CLOVIS: concept voor vastgoed door ir. P. van Tienhoven, werkzaam bij CMG Utrecht BV ais consultant vastgoed. SUMMARY CLOVIS: concept for land information CLOVIS is not merely an information system but a concept, a way of dealing with land information. Sol ving the problems of how to combine or integrate administrative and graphical data is one of its major aspects. In this article an outline of the CLOVIS concept is given; special attention is paid to different ways of combining data and the role of common topography for this combination. Inleiding In oktober 1985 is CMG*) Utrecht BV gestart met de ont wikkeling van een integraal vastgoedinformatiesysteem voor lokale overheden, met name voor gemeenten. Deze ontwikkeling past in een totaalvisie met betrekking tot advisering, systeemontwikkeling en begeleiding op het terrein van de vastgoedinformatievoorziening. Er wordt nauw samengewerkt met de Faculteit der Geo desie van de Technische Universiteit Delft. Deze samen werking vindt plaats binnen het project CLOVIS, één van de drie projecten die gedeeltelijk worden gefinancierd door het Ministerie van Economische Zaken via de spe ciaal daarvoor opgezette stichting SOVIK. Daarnaast wordt een actieve samenwerking nagestreefd met leve ranciers die zich hebben gespecialiseerd in bepaalde segmenten van de vastgoedmarkt, zoals op het gebied van beheersystemen, leidingenregistratie en administra tieve automatisering. In dit verband kunnen worden ge noemd: ingenieursbureau Mabeg en Van Hasselt BV te Utrecht, ingenieurs- en adviesbureau Keynes Inpark BV te Schiedam en het regionaal computercentrum CIOB te Eindhoven. De werkzaamheden worden uitgevoerd in een project team dat gedeeltelijk uit CMG-consultants bestaat. CMG is verantwoordelijk voor de totale gang van zaken rond om CLOVIS en in het bijzonder voor de kwaliteit van het aan te bieden concept, omdat zij hoofdaannemer is. Het grootste deel van de werkzaamheden in de eerste fasen van de systeemontwikkeling, namelijk tot aan het technisch ontwerp, wordt op de TU Delft uitgevoerd. Hiervoor staan onder meer de computerfaciliteiten van het CCGM ter beschikking. Daarnaast is er de inbreng van de wetenschappelijke staf van de faculteit, welke vooral ligt op het terrein van de modelvorming, onder steuning en toetsing. In dit artikel wordt ingegaan op het concept van CLOVIS, niet op de technische implementatie. Met het systeem wordt dan ook het systeemconcept bedoeld en niet een hardwareconfiguratie. De vraag of en hoe de verschillende delen moeten worden geautomatiseerd om een maximaal inzetbaar en flexibel vastgoedinformatie systeem te bouwen, wordt in dit artikel buiten beschou wing gelaten. Vanuit de bestaande gemeentelijke situatie wordt een aantal randvoorwaarden genoemd, waaraan het sys teem moet voldoen. Daarna wordt aangegeven uit welke delen het systeem kan worden opgebouwd. De De betekenis van de afkortingen vindt u op p. 270 aan het eind van dit artikel. 266 functionele scheiding tussen drie conceptbepalende subsystemen en de applicaties is hierbij relevant. Op het belangrijkste subsysteem, IBVIS, wordt apart in gegaan. Met name de koppelingsfuncties en de rol bij de registratie van basisgegevens worden belicht. Tot slot wordt de plaats van de topografie binnen CLOVIS bekeken. De mate waarin een Systeem voor Grafisch Beheer (SGB) vorm krijgt, is van groot belang voor de integratiemogelijkheden van een topografisch basisbestand. Gemeentelijk vastgoedsysteem Het gemeentelijk vastgoedsysteem kan worden be schouwd als een informatiesysteem dat bestaat uit een aantal delen. De splitsing in deelsystemen wordt vaak grotendeels bepaald door de organisatiestructuur van de gemeente, leder deelsysteem bestaat in principe uit een grafische component (voor de afbeelding van ligging en vorm) en een administratieve component (voor de be schrijving van de overige kenmerken van vastgoedele menten). Traditioneel zijn deze componenten gesplitst in kaartmateriaal en kaartenbakken; gemeenschappelijke identificaties zorgen voor de onderlinge verwijzing. Binnen een gemeente hebben de deelsystemen bij Openbare Werken, zoals riool-, weg- en groenbeheer, een sterke grafische component, meestal in de vorm van beheerkaarten. Anderzijds is er een groep die veel minder met topografie te maken heeft, zoals onroerend- goedbelasting en gemeentekadaster. Binnen het vastgoedsysteem kunnen drie soorten rela ties worden onderscheiden: de relatie grafisch-administratief per deelsysteem. de relatie grafisch-grafisch tussen verschillende deel systemen. de relatie administratief-administratief tussen ver schillende deelsystemen. Verder heeft het gemeentelijk vastgoedsysteem uiter aard relaties met andere informatiesystemen binnen en buiten de gemeente. Binnen de gemeente met bijvoor beeld financiële en juridische systemen en met het be volkingssysteem, als dat niet reeds als onderdeel van het vastgoedsysteem wordt gezien. Buiten de gemeente bij voorbeeld met het informatiesysteem van de Dienst van het Kadaster en leidingen-informatiesystemen van nuts bedrijven. Van een grafisch-administratieve relatie in een vastgoed systeem kan in principe op tweeërlei wijze sprake zijn, namelijk via: koppeling nominale plaatsaanduidingen die verwij zen naar de bijbehorende coördinaten in een bestand en/of een positie op een analoge kaart. NGT GEODESIA 87

(NGT) Geodesia | 1987 | | pagina 2