scripties w«( ornCralt droog dal Deze kaart tt»ont het centrale droogdal vanuit het westen. De beide insnijdingen aan de linkerkant zijn de toegangswegen tot resp St. Geertruid en Herkcnradc In het grondvlak zijn de hoogtelijnen per 2.5 meter weergegeven, zoals die op de hoogtekaar! I:1().(XX> voorkomen, erboven de hierop gebaseerde drie-dimensionale weergave. Ter oriëntatie zijn hierin hoogtelijnen per 20 meter geprojecteerd. De reconstructie van een Middeleeuws landschap. Hartmann komt tot conclusies over de ontstaanswijze van het ge bied en de datering daarvan, de waarde van negentiende eeuwse kadasterkaarten als historische bron, en instellingen en maatschap pelijke verhoudingen die in het grondgebruik in vroeger tijden van belang zijn. De in de bijlage opgenomen kaarten geven een re constructie van het grondgebruik weer. Het is fascinerend om te zien hoe de auteur het probleem oplost om historische kartografische en schriftelijke bronnen te relateren. Voor de kadastraal/landmeetkundig geschoolde lezer zijn de hier voor ontwikkelde methodieken naar mijn mening minstens zo inte ressant als de resultaten van het onderzoek met betrekking tot de ontstaansgeschiedenis van het gebied. Het blijkt een uitermate complexe aangelegenheid om op basis van de beschikbare bronnen (o.a. de negentiende eeuwse kadasterkaarten vertonen een „chao tische wirwar van percelen, waarin zelden enige regelmaat is te ont dekken") te komen tot uitspraken op detailniveau (perceelsniveau) ten aanzien van de ontwikkeling van het gebied. De auteur on derstreept hierbij het belang van combineren van geografische en institutionele bronnen. Hierbij wordt op een creatieve wijze gebruik gemaakt van de mogelijkheden van computers om tot ordening van gegevens te komen. Ook voor de produktie van een driedimensio nale reliëfkaart van het gebied is gebruik gemaakt van computers. De toegankelijkheid van het boek zou iets beter kunnen. Hierbij denk ik met name aan het ontbreken van een systematisch over zicht van gehanteerde definities, zoals landschap en de kenmerken daarvan, de onderscheiden instellingen enz. Ook het gebruik van kartografische expressiemiddelen voor de in kleur uitgevoerde kaar ten in de bijlage had beter gekund, met name het gebruik van kleu ren om de beeldvorming tussen de kaarten onderling te versterken. Ook de legenda's zijn niet altijd volledig. De auteur geeft in de inleiding van zijn boek aan, dat resultaten van onderzoek naar de geschiedenis van landschap en bewoning de laatste jaren op bescheiden schaal worden gebruikt ten behoeve van landschapsbeheer en -inrichting. Deze interessante toepas singsmogelijkheid wordt in het boek niet verder uitgewerkt (valt ook buiten de doelstelling van het onderzoek). Het boek is in heldere taal geschreven. Als doelgroepen worden vermeld historici, geografen, kartografen en zij die belangstelling hebben voor de geschiedenis van Zuid-Limburg. Ik zou daar geode ten en landmeters (met belangstelling voor onderzoeksmethoden op basis van grondboekhoudingen in historisch perspectief) aan toe willen voegen. Chrit Lemmen De onderstaande afstudeerscripties zijn te leen bij de biblio theek van de Faculteit der Geodesie, Thijsseweg 11, 2629 JA Delft. Telefoon 015 - 78 25 60 78 25 68. L. van der Sluijs DE KENBAARHEID VAN DE PUBLIEKRECHTELIJKE RECHTSTOESTAND VAN ONROEREND GOED IN NEDERLAND Voordat een besluit tot aankoop van onroerend goed wordt geno men, wil men uitgebreid op de hoogte zijn van de eigendoms- en gebruiksbeperkingen die ten aanzien van het betreffende onroe rend goed gelden. Voor zover uit het privaatrecht afkomstig (bij voorbeeld kettingbedingen en erfpachtsvoorwaarden), kent men deze beperkingen doordat