over dode, actieve en geplande leidingen van leidingen- en buizenbeheerders willen betrekken. Daarna komt de vraag aan de orde, in hoeverre mogelijke problemen door het opzetten van een registratie kunnen worden verminderd. Ik verwacht, dat de Raad eind 1987 een eerste advies op dit terrein zal uitbrengen. 3. Algemeen belang karakter van de registraties van het Kadaster Van oudsher speelt het volgende onderwerp: het vraag- NGT GEODESIA 87 stuk van de kostenverrekening in de openbare informa tievoorziening. Voor de kostenverrekening bij informa tieverstrekking is men binnen de overheid diverse menin gen toegedaan. Een van deze meningen is, dat, als het bijhouden van openbare registraties ten dele het alge meen belang dient, de kosten van een dergelijke regis tratie dan ook deels uit algemene middelen moeten wor den gefinancierd. De recente tariefsverhogingen van het Kadaster hebben de Raad ertoe gebracht om dit algemeen belang van de registraties van het Kadaster na te gaan. De Raad heeft onderzocht, wat de overeenkomsten en verschillen zijn qua doel, organisatie en tarifering tussen de bevolkings registers, de handelsregisters en de registraties van de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers. De conclusies van een en ander zullen op niet al te lange termijn worden gepubliceerd. 4. Kenbaarheid van de publiekrechtelijke rechtstoestand van onroerend goed In deze tijd met zijn diep in het maatschappelijk leven in grijpende overheid is kennis van de beperkingen, die publiekrechtelijke organen op de eigendom van onroe rende goederen leggen, van belang. Dit belang komt ook naar voren in het advies van de Raad over de basis registraties voor woonverblijven. De Raad heeft dan ook besloten om in samenwerking met het Instituut voor Bouwrecht, nader te onderzoeken, wat de concrete be hoefte is aan een betere registratie van publiekrechtelijke beperkingen en waar deze behoefte vooral bestaat. De eerste resultaten van dit onderzoek zullen eind 1987 be schikbaar komen. 5. Resultaten van onderzoek van de Raad op groot schalig kaartgebied Op basis van de door de Raad uitgebrachte Verkennin gen van het onderzoeksveld op het terrein van de topo grafische basisbestanden" zijn door de Raad twee on derzoeken aanbesteed. Het eerste onderzoek betreft de definitie van een standaarduitwisselingsformaat voor to pografische gegevens. Het tweede gaat de mogelijkhe den na voor een grotere uniformering van de grafische presentatie van topografische elementen. Beide onder zoeken zullen eind dit jaar tot een advies van de Raad lei den. Het tweede onderzoek zal op termijn mogelijk resul teren in een nieuw normblad van het Nederlands Norma lisatie Instituut. Na het werk van de Raad te hebben besproken, waarin enerzijds de tot nu toe gelegde accenten en anderzijds de in voorbereiding zijnde adviezen aan de orde kwa men, kom ik aan mijn derde en laatste punt, de richting waarin naar mijn mening de advisering van de Raad zich in de komende drie jaar zou kunnen bewegen. Uit het voorgaande bleek, dat het accent van het werk in de af gelopen jaren heeft gelegen op het maken van een struc tuur voor de vastgoedinformatievoorziening. Daarnaast werd een breed scala van algemene en bijzondere onder werpen aangevat. Het basismotto van deze jaren was „adviseren is richting wijzen". De komende jaren zal dit motto wat minder gelden. Het karakter van het werk van de Raad zal zich wijzigen. De Raad heeft zich duidelijk uitgesproken over de grote lij nen van de inrichting van de vastgoedinformatievoorzie ning. De taak om de realisatie van de adviezen op gang te brengen, ligt bij de coördinerend bewindsman en het hem ondersteunend apparaat. De activiteiten van de 283

(NGT) Geodesia | 1987 | | pagina 19