INHOUD nederlands geodetisch tijdschrift uitgave van de stichting nederlands genootschap voor landmeetkunde EN VERDER 29e jaargang - no. 7/8 - juli/augustus 1987 270 In het juninummer heeft 275 De aanschaf van meet apparatuur vraagt van de land 282 Velen zullen zich bij de installatie van de RAVI deze vraag hebben gesteld. Gecon stateerd kan worden dat veler lei adviezen betreffende de structuur van de informatie voorziening zijn uitgebracht. Wat de man in de praktijk bij dit alles mist, is hoe tot realise ring van een en ander wordt gekomen. Waarom, in dit ver band, geen provinciale raden, naar analogie van de PKC's? NGT Geodesia komt 11 x per jaar uit (juli/augustus gecombi neerd) in een oplage van 3100 exemplaren. Redactie ir. M. P. Moolenaar, eindredacteur, Zutphen tel. kantoor (055) 77 51 23 tel. huis (05750) 1 48 26 A. M. den Boer, Nieuwerkerk a.d. IJssel dr. ir. F. J. J. Brouwer, Leusden G. W. Eversdijk, Breda ir. W. N. Ferwerda, Overveen P. Miete, Gouda G. M. van Osch, Apeldoorn Redactie-adres Waltersingel 1 7314 NK Apeldoorn tel. (055) 77 51 23 Secretaris: J. A. Takens, De Kampen 8, 9431 KN Westerbork. Tel. kantoor (05920) 1 1000; tel. huis (05933) 32458 In de Stichting NGL nemen de volgende verenigingen deel: Vereniging van Technische en Administratieve ambtenaren van het Kadaster Vereniging van Landmeetkundigen Nederlandse Vereniging voor Geodesie Vereniging Meetkundige Dienst Rijkswaterstaat Inzending kopij Artikelen dienen vóór de 1e van de maand, voorafgaande aan de maand waarin het nummer ver schijnt, in het bezit van de eind redacteur te zijn. Tijdige indie ning geeft echter geen garantie voor plaatsing in het betreffende nummer. Dit is ter beoordeling van de redactie. Berichten en mededelingen die nen uiterlijk vóór de 15e van de maand in het bezit van de eind redacteur te zijn, om nog in het nummer van de volgende maand te kunnen worden opgenomen. Advertenties: P. H. de Jonge, Lingedijk 22, 4191 VE Geldermalsen tel. kantoor (03240) 3 77 00 tel. huis (03455) 7 16 59 Advertentietarieven op aanvraag. De plaatsing van een advertentie in een bepaald nummer kan al leen worden gegarandeerd, in dien deze advertentie uiterlijk de 15e van de voorafgaande maand in het bezit is van de advertentie acquisiteur. Abonnementen en adres wijzigingen: J. J. S. Kopaszewski, A. v. Schendellaan 16, 5531 TV Bladel tel. kantoor (040) 59 29 11 tel. huis (04977) 35 81 (na 19.00 uur) Abonnementsprijs: Voor leden van de aangesloten verenigingen gratis; niet-leden 49,15 per jaar (binnenland); f 60,90 per jaar (België); f 74,10 per jaar (buitenland) en f 92,65 per jaar (luchtpost). Voor hen die studeren aan TU, HTS of MTS I 33,50 per jaar. Voor abonne menten die na 1 januari ingaan, wordt een abonnementsprijs berekend van f 5,per nog te verschijnen nummer. Losse nummers: f 10,35, exclu sief verzendkosten, te bestellen bij J. J. S. Kopaszewski. Z 1987. Het overnemen evenals het vermenigvuldigen van artikelen en berichten is slechts geoorloofd na schriftelijke toestemming van redactie en auteur. NGT GEODESIA 87 CLOVIS: concept voor vastgoed ir. P. van Tienhoven 266 Computer Managing Group uit Utrecht presenteert haar systeem voor het op orde brengen van gemeentelijke vastgoedgegevens. CLOVIS staat voor Computeronder steund Locaal Vastgoed Infor matie Systeem en vormt een van de drie thema's van het onderzoeksprogramma van het CCGM. Dit „Centre for Com puter Graphics and Mapping" is op 17 april 1986 geopend en heeft als doel het ontwikkelen van software-halfprodukten. Deze vormen de basis voor verdere ontwikkeling door een samenwerkingsverband van de TU Delft, het bedrijfsleven en de (toekomstige) gebruikers. CMG mikt met CLOVIS op de middelgrote gemeenten in Nederland met een inwonertal tussen vijftig- en tweehonderd duizend inwoners. Wellicht is het in dit verband interessant reeds bestaande systemen, zoals het Rotter damse trio AVS-ARTOL-GIS, de Utrechtse combinatie DMRS-IGDS (Intergraph) en de ongetwijfeld op de burelen lig gende systemen van vele in ons tijdschrift adverterende ingenieursbureaus met elkaar te vergelijken. Over het aansluiten van puntenvelden (2): De aansluitingsvereffe ning (vervolg) dr. ir. P. J. G. Teunissen ir. M. A. Salzmann ir. H. M. de Heus u de formulering voor de aan sluitingsvereffening kunnen lezen, die gebruik maakt van het tweede standaardvraag stuk, in die zin dat de para meters van de gelijkvormig heidstransformatie direct wor den geschat. Nu plaatsen we het vervolg van dit artikel, waarbij het alternatief wordt bekeken, namelijk eerst beide netwerken op dezelfde reken- basis brengen door middel van een S-transformatie en vervol gens de coördinaatverschillen in alle andere dan de basis punten met het eerste standaardvraagstuk vereffenen. De resultaten blijken identiek, alleen is methode twee wat omslachtiger. Nederland van laag tot hoog J. A. te Pas 273 Terwijl in het Amster damse stadhuis/muziektheater stug wordt gewerkt aan het NAP-project, verzorgen mede werkers van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat voor u een reeks bijdragen over het NAP en hoogte metingen. Joop te Pas bijt in deze zomer periode het spits af met een bijna toeristische beschouwing over Nederlands hoogste en laagste punt. De door verve ning ontstane Prins Alexander- en Zuidplaspolder behoren al jaren tot de echte minima en de natuurlijke Vaalserberg is het toppunt. Marktoverzicht tachy- meters met registratie mogelijkheden W. Kamphorst meter vrij veel aandacht en kennis gezien de prijs en de vele toepassingsmogelijk heden. Het marktaanbod is aanzienlijk en een keuze maken moeilijk. De auteur, die in zijn dagelijks werk belast is met onderzoek naar en beheer van landmeet kundig instrumentarium, heeft een redelijk volledig overzicht samengesteld van dé meest bekende instrumenten op de markt. In de toekomst zal aan vulling op dit overzicht blijven plaatsvinden. Adviseren over de in richting van de vast goedinformatievoorzie ning; wat kan dat voor gevolgen hebben? drs. D. F. van der Mei Agenda 284 Berichten284 Instr. ontwikkelingen287 Stichting NGL288, 291 Verslagen 291 Publikaties292 Scripties 293 Literatuur294 265

(NGT) Geodesia | 1987 | | pagina 1