de notaris ten behoeve van de in te schrijven akte een privaatrechtelijk titelonderzoek verricht. De eigendoms- en gebruiksbeperkingen ten gevolge van allerlei overheidsbesluiten zijn voor het gebruik van onroerend goed minstens zo belangrijk als privaatrechtelijke beperkingen, maar het al dan niet voorkomen van dit soort beperkingen op bepaalde onroerende goederen kan niet op een eenvoudige en snelle wijze worden onderzocht. Er bestaat momenteel geen volledig en een duidig stelsel van regelgeving dat in de kenbaarheid van de zgn. publiekrechtelijke rechtstoestand voorziet. In opdracht van de voorlopige Raad voor Vastgoedinformatie (RAVI) wordt een onderzoek uitgevoerd naar de belangrijkste eigendoms- en gebruiksbeperkingen die in de administratieve wet geving met betrekking tot onroerend goed voorkomen. In de scrip tie worden de voorlopige resultaten van dit onderzoek beschreven. Op basis van deze inventarisatie zijn tevens een aantal conclusies geformuleerd met betrekking tot de registratie van de belangrijkste beperkingen. Het Kadaster en de gemeenten komen hierbij naar voren als de twee overheidsorganen die ten behoeve van een bete re kenbaarheid van de publiekrechtelijke rechtstoestand ieder een eigen taak kunnen vervullen. Voor ongeveer 100 beperkingen voor komend in 25 wetten, wordt aangegeven op welk niveau en op welke wijze een registratie kan plaatsvinden. P. J. M. Franssen en R. M. J. Simons EEN ADMINISTRATIEF KADASTRAAL INFORMATIE SYSTEEM VOOR ONTWIKKELINGSLANDEN Na het belang van grondboekhoudingen voor ontwikkelingslanden te hebben onderkend, wordt het probleemgebied afgebakend. Ver volgens worden verschillende soorten grondboekhoudingen onder scheiden en wordt de aandacht speciaal gevestigd op de zoge naamde grondboekhoudingen van rechten. Van deze grondboekhoudingen van rechten wordt een inventarisa tie gemaakt naar hun voorkomen op deze aardkloot, om vervolgens door vergelijken tot een beter inzicht te komen ten aanzien van de essentie van grondboekhoudingen in het algemeen. Verschillende rechtenstelsels die in diverse landen voorkomen, worden vluchtig aangestipt, omdat deze vooral met betrekking tot de grondboekhoudingen van rechten van groot belang zijn. Er wordt onderkend dat grondboekhoudingen niet opzichzelfstaande systemen zijn, maar dat zij moeten passen in een meeromvattend raamwerk, en voor rechtengrondboekhoudingen is dat de wet geving betreffende onroerend goed. Na diverse probleemvelden rond (rechten)grondboekhoudingen te hebben gesignaleerd, wordt getracht de eerste aanzet te geven om te komen tot een gegevensbank in de vorm van een database, gestoeld op een relationeel datamodel, welke een belangrijke func tie zal hebben in de (rechten)grondboekhouding als informatie systeem. G. M. Lammerts van Bueren SERCEL TR5S GPS ONTVANGER; MEETPRINCIPES EN RESULTATEN Beschreven wordt hoe de Franse L1 S-code GPS ontvanger zijn metingen verricht, zowel voor wat betreft de Pseudo-Range PR)- meting als voor wat betreft de fasemeting. Ingegaan wordt op de uitwisselbaarheid van fase- en PR-meting voor de meting van de af- standsverandering naar de satelliet en het daaruit volgende principe van „Smoothing" van de Pseudo-Range met de fase. Ook worden op een ongebruikelijke manier de fasewaarnemingen afgeleid door te refereren aan het tijdstip van uitzenden. In de getoonde resultaten blijkt het model voor de fasewaarnemin gen nog niet compleet, maar worden er met de „gesmoothde" Pseudo-Range schitterende resultaten behaald, namelijk een preci sie van 2 ppm over basislijnen van 340 - 650 kilometer, hetgeen een goede prestatie is voor een L1 S-code ontvanger. NGT GEODESIA 87 293

(NGT) Geodesia | 1987 | | pagina 29